Menu Zavřít

Velký úklid

29. 3. 2004
Autor: Euro.cz

Německý gigant v oblasti finančních služeb je opět v plusu, stále však bojuje

Když Michael Diekmann loni v dubnu přijal místo generálního ředitele Allianz, vězela tato rozpínající se mnichovská říše z oblasti finančních služeb až po uši v největší krizi od dob druhé světové války. Klíčovou oblast činnosti firmy – pojišťovnictví – zcela vyčerpávalo vyplácení odškodného za škody související s teroristickými útoky a přírodními katastrofami. Hodnota aktiv společnosti se v důsledku poklesu na trhu s akciemi snížila a její dceřiná firma Dresdner Bank se v červených číslech přímo topila. Poté, co za předloňský rok Allianz ohlásila nebývale vysokou ztrátu ve výši 1,45 miliardy dolarů, začali kritici zpochybňovat její finanční stabilitu. V minulosti nevyřešené potíže se objevovaly všude. “Pokaždé, když otevřeli nějakou zásuvku, narazili na další problém,” tvrdí Sven Janssen, který vývoj v Allianz sleduje pro účely soukromé frankfurtské banky Metzler.
I po roce musí Allianz překonávat překážky. Analytici nicméně připouštějí, že je na dobré cestě k tomu, aby na celém světě mohla tvrdě konkurovat rivalům, jako je francouzská společnost Groupe AXA nebo největší a nejziskovější pojistitel na světě - American International Group. Allianz, jejíž roční příjmy se pohybují kolem sto patnácti miliard dolarů, 18. března oznámila, že čistý zisk se loni opět vyhoupl do černých čísel a dosáhl téměř dvou miliard dolarů. Je to jen o něco méně než polovina rekordních 4,3 miliardy, kterých dosáhla v roce 2000. Vše se otočilo poté, co Diekmann a jeho management ořezali náklady pohybující se kolem 2,3 miliardy dolarů radikálním snížením počtu zaměstnanců a prodali podíly ve společnostech nepřispívajících k hlavním aktivitám Allianz, jako například britskou pojišťovnu M. I. Assurance nebo brazilskou AGF Life & Pension Brazil. Naopak se zasadili o rozvoj klíčových dceřiných firem typu americké pojišťovny pro majetková a neživotní pojištění Fireman's Fund Insurance. Investoři tyto změny zaznamenali: cena akcií společnosti stoupla za uplynulých dvanáct měsíců o 77 procent. “Ušli jsme značný kus cesty kupředu,” tvrdí devětačtyřicetiletý Diekmann a dodává, “kapitálový trh naše úsilí ocenil.”
Zbývá však ještě hodně práce, než Diekmann skutečně zvítězí. Dresdner Bank, kterou Allianz koupila v roce 2001, je stále ve ztrátě. Ta loni převyšovala částku 1,5 miliardy dolarů, což je jen o něco méně než její ztráta za předloňský rok ve výši 1,7 miliardy. Vedení firmy Allianz se dosud ani nerozhodlo, jak naložit s Dresdner Kleinwort Wasserstein, londýnskou pobočkou Dresdner Bank zabývající se investičním bankovnictvím, jež v současné době dosahuje nějakého zisku, ale do celé skupiny přirozeně nezapadá.
První kroky k vyřešení problémů Allianz podnikla již předtím, než na pozici generálního ředitele nastoupil Diekmann – po šestnácti letech zaměstnaneckého poměru veterán společnosti, který původně vystudoval práva a filozofii na univerzitě v Göttingenu. Pod tlakem vzrůstajících obav investorů ze slabé obchodní bilance firmy, z hodnocení její zadluženosti stupněm AA- a finanční síly A+ společnost požádala akcionáře o souhlas a vydala nové akcie v hodnotě 5,4 miliardy dolarů právě v době, kdy cena jejích akcií na burze dosáhla historického minima. Přijala tak opatření, které hodnotu jejích akcií mohlo oslabit. Emise podřízených obligací jí však přinesla dalších 1,8 miliardy dolarů. “Jistě, můžete být po bitvě generálem a ptát se, zda by nebylo lepší počkat na vzestup ceny akcií,” konstatuje finanční ředitel Paul Achleitner. Namítá ale, že nikdo nevěděl, jaký dopad bude mít na trh válka v Iráku. “Žádali jsme po našich akcionářích více peněz a oni zareagovali uvolněním dostatečných prostředků,” vysvětluje Achleitner. Společnost si tak zachovala slušný rating a ceny jejích akcií začaly opět stoupat.
Po větším kapitálovém zajištění mohl Diekmann začít restrukturalizovat. Zaměřil se na podnikovou kulturu pojišťovny, která měla projít radikální transformací. Za éry jeho předchůdce Henninga Schulte-Noelleho, nynějšího předsedy dozorčí rady, společnost neomezeně investovala do rozšiřování aktivit v oblasti asset managementu a bankovních operací. Značně také riskovala, když rychlým tempem rozvíjela své pojišťovací operace v přibližně sedmdesáti zemích světa. S laxním přístupem k hodnocení rizik a managementem, který se rozhodoval konsenzuálně a odkládal nepopulární rozhodnutí, byl tento krok zdrojem řady horkých chvilek.
Michael Diekmann nenechal kámen na kameni. Zavedl agresivnější způsob vedení firmy, podle něhož mají dceřiné společnosti stanovené cíle a musí teď mezi sebou o potřebný kapitál soupeřit. “Další finance dostane pouze ta, která předloží nejlepší podnikatelský záměr a prokáže, že přinese největší přidanou hodnotu,” prohlašuje.
Přeměna už přináší své ovoce. Dvě nejvíce prodělávající dceřiné firmy - Fireman's Fund a Allianz Global Risks, která uzavírá pojistky pro mezinárodní společnosti – se vrátily do černých čísel. Francouzská pojišťovna Assurances Générales de France také vykročila tímto směrem. Jestliže u někoho Diekmann nevidí známky spolupráce, nemilosrdně se ho zbaví. Z balíku svých investic v oboru již Allianz loni prodala podíly v hodnotě deseti miliard dolarů. A to Diekmann ještě neskončil. “Okrajových aktivit a rizik se budeme zbavovat dál,” slibuje.

