Jaro je prima z roztodivných důvodů. Tak třeba vinaři představují nová vína. Jaká budou ta ze sklizně roku 2002? Odpovídají někteří přední domácí producenti.
Miroslav Hrabal, ŠSV Velké Pavlovice:
Vína s datem narození 2002 – pokud se dá soudit z jejich současného stavu – slibují být nad průměrem. Vedle již osvědčených sort Portugalu a André se nám díky nové technologii zpracování (lisování celých hroznů) zdárně klubou Neuburské, Chardonnay a zvláště Sauvignon. Ročník ´02 si troufám zařadit do souhvězdí velkých, to jest ´97, ´99 a ´00.
Miroslav Kovacs, Vinařství Kovacs Novosedly:
Myslím si, že „nula dvojky“ budou příjemným překvapením. Zrají do plného těla a harmonie, dostatek kyselin jim podrží svěžest. Lze říci, že se rodí vína s potenciálem pro delší vyzrávání. V našem sklepě jsou to Rulandské, Muškát moravský a veltlíny, z červených má šanci překvapit především Zweigeltrebe.
Ctirad Králík, ZD Sedlec:
Očekávám dobrý ročník, ne horší, ne lepší než před dvěma lety. „Dvoutisícovky“ byly mimořádně vyzrálé a bohaté v buketu, nižší přítomnost kyselin jim však lehce ubrala na typičnosti. Loňská vína - pokud je možné je již dnes hodnotit, stále se totiž vyvíjejí – budou na kyseliny štědřejší, živější v chuti a s lehkým nádechem pikantnosti. Řekl bych tedy, že pro vkus konzumentské obce přijatelnější. Z odrůd se zatím velmi dobře jeví Sauvignon a Rulandské, obě ve Výběru, „večerka“ (Veltlínské červené rané) v kategorii Pozdní sběr a velice nadějně se vyvíjejí ledová.
František Kupsa, Vinařství Velké Žernoseky:
Ročník 2002 bude nad dlouhodobým průměrem, ovšem vína nedosáhnou úrovně těch z roku 2000, který byl – alespoň v Čechách - nejlepší za posledních 27 let. Na Žernosecku se tradičně lépe daří bílým, takže se dá čekat výborná kvalita „milerek“, ryzlinku a MOPRu.
Stanislav Mádl, „Váš vinař“, Velké Bílovice:
Mám-li srovnávat, potom s roky ´97 a ´99; vína bych nadřadil nad ta z roku 2000. Jsou živá, apartní, líbivá. Zvlášť markantně se to projevuje u millerů, mimořádně slibné jsou ryzlinky. Vzácně se vrbí sauvignony. V červených není perspektiva tak potěšující, hrozny měly k dozrání příliš málo času, kvůli dešti se zkrátil podzim. Neplatí to ale o Portugalu, ten nabízí již nyní vyladěný, květnatý doušek.
Petr Marcinčák, Víno Marcinčák Mikulov:
Nechci předbíhat, dosavadní vývoj však slibuje mimořádná vína srovnatelná s rokem 1999. V červených sázím na nadějné Zweigeltrebe ve Výběru a samozřejmě na vavřinecká. Zadařilo se i v bílých a budeme moci nabídnout znamenité Veltlínské a Rulandské bílé, také v kategorii Výběr, a zajímavě se rozvíjejí botrytická a slámová vína. Spokojen jsem i s množstvím, vinice zůstaly uchráněny jak chorob, tak i živlů.
Jan Podrábský, Lobkowiczské vinné sklepy Roudnice nad Labem:
Vína ukazují výborné vlastnosti. Škoda jen, že jich bude velmi málo, výsadby révy nám pobily kroupy. Značné naděje vkládám do Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého – všechny nám vyšly jako kabinetní. Dobře jistě dopadne i Sylvánské zelené v pozdním sběru. Vedle již osvědčených červených – Vavřineckého a Rulandského modrého – hodně slibuje také Rulandské slámové, které bude mít v naší nabídce premiéru.
Pavel Vajčner, Znovín Znojmo:
Pokud se vše bude vyvíjet tak jako doposud, očekávám velmi zdařilý výsledek. Vína oplývají výrazným aroma, mají dobře vyladěný poměr kyselin a slibují být příjemnější těch z roku 2000. Ve výrazu budou jistě živější, bez „utahaného“ konce. Věřím, že dobře bude přijat Tramín, který má zaděláno na velké víno, sympaticky se projevuje i Müller-Thurgau. Z červených je v tuto chvíli nejdále Zweigeltrebe.