Pivní kolonizace východních Krkonoš se povedla. Tady je Trautenberkovo
Ještě před několika lety vypadala Tippeltova bouda, nebo chcete-li hotel Družba, skoro jako strašidelný hrad. Až do roku 2014, kdy jej získal pražský developer Martin Kulík.
V rámci svých aktivit v Horní Malé Úpě začal velkou ubytovnu rekonstruovat.
V přízemí dnes funguje restaurace, ve vyšších patrech postupně přibývají opravené pokoje a už předloni se tu začalo vařit pivo Trautenberk.
„Když vymyslíme novou recepturu piva, řeší se to i s odběrateli,“ popisuje sládek Tomáš Ďuríček (na snímku). Trautenberk funguje jako akciový pivovar, do jeho výroby tak promlouvají i hlavní zákazníci, což jsou především boudaři z okolí. Pivo z Úpy se čepuje také ve Skiresortu Černá hora - Pec.
Ajak se vaří na krkonošském hřebenu ve výšce 1045 metrů? Voda dosahuje bodu varu už při 97,5 stupně, pivo prý kvůli nižšímu tlaku vyžaduje jiný způsob ležení. „A zatímco pivovary v nížinách mají jen jeden vrchol sezony v létě, my ty vrcholy máme dva - v létě i v zimě. V zimě se tu vypije nejvíc“ zamýšlí se sládek. Na dovolenou do českých hor zkrátka každoročně odjíždí víc lidí.
„Třeba před letošním silvestrem jsem udělal osm várek za týden, musel jsem vařit i v noci“ doplňuje Ďuríček. Nyní je prý největší zájem o polotmavou třináctku, během teplých měsíců jde zase na dračku světlá jedenáctka.
Ležák v šišce
My jsme se ovšem zaměřili na jiná piva. Jako první přišel na řadu svrchně kvašený speciál APA - American Pale Ale (0,5 litru v restauraci čepují za 49 korun). Nebyl by to „ejl“, kdyby piják nejdřív neucítil závan citrusových plodů. V chuti se pak míchá nijak pronikavá hořkost s jemným bylinným závěrem. Horský speciál s 5,8 procenta alkoholu se vyznačuje velmi dobrou pitelností.
Aprotože Trautenberk je kromě piva ve východních Krkonoších známý i díky originálním PET lahvím ve tvaru šišek, tmavý ležák jsme vyzkoušeli právě z tohoto obalu (jeden litr za 75 korun).
Po nalití do sklenice vystoupá znatelná vůně chmele. Chuť ležáku s pěti procenty alkoholu není - podle očekávání - nijak hořká, zdobí ji příjemná kávová tečka s mandlovým „špuntem“. I když jde o sladší a voňavé pivo, ve výsledku je velmi lehké. #
Pivovar Trautenberk
Horní Malá Úpa 87 SLÁDCI: Tomáš Ďuríček a Vojtěch Kaprálek NABÍDKA: spodně i svrchně kvašená piva, sezonní speciály
CO DOPORUČUJEME: čtrnáctistupňový a dobře
pitelný speciál APA OTEVŘENO: pivovarská restaurace každý den od
11.00 do 23.00 hod., otevřený je i pivovarský krámek se suvenýry
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz