Menu Zavřít

VIKINGOVÉ V ČECHÁCH

15. 1. 2002
Autor: Euro.cz

Ředitel Telia IC sází na střední a východní Evropu

EURO: V Evropě zuří v současné době silná cenová válka mezi poskytovateli infrastruktury. Jak si vede tomto v konkurenčním boji - především mimo Skandinávii - firma Telia IC jako největší poskytovatel telekomunikačních služeb ve Švédsku?
HEILBORN: V zásadě mohu říci, že si i přes současnou nelehkou situaci na trhu poskytovatelů infrastruktury počínáme velmi konkurenčně. Ano, jsme svědky silného ochlazení ekonomiky, a to především v telekomunikačním sektoru. Každý pociťuje pokles kapitálových výdajů. Procházíme sice velmi nepříjemnou, ale prospěšnou fází konsolidace, která by mohla trvat ještě minimálně rok. Na konci letošního roku, možná na začátku roku 2003, by se měl trh poskytovatelů globální infrastruktury a IP konektivity stabilizovat. Odhaduji, že do té doby vzniknou čtyři, maximálně pět velkých evropských hráčů. EURO: Mezi vaše největší konkurenty patří KPNQwest, můžete porovnat jeho síť EuroRing a vaši Viking Network?
HEILBORN: Nechci porovnávat Telii s konkrétními firmami. Ale v zásadě je KPNQwest jak náš konkurent, tak v některých projektech i partner. Aktivně se zapojuje do budování páteřních sítí. Potvrzují se naše prognózy o perspektivě tohoto byznysu a o konsolidaci v něm. Světoví hráči budou přebírat středně velké firmy a budou zvyšovat své aktivity v oblasti přenosu dat. Jde o přípravu na očekávané oživení ekonomiky. Nutno podotknout, že zatímco v západní Evropě je konkurence vysoká, ve střední a východní Evropě jsou možnosti větší. EURO: Můžete to specifikovat? Například v Polsku KPN nemá tak hustou síť optických kabelů
HEILBORN: Pro Telii je tento region velmi důležitý a máme vypracovanou strategii, která nám umožní stát se v něm silným hráčem. Je to přirozený vývoj. Ve Skandinávských zemích máme dobré postavení a při vysoké konkurenci v západní Evropě nabízí váš region zajímavý růstový potenciál. V Polsku a v Rusku, především v oblastech Petrohradu a Moskvy, vlastníme až 60 procent IP kapacity a patříme mezi hlavní poskytovatele IP služeb. V loňském roce jsme v Rusku uzavřeli smlouvu s BaltTelecomem, čímž jsme posílili pozice na tamním trhu. I když letos podstatně snížíme naše investice na pět až deset milionů dolarů celosvětově, oblast střední a východní Evropy bude i nadále častým příjemcem. Plánujeme, že budeme pokračovat ve zvyšování kapacity v Moskvě, stejně jako v Polsku v a České republice. V prvním čtvrtletí letošního roku již budeme schopni nabídnout našim klientům novou přenosovou kapacitu s přístupem právě do oblasti východní Evropy.
Vedle toho monitorujeme investiční příležitosti v Maďarsku, na Ukrajině a v Bělorusku.

EURO: Společnost TeleGlobe uvažuje jako o jednom z možných poskytovatelů infrastruktury pro IP služby v Polsku právě o vás. Jak daleko jste s podepsáním případného kontraktu?
HEILBORN: O tom nemám žádné informace. Obecně máme s telekomunikační firmou Teleglobe, která patří mezi patnáct našich klíčových partnerů, velmi dobré vztahy.

EURO: Které další společnosti patří mezi vaše zákazníky?
HEILBORN: Našimi hlavními klienty jsou telekomunikační firmy, globální síťoví operátoři, poskytovatelé internetových služeb a v poslední době i mobilní operátoři. Jsme hlavním dodavatelem infrastruktury pro nadnárodní telekomunikační firmu Sprint, která od nás při svém opětovném vstupu do Evropy koupila páteřní síť. V samotném Švédsku máme v portfoliu tři až čtyři velké nadnárodní korporace, jako například Ericsson. Podobnou strategii – nabídku služeb korporacím – bychom chtěli razit i v ostatních skandinávských zemích. Nějakou chvilku však trvá, než firmám vysvětlíte, co nabízíte, a než si vyberou, co by se jim mohlo hodit. Abych to shrnul, dnes nabízíme kapacitu hlavním telekomunikačním firmám, internet providerům a mobilním operátorům, zítra nadnárodním korporacím.

EURO: V transatlantickému kabelu TAT 14 vlastníte šest procent kapacity. Podařilo se vám ji prodat? HEILBORN: Důležité je, že celou kapacitu plně využíváme. V posledních několika letech vidíme obrovskou poptávku po internetovém spojení mezi Evropou a Spojenými státy. Silný nárůst je vidět zvláště v číslech za třetí čtvrtletí loňského roku. Projekt podmořského kabelu TAT 14 měl být odpovědí na tuto rostoucí poptávku. A je s podivem, že ve špatnou dobu, i přes velký počet optických kabelů poptávka po spojení roste. Ptám se, jak to je možné? Dnes to je obnovený zájem domácností o ISDN připojení, zítra to budou mobilní sítě dvouapůlté a třetí generace, bezdrátové fixní technologie a městské sítě.

