Z Dubaje, respektive celých Spojených arabských emirátů se v posledních dvou dekádách stala ekonomicky jedna z nejvyspělejších a nejdůležitějších zemí blízkovýchodního regionu. Chce-li si však tento status udržet i nadále, musí učinit změny, které by v jejím případě ještě na přelomu tisíciletí byly dost možná těžko představitelné.
Podobně jako v ostatních státech Perského zálivu zde lidé chodí do práce od neděle do čtvrtka. To proto, že pátek je v duchu jejich náboženského vyznání tradičně vyhrazen pravidelným modlitbám. Počínaje novým rokem tomu ale bude jinak. Pracovní týden se zkrátí na čtyři a půl dne a volno připadne na sobotu a neděli, tedy na stejné dny, kdy si jej užívá většina západního světa. Během úterý o tom takto rozhodla tamní vláda.
Jak s odkazem na její twitterový účet uvedl server CNBC, cílem delšího víkendu je „povzbudit produktivitu práce a zlepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem“. Najdou se však i další neméně důležité faktory.
Snaha přilákat co nejvíce zahraničních investorů
Pozměněný režim, který během pondělí až čtvrtka počítá s pracovní dobou od 7:30 do 15:30, respektive do 12 hodin v pátek, se bude podle CNN týkat pouze a jen veřejného sektoru a škol. Soukromé firmy se tomuto kroku přizpůsobit mohou, ale nemusí. „Každá společnost se rozhodne sama za sebe podle toho, v jakém odvětví působí a jaké potřeby mají její klienti,“ řekl zmíněnému webu člen tamní vlády Abdul Rahman Al Awar.
Vedení země věří, že se mu díky tomuto kroku podaří přilákat nové zahraniční investory, kteří by dále podporovali její překotný růst. „Z ekonomického hlediska pomůže nový pracovní týden Spojeným arabským emirátům sladit se s globálními trhy a bude lépe odrážet jejich strategickou pozici na světové ekonomické mapě,“ napsala státní tisková agentura WAM.
Podobný názor přitom dle CNBC sdílí i někteří odborníci, tak jako například Christopher Payne, hlavní ekonom společnosti Peninsula Real Estate se sídlem v Abú Dhabí: „V širším kontextu je toto opatření součástí většího počtu změn uvnitř společnosti, které učiní Spojené arabské emiráty vysoce atraktivní destinací pro zahraniční investice a zahraniční pracovníky.“
Právě za účelem navýšení podílů zahraničního kapitálu představili přední zástupci toho blízkovýchodního státu letos na podzim sérii incentivních programů, pomocí nichž chtějí v průběhu příštích deseti let od svých partnerů „vybrat“ na 150 miliard dolarů (zhruba 3,4 bilionu korun). O jaké konkrétní projekty by se mělo jednat, nicméně tehdy příliš nespecifikovali.
Příkladem pro ostatní
Ačkoliv z globálního hlediska zdejším institucím a podnikům změna pravidel ohledně pracovní doby nejspíš skutečně pomůže, najdou se přirozeně i takové subjekty, kterým naopak přitíží. Jde zejména o ty společnosti, jejichž obchodní partneři sídlí v ostatních zemích blízkovýchodního regionu. Jiné státy v oblasti Perského zálivu se hodlají nadále držet zaběhlých zvyků, které počítají s volnem v pátek a v sobotu.
Na druhou stranu je zapotřebí zdůraznit, že ani takovýto režim zde rozhodně neplatí od nepaměti. První zemí na Blízkém východě, která upustila od ještě staršího formátu pracovního týdne, jenž začínal v sobotu a končil ve středu, byly právě Spojené arabské emiráty. Tehdy se psal rok 2006, přičemž Saúdská Arábie a ostatní státy přijaly tento vzor za svůj o dalších sedm let později. Nyní se federace stává opět jakýmsi pomyslným průkopníkem na cestě přiblížit zdejší podnikatelské prostředí tomu západnímu, a nelze vyloučit, že ji dříve či později její sousedé opět nebudou následovat. Koneckonců, i jiné, převážně muslimské země typu Maroka, Malajsie či Turecka v minulosti na tento režim už také najely.