Země Severoatlantické aliance (NATO) zvažují, že navýší své jaderné schopnosti v Evropě. V úvahu připadají častější lety amerických strategických bombardérů.
Severoatlantická aliance promýšlí, jak by mohla reagovat v situaci, kdy by Rusko porušilo dohodu o jaderných raketách středního doletu. Podle informací listu Süddeutsche Zeitung v této věci ústředí vojenského paktu sepsalo dokument, který v utajeném režimu rozeslalo členům aliance. Má obsahovat celkem 39 možností.
Podle informací německých médií dokument konkrétně zmiňuje možnost navýšit schopnost jaderného odstrašení NATO. Spolu s tím obsahuje doporučení instalovat více systémů včasného varování, posílit obranu s využitím ponorek a častěji v Evropě nasazovat strategické bombardéry B-2 a B-52. Výčet potřebných opatření údajně zahrnuje i zvýšení zásahové pohotovosti těch leteckých útvarů v Evropě, které jsou schopné shazovat jaderné pumy. Autoři dokumentu se přirozeně zabývají i možnostmi, jak přivést Rusko k jednacímu stolu.
Připravenost českých sil nastiňuje reportáž z čáslavského letiště:
Den otevřených dveří. Na letišti v Čáslavi ho mají nonstop
Mluvčí NATO německým médiím potvrdil, že v alianci probíhají formální jednání o dodržování Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) a možných bezpečnostně-politických důsledcích pro NATO. Zmíněná smlouva uzavřená mezi Spojenými státy a Ruskem zakazuje smluvním partnerům mimo jiné stavbu či vlastnictví jaderných raket s dosahem 500 až 5500 kilometrů.
Spojené státy už delší dobu obviňují Rusko, že tuto dohodu z roku 1987 nedodržuje. Zda v tomto ohledu budou mít Spojené státy podporu i ostatních 28 aliančních partnerů, je nejasné. NATO jako celek tak k otázce možné ruské hrozby zatím nemá žádnou jasnou strategii. Alianční země se budou muset shodnout na tom, jak by reagovaly v případě, že by Rusko dohodu porušilo.
Z porušování smlouvy INF obviňuje i Moskva Spojené státy.
Dále čtěte: