Česká pobočka společnosti Dell Computer nedávno přišla o svého generálního ředitele. Gabriel Berdár zamířil do Českého Telecomu a bylo potřeba najít nového muže číslo jedna. Stal se jím šestatřicetiletý František Schneider, který ve firmě pracuje od roku 1997. Naposledy řídil řeckou pobočku Dellu, předtím měl na starosti trhy v Turecku, Izraeli či Saúdské Arábii. Týdeník EURO s ním hovořil o jeho nové funkci, rozšiřování počítačové techniky i zlodějích duševního vlastnictví.
EURO: S jakými představami se vracíte do České republiky?
SCHNEIDER: Jelikož jsem byl více než dva roky mimo Česko, chci se především co nejrychleji seznámit s aktuálním vývojem nejen IT trhu. Mým krátkodobým úkolem je vrátit se do týmu českého Dellu a pomoci mu udržet a posílit současnou pozici na trhu. Dell je v některých zemích nejúspěšnější značkou PC, v Česku číslo dvě. Nevidím žádný důvod, proč bychom se nemohli stát také číslem jedna. A to je můj dlouhodobý cíl.
EURO: Údaje Ernst & Young uvádějí, že vybavenost evropské populace osobními počítači je 21 procent, zatímco v USA a Kanadě je to 61 procent. Proč je rozdíl tak velký?
SCHNEIDER: Nemyslím si, že Velká Británie, Irsko nebo severské státy mají méně počítačů na počet obyvatel než USA či Kanada. Soudím, že evropský průměr snižují bývalé státy středovýchodního bloku. Lidé v Česku, kteří si mohou počítač koupit domů, nemají reálnou potřebu si ho pořídit. Datová komunikace je totiž zatím velmi omezená. Mohou se připojit k internetu a případně komunikovat se svým bankovním účtem. Ovšem veškerá komunikace s místní správou, daňovým nebo finačním úřadem je osobní nebo přes papír. Pokud se situace nezmění, těžko můžeme snít o větší penetraci počítačů zejména mezi střední populací.
EURO: Nedomníváte se, že budou klasické PC ustupovat notebookům?
SCHNEIDER: Řekl bych, že už ustupují. Je to vidět i na vývoji cen notebooků, které neustále klesají. Notebooky se stávají běžným pracovním nástrojem, avšak nemyslím si, že klasické PC zcela nahradí. Výkonnost stolního počítače bude mít totiž nadále určitý náskok. Je jen otázkou, jaké bude využití desktopu v budoucnu. Pokud se bavíme o počítači určeném pro domácnost, pak bude velmi zajímavé, jak bude využitelný například pro volný čas, kulturu nebo pro komunikaci se zmiňovanými úřady. Obecně platí, že standardní PC bude vždy levnější, protože mobilita se musí v ceně notebooků nějak projevit.
EURO: Poslanci Evropského parlamentu schválili Deklaraci k boji proti pirátství a plagiátorství v rozšířené Evropské unii. Myslíte si, že lze s touto formou kriminality vůbec bojovat, například tvrdšími postihy?
SCHNEIDER: Domnívám se, že tvrdší postihy rozhodně nejsou nejsprávnější cestou. Problém pirátství a plagiátorství je dán výchovou lidí. Důležitou zápornou roli sehrává nedůslednost v jejich odhalování. Pokud jsou lidé vedeni k tomu, že ten, kdo krade, není potrestán, a je to zakořeněno hluboko ve společnosti, žádný tvrdý postih to nevyléčí. To, že krást se nemá, si musíte odnést jako malé dítě od rodičů, a také to tak chápat. Zatímco u nás i v Evropě opisování nikomu nevadí, ve Spojených státech se za to studenti stydí, respektive je to vůbec nenapadne. A to jsou přesně důvody, proč je v Evropě taková situace.
EURO: Jak jste spokojen s výsledkem referenda o vstupu do Evropské unie?
SCHNEIDER: Určitě integraci do unie nelze zastavit, to v žádném případě. Jednou jsme součástí Evropy a patříme do ní. Bohužel zatím jako obyčejný občan České republiky nejsem přesvědčen o výhodách a mám jisté obavy, abychom nezůstali stát na místě.
EURO: Plynou z připojení k unii nějaké změny pro vaši společnost?
SCHNEIDER: Protože jsme nebyli v unii, platila jistá omezení na dovoz zboží, reklamace a podobně. Zrušením této bariéry by se mělo výrazně zrychlit a zjednodušit zásobování a dodávání některých služeb, které dovážíme přímo z našeho závodu v Irsku.
EURO: Působil jste v Izraeli, Turecku či Saúdské Arábii. Myslíte, že svržení iráckého režimu a tvrdý postup USA proti terorismu může přispět k větší stabilitě oblasti?
SCHNEIDER: Mám hodně přátel v každé z těchto zemí a všichni, které znám, zmiňovanou nestabilitou trpí. Osobně se domnívám, že problém, nebo jeho část, je způsoben nedostatkem vzdělání. Kdyby bylo více lidi, s nimiž by se dalo hůře manipulovat prostřednictvím náboženství, byla by situace jednodušší. Stabilita oblasti nezávisí na postupu USA. Ten začal ve chvíli, kdy popadaly mrakodrapy. Do té doby nebyla snaha do situace přímo zasahovat. Spojené státy svým tvrdým postupem bránily sebe a západní Evropu. Chránily svoji společnost a svoji existenci. Budoucí stabilita v této části světa je dlouhodobým procesem, a bude trvat nejméně jednu generaci, než všechny křivdy přebolí.