ODS získala nadpoloviční většinu senátorů, s lidovci může zvolit prezidenta
ODS ovládla Senát. Tak o víkendu dopadlo druhé kolo senátních voleb do sedmadvaceti volebních okrsků. Strana Mirka Topolánka sice v horní komoře parlamentu nezískala ústavní většinu (49 hlasů), k čemuž si o týden dříve ziskem šestadvaceti postupových míst v prvním kole úspěšně nakročila, zato bude mít díky vítězství ve čtrnácti obvodech celkem jednačtyřicet křesel. A to je těsně nadpoloviční většina. Senátoři ODS tedy mohou v budoucnosti sami vracet zákony Poslanecké sněmovně. Vznikly však i dvě další „sledované“ většiny. ODS by dala dohromady ústavní většinu s ČSSD (po zisku šesti mandátů má dvanáct senátorů) a spolu s KDU-ČSL by byla v roce 2008 schopná zvolit ve třetím kole prezidenta republiky. Součet poslanců a senátorů obou stran totiž neklesl pod nutných 141 zákonodárců. Důvod ke spokojenosti má kromě ODS i sociální demokracie, která obhajovala jeden mandát a získala jich šest. Hůř jsou na tom lidovci. Těm šlo o sedm křesel, do druhého kola postoupilo šest kandidátů KDU-ČSL a nakonec uspěli jen čtyři. Petr Pithart v Chrudimi dokonce kuriózně o pouhých 24 hlasů. Pohořeli komunisté, kteří žádné křeslo neobhajovali ani nezískali. Volební účast v druhém kole byla 20,73 procenta hlasů.
Klidný vítěz.
V sobotu v půl třetí odpoledne, kdy agentury začaly chrlit první výsledky druhého kola senátních voleb, panoval v centrále občanských demokratů na Jánském vršku v Praze absolutní klid. První politici ODS se začali trousit až chvíli poté. Jako první dorazil ministr kultury Martin Štěpánek, po něm šéf Senátu Přemysl Sobotka. „Zatím je to dobré a ještě se to snad zlepší,“ komentoval průběžný výsledek šestnácti křesel. Představu měl mnohem skromnější, za úspěch by prý považoval i jedenáct nebo dvanáct mandátů. Když do vrátnice štábu vstupoval vítězící kandidát ODS na Praze 12 Tomáš Grulich s bednou piva, personál jej nepoznal, musel se prokázat legitimací a byl označen obligátním oranžovým kroužkem na ruce. Veselí vypuklo až později odpoledne, když skončilo sčítání hlasů a premiér Mirek Topolánek dorazil z oficiálních akcí spojených s oslavou státního svátku. Výsledek voleb označil za fantastický, o potenciální ústavní většině ODS a ČSSD mluvit nechtěl. „Pokládám to za urážlivou otázku,“ komentoval premiér bez zaváhání dotazy, zda by této nově vzniklé ústavní většiny ODS a ČSSD mohlo být využito během úvah o příští vládě. Topolánek naopak pochválil výsledek KDU-ČSL a zejména možnost vytvářet ústavní většinu s touto stranou.
Válcovači i válcovaní.
ODS měla v druhém kole voleb 26 želízek v ohni. Tradičně výrazně vítězili pražští kandidáti Tomáš Töpfer (nad Richardem Hindlsem z ČSSD), Tomáš Grulich (nad Pavlem Klenerem ze Strany zelených) nebo Alena Palečková (nad nezávislým Michaelem Hvížďalou). Výzva předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, aby se voliči menších stran spojili ve druhém kole proti ODS, evidentně nezafungovala. Někteří kandidáti ODS válcovali protihráče bez ohledu na to, zda šlo o český, moravský či pohraniční obvod. Výrazně třeba v Náchodě porazil Petr Pakosta unionistu Tomáše Fejfara, v Teplicích Jaroslav Kubera komunistu Oldřicha Bubeníčka, v Rokycanech Luděk Sefzig komunistu Jana Mudru nebo v Brně primátor Richard Svoboda sociálního demokrata Jiřího Václavka. V některých okrscích však naopak dostali „nakládačku“ občanští demokraté od demokratů sociálních, což vyvrací oblíbenou Paroubkovu obhajobu, že na voliče výrazně zapůsobily předvolební aféry Kubice, Doležel a Pohanka. V Karviné například dominoval bohumínský starosta Petr Vícha nad Emilií Večeřovou z ODS a v Prostějově vyhrála tamní místostarostka Božena Sekaninová nad Ivanou Hemerkovou z ODS.
