Menu Zavřít

Více emisí, nižší ceny

8. 4. 2013
Autor: Euro.cz

Emisní povolenky České firmy vypouštějí do ovzduší stále méně emisí. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropskou komisí. Za celý loňský rok tuzemské elektrárny a společnosti zahrnuté do evropského systému emisního obchodování vypustily do ovzduší o 6,6 procenta méně skleníkových plynů než v roce 2011. Dle odborníků za pokles mohou především investice do technologií šetrných k životnímu prostředí a propad průmyslové výroby. I z toho důvodu tuzemské společnosti disponují velkými „zásobami“ emisních povolenek. Za období 2008 až 2012 to je údajně až 60 milionů povolenek navíc. Přitom nejvíce jich drží ČEZ, a to až 17 milionů kusů.

Evropská komise spustila systém obchodování s emisními povolenkami v roce 2005. Hlavním cílem bylo snížit celkový objem emisí, které unijní průmysl vypouští do ovzduší.

FIN25

Brusel zjednodušeně řečeno přidělí jednotlivým státům objem povolenek, každá země pak rozdělí povolenky mezi jednotlivé producenty. Na evropských energetických burzách se zprostředkovává nákup a prodej emisních povolenek za tržní ceny. Ty ale neustále klesají a jejich propad bude dle odborníků pokračovat i v dalších letech. Evropská komise proto navrhuje dočasné stažení 900 milionů povolenek z trhu. V polovině dubna by o návrhu měl hlasovat Evropský parlament. Za současné ceny, které se pohybují v rozmezí tří až pěti eur, systém nemotivuje podniky k investicím do snižování emisí.

„Česká republika by měla mít enormní zájem na tom, aby se trh s povolenkami stabilizoval, protože výnosy z prodeje povolenek generují zdroje pro ekonomicky a ekologicky významné projekty, jako je Zelená úsporám,“ tvrdí se v materiálu, který si nechala zpracovat společnost ČEZ. V dokumentu, který má týdeník Euro k dispozici, se rovněž uvádí, že nízká cena povolenek zároveň snižuje cenu silové elektřiny na úroveň, kdy se nevyplácí modernizovat průmyslové provozy nebo investovat do čistších zdrojů elektrické energie. „Současná cena pohybující se pod hranicí čtyř eur za povolenku neumožňuje dostatečný stimul pro rozvoj nízkouhlíkových a bezemisních zdrojů. Obecně platí, že cena povolenky se promítá do ceny silové elektřiny, což pomáhá konkurenceschopnosti nízkouhlíkových zdrojů: jádro, zemní plyn, OZE. Potřebná stimulační cena je odhadována na úrovni 20 eur za povolenku,“ konstatuje se v dokumentu.

  • Našli jste v článku chybu?