Menu Zavřít

Vína padesáté rovnoběžky

27. 8. 2003
Autor: Euro.cz

Saale-Unstrut a Sachsen

Saale-Unstrut

Téměř 700 hektarů vinohradů lemujících koryta řek Saale a Unstrut, jež daly oblasti jméno, tvoří jakési pokřivené, na krátké nožce vratce stojící a do stran široce otevřené písmeno Y. Krajními body jeho ramen jsou Kriechau na východě – tam se viniční tratě taktak dotknou Lipska – a stejně malé hnízdo Vitzenburg na konci západním. Jihozápadně směřující „nožku“ uzavírá městečko Bad Kösen.
Ač dnes bez většího věhlasu, má zdejší vinohradnictví a vinařství tisíciletou tradici. Saští králové měli tato vína v mimořádné oblibě a pěstování révy na soutoku obou řek intenzivně podporovali. Nejstarší zprávy o existenci zdejších vinohradů jsou zmíněny již někdy na konci desátého věku v dokumentech kláštera Memleben.
Novodobá historie oblasti doznala značné újmy padesáti lety nešťastné doby, kdy vinařství bylo odtrženo od kulturní nadstavby a degradováno na producenta potřebného množství vína sporných kvalit. Teprve v devadesátých letech minulého století Německo navázalo na dávné tradice a vinařům se vrátila možnost prezentovat se kvalitními víny. Takovými, jaká se podávala u královských tabulí.
Vinaři bývají „sólisté“, ovšem v případě někdejších východních oblastí se projevila maximální kolegialita. Vyspělé regiony, bez obav z možné konkurence, pomohly jak oblasti Saale-Unstrut, tak Sachsen technologií a poznatky z přípravy vín i analýzou podmínek a o

Sachsen

S necelými pěti stovkami hektarů je nejmenší oblastí Německa, ovšem zahrnuje zhruba stejnou plochu vinohradů jako celý vinařský region Čechy. Od jihu, kde je hraničním místem oblasti Pillnitz, viniční tratě kopírují zátočiny Labe až k Diesbaru. I zde se na úspěchu vín značně podílí krajina. Půvabné zákruty řeky se svahy vlnícími se hřívou réví, příjemné vesničky a města s bohatou vinařskou historií přitahují zájemce nejen o zlatavý či rubínový mok. Vždyť o Míšni, kde se vinice prodírají do samotného města, se tvrdí, že zde působí nejstarší vinařská škola na světě. V okolí Drážďan jsou vinohrady zdobeny kouzelnými stavbami zámků a zámečků ve francouzském stylu, což jen akcentuje dávné spojení vína se všemi druhy umění.
Po dlouhý čas byla hlavní hybnou silou saského vinařství četná družstva a spolky producentů. Rozvoj nebyl v minulých letech nijak oslnivý, technologie zůstaly v poválečném stavu, investice jen v prostřední výši. Terasy se postupně rozpadaly, vinice planěly a obnova byla mizivá, čemuž odpovídala i kvalita zdejších vín zpracovávaných v masovém měřítku s ohledem na objem. Tento stav, který mnohde v bývalé NDR převládá, se právě ve vinařství pronikavě mění. V Sachsen dokonce rychleji než jinde.
Nezištná podpora vinařů z vyhlášených oblastí a zájem saské vlády umožňují vznik a rozvoj malých vinařských subjektů. Ty, vedeny mladými vinaři dychtivými úspěchů, předvádějí rok od roku lepšící se vína, která jsou výsledkem milionových investic. Sasko objevili i mladí vinaři ze západních zemí. Vybaveni zkušenostmi a podpořeni státními dotacemi zvýšili kredit oblasti a katapultovali ji z pozic na chvostu pořadí mezi úspěšné. Terasy na březích Labe byly obnoveny, plochy rozšířeny, sklizeň redukována, což je základem dnešní obliby zdejších vín. Ta vykazují vysokou jakost a stávají se, díky nevšední originalitě, hledaným artiklem v nejlepších podnicích v zemi.
Vína severního typu, vysoce svěží s pikantními dozvuky a minimální stopou cukru, jsou natolik svérázná, že jsou coby „exoti“ v nabídce německých vín stále více žádána. Zdejší sylvány, milery, rulandy a v poslední době i červené dornfeldery či portugaly jsou přesvědčivým důvodem pro existenci „vín padesáté rovnoběžky“.

bitcoin_skoleni

Obhroublý Dornfelder
Dornfelder ´02 Qualitätswein z nabídky Winzergenossenschaft Meissen má být důkazem o správnosti směru, kterým se pustili mladí saští vinaři. Barva temného nachu – excelentně čirá - v sobě skrývá a ve světle uvolňuje myriády drobných jiskérek. Opulentní buket až nečekaně intenzivní nabízí především hlubokou vůni fialkových tónů. V chuti víno představuje typického reprezentanta severních oblastí. Pomaleji se rozvíjí a jeho skladba je jednodušší. Méně výrazná, postrádající spektrum ovocitých a hroznovitých prvků s převládajícím „ocáskem“ taninů. Víno je tenčí a s kratším dozvukem, bohatá vůně a razantní „tah“ hořčinek mu propůjčují jistou podobnost s červenými, jaká rodí oblasti v Čechách. Svým charakterem bude dobrým průvodcem jednodušších úprav tmavých mas nebo pernaté zvěřiny. Pokud vám nevadí svým způsobem obhroublý projev, může se víno stát častým hostem na vašem stole.

  • Našli jste v článku chybu?