Do čeho byste investoval(a) v roce 2005?
- 1) do akcií 24,1 %
- 2) do nemovitostí 41,4 %
- 3) do zajištěných fondů a dluhopisů 11,7 %
- 4) do dluhopisů 4,8 %
- 5) do umění 11,7%
- 6) do termínovaných depozit bank 6,3%
Do pravidelných anket všech světových médií na začátku roku patří otázka, jak naložit s penězi. Ani týdeník EURO se „neubránil“ dotazu, který položil respondentům Manažerského barometru. Zajímalo nás, do čeho by naši čtenáři v nadcházejícím roce investovali. Ve škále odpovědí jasně zvítězilo u více než 41 procent odpovídajících vyjádření, že by své finance směřovali do nemovitostí. Na druhém místě se pak u 24 procent dotazovaných objevila odpověď, že by rádi vložili prostředky do akcií.
První manažer se vyslovuje právě k tomu, proč a do jakých nemovitostí by dal své peníze: „Investoval bych určitě do nemovitostí, zejména rezidenčních. Podstatný rozdíl mezi ČR a nejvyspělejšími zeměmi EU je především v úrovni bydlení, kdy v ČR v nabídce převažuje prozatím nižší počet komfortních malometrážních bytů bez jakéhokoli dalšího příslušenství, například podzemní garáže ke každému bytu a podobně. Také podlahová plocha bytů na osobu je v ČR podstatně menší než v západní Evropě. Poptávka po větším komfortu je ze strany obyvatel ČR logická. Kdo se mnou nesouhlasí, stačí jen, aby si uvědomil, kolik občanů ČR trávilo Vánoce a silvestr v jihovýchodní Asii, což ještě před zhruba patnácti lety byla věc naprosto nepředstavitelná.“
Převážná část reakcí upozorňovala na skutečnost, že rizika je třeba rozdělit a různě kombinovat. Jedna z nich zněla:
„Rád bych použil nejméně dvě odpovědi, a to 1) akcie a 2) nemovitosti, i když bych v rámci diverzifikace investic nevyloučil ani další možnosti, zejména 3) a 5). Pravděpodobně se nevyhnu (i když bych rád) v rámci držení určité operativní hotovosti ani využití možnosti 6), přestože ji pokládám za nejméně výhodnou.“
Ve stejném duchu se vyjádřil autor následující odpovědi: „Protože jsem bankéř specializovaný na privátní klientelu, tak vám musím sdělit, že správný investor by měl mít rozdělené portfolio investic mezi pět oblastí: nemovitost(i), životní pojištění, penzijní připojištění,kapitálová investice (dluhopisy, akcie, fondy), pátou částí je volná likvidita v korunách, která se kombinuje mezi pohotovou likviditu na běžném účtu a termínované vklady. Vyváženost tohoto portfolia omezuje riziko ztrát investora. Každá oblast má svá pravidla. Takže doporučuji mít pokryty postupně všechny vyjmenované oblasti. Já sám budu investovat do nemovitostí a do akciových a dluhopisových fondů.“
S rozmyslem se rozhodl postupovat tento dotazovaný a dal své ano akciím: „Moje investice pro rok 2005 je smíšená: termínované vklady - konzervativní složka zajišťující stabilní příjem a potřebu likvidity, akcie - dlouhodobá složka zajišťující (snad) výnos při rozumné likviditě. I když depozitum je větší než akcie, investici do akcií jsem výrazně navýšil, a proto ji volím do odpovědi.“
Ozval se rovněž názor, že riskovat znamená získat: „V posledních měsících začal vzrůstat investiční apetit, což se projevilo nejen novou vlnou technologických IPO, ale i velkými transakcemi typu M&A.Takže ti, kdo unesou alespoň trochu rizika, mají šanci dopracovat se ke slušným výnosům z akciových investic.“
Vše souvisí se vším. A tak i v tomto případě je důležité, kdo byl požádán o to, aby reagoval a vyjádřil se: „Je to především problém příjmové kategorie. Záleží na tom, koho oslovujete. Pokud Zdeňka Bakalu, bude asi mluvit o akciích, fondech, dluhopisech. Pokud nějakého živnostníka, asi nepohrdne nemovitostí.“
Tento odpovídající nemá možnost riskovat, a tak jen nostalgicky konstatuje: „Na nemovitosti nemám, ostatní je pro mě vzhledem k mému současnému portfoliu rizikové a u dluhopisů se bojím růstu úrokových sazeb.“
Tvůrce poslední odpovědi obrací pozornost k tomu, že nezanedbatelným nástrojem investic je zlato: „Asi by měla platit prověřená židovská filozofie rozdělit rizika investování do nemovitostí, zajištěných fondů a dluhopisů a bankovních depozit. Podle vývoje ceny zlaty bych ještě doporučil uvést i tuto možnost jako bod číslo 7.“
Odpovídalo 101 manažerů