O vládě trochu jinak.
Dá se očekávat, že výsledek senátních voleb dá nový směr i dalším jednáním o sestavení vlády či o předčasných volbách. Většina ODS v Senátu totiž po vystoupení poslance Michala Pohanky z ČSSD a z jejího poslaneckého klubu znamená další ránu pro Paroubkovu naději, že by se mu mohlo povést sestavit menšinovou vládu založenou na podpoře KSČM a přeběhlíků. ODS by prostřednictvím Senátu mohla hravě blokovat zákonodárnou činnost takové vlády. Možnost zvolit hlavu státu s pomocí lidovců sráží hodnotu ústavní většiny ODS a ČSSD. Paroubek přestal být nepostradatelný nejen pro ODS, ale i pro Václava Klause.
K úspěchu občanských demokratů v druhém kole přispěla i relativně nízká účast voličů, protože právě ODS má na rozdíl od ČSSD příznivce disciplinované. Svou roli sehrál i fakt, že volby byly prezidentem Klausem vyhlášeny tak, že jejich druhé kolo probíhalo v době školních podzimních prázdnin a státního svátku, kdy jezdí řada voličů na chalupy.
Lidovecká čtyřka.
Klid a spokojenost vládly v sobotu odpoledne i ve volebním štábu lidovců. Z prvních odhadů se zdálo, že strana obhajující sedm mandátů získá jen tři křesla, a to ve Vsetíně (výrazně vyhrál Jiří Čunek nad občanským demokratem Jiřím Kubešou z ODS), Šumperku (Adolf Jílek uhájil mandát před občanským demokratem Zdeňkem Zerzáňem) a Svitavách (Václav Koukal porazil Miroslava Popelku z ODS). Podle místopředsedkyně strany Ludmily Millerové by i to byl úspěch. „Je to letos velmi solidní průměr,“ komentovala zisk zmíněných tří mandátů.
Výsledek voleb napovídá, jak by mohl dopadnout lidovecký sjezd počátkem prosince v Brně. Čunka jeho výrazné senátní vítězství staví do role předsednického favorita, naopak dosavadní senátor a místopředseda KDU-ČSL Jiří Stodůlka ve Zlíně pohořel s nezávislou Janou Juřenčákovou.
Tramvaj pro Pitharta.
Až v posledních minutách sčítání výsledků dostali lidovci nečekaný bonus. Pomyslný počet sedících cestujících v jednom voze pražské tramvaje, čili rekordně nízký počet 24 voličů, jim totiž přihrál navíc senátora za volební obvod Chrudim. Stal se jím Petr Pithart, ačkoli se při začátku sčítání hlasů dlouho zdálo, že úspěšnější bude jeho protikandidátka z ODS Jana Fischerová.
KDU-ČSL tedy přichází jen o tři senátorská křesla, zato zůstává významným spoluhráčem občanských demokratů. Úplně naprázdno vyšla ze senátních voleb kromě komunistů i Strana zelených, výrazně oslabí i senátorský Klub otevřené demokracie, v němž z dosavadních třinácti členů zůstane jen sedm. Z malých stran ve volbách uspěla jen Strana pro otevřenou společnost v Jablonci nad Nisou (Soňa Paukrtová porazila Jiřího Čeřovského z ODS) a nezávislí Petr Skála v Chomutově a Jana Juřenčáková ve Zlíně.