Ještě rok času.

Velký otazník stále visí nad Dresdner Bank. Za Diekmanna se bance loni podařilo bolestné krvácení zmírnit: nové rezervy pro ztráty úvěrů dosahovaly“pouze” 1,2 miliardy dolarů, méně než předloňských 2,6 miliardy. Problematická banka bude muset dále redukovat nesplácené půjčky, což vzhledem ke stagnující německé ekonomice není lehký úkol, a navíc současně rozvíjet nové rentabilní aktivity. Diekmann doufá, že dosáhne lepšího propojení mezi Dresdner a Allianz, pokud umožní klientům deseti tisíc pojišťovacích poboček Allianz, aby si na nich mohli otevírat bankovní účty, žádat o kreditní karty, zakládat kontokorentní účty a prodávat či kupovat otevřené investiční fondy. Za tři měsíce tato novinka přinesla deset tisíc nových klientů. Naopak prostřednictvím Dresdner Bank loni došlo k uzavření až 84 tisíc majetkových a neživotních pojistek a 92 tisíc pojistek životních. Diekmann se domnívá, že podíl Dresdner na německém trhu by se mohl zdvojnásobit, což znamená zvýšit na deset procent. Analytici jsou však toho názoru, že nezačne-li banka do roku 2005 generovat solidní zisk, tlaku akcionářů na její oddělení od Allianz nebude možné odolat. Pod vedením Michaela Diekmanna urazila problematická pojišťovna velký kus cesty. Je však jasné, že na ní čeká ještě další dlouhá etapa.

Diekmannovo vysvědčení PROSPĚL:

  • Emisí akcií v hodnotě 5,4 miliardy dolarů a podřízených obligací v hodnotě 1,8 miliardy posílil kapitál Allianz.
  • Snížením podílů ve špičkových německých firmách (mezi nimi i BMW a E.on) racionálně zúžil portfolio držených cenných papírů.
  • V minulosti problematické dceřiné společnosti Firemans‘s Fund a Allianz Global Risks vytáhl ze ztráty zpět k rentabilitě.
  • Snížením počtu zaměstnanců a zeštíhlením struktury vedení podniku ušetřil 2,3 miliardy dolarů na nákladech.

SEZNAM ÚKOLŮ:

WT100

  • Prodat méně rentabilní podniky, jako je DKB, a zaměřit se na klíčové aktivity v oblasti pojišťovnictví a bankovnictví.
  • Vytáhnout prodělávající dceřinou pojišťovnu AGF sídlící v Paříži zpět do černých čísel.
  • Rozvinout koncepci univerzálního bankovnictví lepším propojením bankovních a pojišťovacích aktivit společnosti.
  • Pokračovat v restrukturalizaci Dresdner Bank pomocí snižování výše nesplácených úvěrů.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Hana Synková, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?