EURO: A co konkurenční síť Flag Atlantic, kterou provozují firmy GTS a Flag?
HEILBORN: Mezi starým a novým kontinentem stejně jako na některých trasách v Evropě (Londýn, Frankfurt, Paříž) vládne silná konkurence. Ale jestliže chceme být firmou s globálním pokrytím, jestliže chceme nabídnout Rusko a východní Evropu americkým zákazníkům a evropským klientům umožnit přístup do Spojených států, musíme vstoupit i do oblastí zvýšené konkurence. Razíme myšlenku vybudování globálních sítí.

EURO: Postihlo ochlazení v sektoru informačních technologií i vaši společnost? HEILBORN: Ve třetím čtvrtletí jsme i přes vysokou konkurenci v odvětví dosáhli meziroční nárůst tržeb o 37 procent, což je nejvíce z celé skupiny Telia. Hlavní zdroj příjmů přichází z datových služeb, hlasové tržby jsou přibližně na nule. Zklamáním byla ztráta, která ve třetím čtvrtletí vzrostla na téměř 60 milionů dolarů. Důvodem byly vysoké náklady na dostavbu naší infrastruktury a ztráty některých klientů. Vůbec růst úvěrového rizika byl pro nás znepokojivým jevem. Na druhou stranu - a to je můj hlavní úkol - analyzujeme naši základnu klientů, vyhodnocujeme její úvěrovou kredibilitu a nové zákazníky přijímáme pouze na základě přísných úvěrových kritérií. Společně s lepší kontrolou nákladů to jsou hlavní opatření, která by nám měla pomoci dosáhnout na meziměsíční bázi provozního zisku do konce letošního roku. Velmi však bude záležet na tržních podmínkách. Investorům vysíláme jasné signály o tom, že to je splnitelné.

EURO: Koncem loňského roku měl být dokončen projekt GÉANT, který propojí tři tisíce výzkumných ústavů a univerzit z celého světa.
HEILBORN: Tento projekt považujeme za velmi prestižní záležitost. Jsme velmi pyšní na spolupráci s univerzitami a ostatními vědeckými pracovišti. Ukazuje to na fakt, že i veřejný sektor potřebuje vysokorychlostní připojení na internet. Rozšiřuje to základnu našich klientů.

EURO: Přes CESNET bude mít Český republika nejrychlejší připojení ze zemí střední a východní Evropy (10Gb/s)? Čím jsme si to zasloužili?
HEILBORN: Všechno je otázkou poptávky ze strany univerzit. Pravděpodobně je česká akademická obec velmi aktivní a z daného regionu požaduje největší přenosovou kapacitu.

EURO: Kdy bude napojena České republika do sítě Viking?
HEILBORN: Telia již v prosinci dokončila fyzické připojení České republiky do Viking Network. Samotné komerční spuštění je nachystáno na konec ledna. Dokončí se tak první fáze připojení České republiky do naší sítě. To znamená, že Praha bude spojena německou částí sítě s Drážďanami. Trasa však vede až do Vídně a na hranice s Polskem. Praha se tedy ve velmi krátké době prostřednictvím Viking Network připojí k více než stovce důležitých měst ve 25 státech Evropy a ve Spojených státech.

bitcoin_skoleni

EURO: Jaké operátory či poskytovatele IP služeb se vám v Česku podařilo oslovit. Můžete s nimi počítat pro vybudovaný PoP v telehousu SITEL v Praze na Bohdalci?
HEILBORN: V této odpovědi nebudu příliš konkrétní, protože cesta do České republiky, a tím i seznámení se s konkrétními čísly a smlouvami, mě teprve čeká. Obecně však mohu říci, že oslovujeme hlavně poskytovatele připojení k internetu. Telia pokračuje ve své strategii „carrier to carrier“, tedy nabídce velkoprodejních služeb. Naším cílem je poskytovat zahraniční konektivitu všem tuzemským operátorům, ale na druhé straně jim nechceme konkurovat na koncovém trhu. Nabízíme služby našim zákazníkům, aby je mohli prodávat dál v rámci svých služeb.

Erik Heilborn (39) Po absolvování univerzity nastoupil v roce 1989 do společnosti Digital Equipment. V roce 1993 se stal finančním ředitelem u BT Worldwide a v následujících třech letech vykonával v telekomunikační společnosti Sprint International Sweden funkci obchodního ředitele. V letech 1996 až 1997 pracoval na stejné pozici ve společnosti Telenordia, kde byl zodpovědný za oblast vysokokapacitního přenosu. Po dvouleté pauze, kdy byl výkonným ředitelem třetího největšího poskytovatele ISP přenosu ve Švédsku – firmy Algonet, se opět vrátil do Telenordie, tentokrát na nejvyšší výkonný post. V září loňského roku byl jmenován prezidentem společnosti Telia International Carrier. Je ženatý a má tři syny.

  • Našli jste v článku chybu?