Propustili je s ostudou a oni se teď mstí. Tak by se dalo zjednodušeně popsat jednání dvou rakouských manažerů, kteří začali vytahovat špinavé prádlo na svého bývalého zaměstnavatele. Kdyby v celé kauze šlo o pár drobných, prošla by asi bez povšimnutí. V této ale figurují Erste Bank, privatizace České spořitelny, úplatky ve velkém, z dalekého Zábřeha se vynořuje polozapomenutý Miroslav Macek, vše začíná zkoumat Federální úřad pro vyšetřování (FBI)… Na případ jako první upozornil server Aktuálně.cz.
Bankéři Hans Leitner a Peter Andahazy, které Erste letos propustila kvůli údajnému nelegálnímu obchodu se zlatem a dalším machinacím, veřejně prohlásili, že jejich bývalý zaměstnavatel při skupování bankovních domů ve střední a východní Evropě uplácel tamní politiky a úředníky. V Česku jde o privatizaci České spořitelny, kterou prodala Erste Bank vláda Miloše Zemana v roce 2000. A zhrzení bankéři údajně znají „nová jména českých představitelů, kteří se na transakci měli podílet“. Tehdy zainteresovaní ministři jako Miroslav Grégr nebo Pavel Mertlík samozřejmě popírají, že by privatizaci spořitelny provázela korupce. Podle Erste Bank Leitner a Andahazy lžou a chtějí se pomstít za propuštění.
Agentura APA zase připomněla, že před lety se v tisku objevila zpráva, že tehdejší místopředseda ODS Macek dostal za poradenské služby při privatizaci České spořitelny od Erste Bank deset milionů korun. Nařčení z nezákonného jednání Macek popřel stejně jako možný střet zájmů. Přesto se po zveřejnění případu rozhodl z vedení ODS odejít.
A jak se k aféře přimotala americká FBI? Rakouští manažeři, kteří tvrdí, že důkazy pro svá nařčení mají, totiž žalobu na Erste chystají k americkému federálnímu soudu. To jim umožnil fakt, že Erste je v USA kótovaná na burze a vlastní americkou bankovní licenci. Ve chvíli, kdy se americká justice formálně chopí případu, může vést vlastní vyšetřování v zemích, jichž se to týká.
Možná ještě vyplavou na povrch zajímavé věci!