Menu Zavřít

VEŘEJNÉ PŘIPOJENÍ

14. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Internet

bitcoin_skoleni

PRAHA (th) – Možnosti občanů využívat připojení k internetu na veřejně dostupných místech se mírně zlepšují. To však platí pouze u míst, kde je připojení k internetu vůbec možné. Tuto službu totiž nabízí pouze třetina dotázaných městských a okresních úřadů, knihoven, vlakových a autobusových nádraží a pošt. Ukázal to výzkum Internet na veřejně dostupných místech, jehož výsledky minulý týden prezentovaly Úřad pro veřejné informační systémy, společně s BMI sdružením a společností Cisco Systems ČR a SR.
Nabídku připojení k internetu zkoumala na 576 veřejných místech ve všech okresních městech České republiky metodou „utajeného nákupu“ firma DEMA. Společnost Markent naproti tomu zjišťovala prostřednictvím rozhovorů s 1254 respondenty poptávku po připojení. Výzkum ukázal, že zatímco poptávka je velká, nabídka je nedostatečná.
Veliký rozdíl byl mezi jednotlivými místy připojení. Zatímco internetové kavárny a městské knihovny byly v přístupu k zájemci o připojení laskavější a vstřícnější, městské úřady a nádraží jasně ukazovaly opak. Z hlediska složení souboru reálné nabídky tvořily internetové kavárny a knihovny po 39 procentech, veřejná správa 12 procent, hotely sedm procent a zbytek nádraží a pošta. S poskytováním tištěných propagačních materiálů, jako jsou otevírací hodiny a seznam služeb, byla situace podobná. Přitom právě úřady by měly být v „internetové gramotnosti“ nejdále. Občanské záležitosti na českých úřadech však stále vyřizují dvě třetiny lidí osobně. „Se zákonem o svobodném přístupu k informacím bude agenda úřadů neustále narůstat. Občané vzhledem ke svým zkušenostem budou vyžadovat elektronické vyřízení žádosti,“ říká Jiří Remr, ředitel firmy Markent. Změna v této oblasti pak bude nezbytná.
Respondenti se většinou shodují v tom, kde by veřejný přístup na internet očekávali a kde skutečně je. Nejčasněji zmiňují internetovou kavárnu a knihovnu, nejméně naopak telefonní budku. To se však může v blízké budoucnosti změnit. Například v Německu je přístup k internetu z metra, letiště nebo telefonní budky zcela běžný.

  • Našli jste v článku chybu?