Menu Zavřít

Vína Pyrenejského poloostrova

19. 5. 2003
Autor: Euro.cz

aneb tajné tipy znalců ze "španělské vesnice"Zemí s největší rozlohou vinohradů na světě není ani Itálie, ani Francie, ale Španělsko. Z pohledu objemu produkce je toto pořadí obrácené, protože nízké řadí naopak Španělsko až za své sousedy.U nás "proslavila" Pyrenejský poloostrov především nechvalně proslulá krabicová vína.

aneb tajné tipy znalců ze „španělské vesnice“

Zemí s největší rozlohou vinohradů na světě není ani Itálie, ani Francie, ale Španělsko. Z pohledu objemu produkce je toto pořadí obrácené, protože nízké řadí naopak Španělsko až za své sousedy.

U nás „proslavila“ Pyrenejský poloostrov především nechvalně proslulá krabicová vína. Tato vína však naštěstí zůstávají doménou supermarketů a do našich restaurací až na výjimky nepronikla.

Průměrný Don Quijote

V posledních letech se ale dynamicky rozšířila i nabídka serioznějších španělských vín. Způsob jejich označování je sice propracovaný, ale pro našince je téměř nemožné rozlišit název vína od jména neznámé odrůdy či místa původu. Orientace v etiketách se tak stává pro zákazníka skutečnou „španělskou vesnicí“. Znalost španělských vesnic nebo alespoň vinařských oblastí by samozřejmě náramně pomohla, ale s vědomostmi o zdejším zeměpisu na tom nejsme nejlépe - přímořská letoviska ani Real Madrid či CF Barcelona nám vinařsky nepomohou ani o píď. Snad jen kraj La Mancha, odkud se k nám vozí značné množství levných a průměrných vín, nám zůstává v paměti díky Donu Quijotovi.

Sázka na Rioju

Druhou nejrozšířenější, ale o poznání kvalitnější španělskou vinařskou oblast představuje v našich restauracích Rioja. U zrodu jejího věhlasu stáli francouzští vinaři, kteří se do tohoto kraje ve velkém počtu přistěhovali po roce 1890. V těch časech řádil na evropských vinicích révokaz a mnohé francouzské vinice byly zdevastovány takovým způsobem, že se část vinařů vydala hledat štěstí jinam. Právě v malebné hornaté oblasti Rioja našli zaslíbenou zem a přivezli s sebou i metodu zrání vína v sudech „barrrique“. Podobně jako v případě italského Chianti se bohužel iu dovážených vín z kraje Rioja setkáme jak s víny mimořádnými, tak i s levnou podprůměrnou produkcí. Přesto je Rioja stále velmi populární a ve věhlasu s ní může soutěžit jen jediná další apelace - Ribera del Duero. Duero v jejím názvu znamená španělský přepis jména Douro, pod nímž zná tuto řeku každý milovník portugalského portského. V edle těchto známých vinařských oblastí mohu nabídnout i „tajný tip znalců“, jímž jsou vína z katalánského Prioratu. Právě tato horská oblast se v současné době těší mimořádné pozornosti odborníků. U nás se ale se zdejšími víny lze setkat spíše jen sporadicky. Zatím.

Od Malagy po sherry

To dezertní vína k nám ze Španělska mířila i v časech předlistopadových. „Plují lodi do Malagy,“ zpívalo se v jedné starší české písničce, v níž autor litoval, že je mu taková cesta zapovězena. Dnes už naštěstí takové problémy nemáme, na letišti v Malaze přistává jedno letadlo za druhým a ve velkém počtu jsou mezi pasažéry i naši turisté. I tak je ale mnohem jednodušší seznámit se s Malagou prostřednictvím zdejšího známého dezertního vína v pohodlí domácí lenošky. Malaga existuje v řadě variant, které se od sebe liší různým stylem, ale přitom platí, že je vždy sladká a fortifikovaná, tedy posílená koncentrovaným alkoholem. Ještě častějším zástupcem dezertních vín na pultech našich barů je jihošpanělské sherry. Jednotlivé fáze jeho výroby jsou mimořádně složité a vedou k různým stylům výsledného nápoje - sherry tak může být jak lehké a suché, tak i těžké a sladké. Hrozny pro jeho výrobu zrají ve velmi specifických podmínkách. Oblast kolem Jerezu, kde se vinohrady nacházejí, patří totiž už k příliš horkým místům a jedině unikátní kombinace zcela zvláštní půdy a pravidelných větrů (suchého „levante“ a vlhkého „pontete“) umožňuje vzniknout zdejším nenapodobitelným vínům. Je škoda, že se v našich restauracích zpravidla setkáte jen se zcela základním sherry a skutečné skvosty zdejší vinařské produkce - sherry typu „Amontillado“, „Oloroso“ či „Palo Cortado“ - jsou jen skutečně vzácnými hosty. Na závěr nikdy neškodí trocha sektu. Ten španělský, s názvem „Cava“, je znamenitý a cenově více než rozumný. Je vyráběn klasickou metodou a poskytuje za málo peněz opravdu hodně muziky. A ta španělská, v rytmu flamenga, rozhodně stojí za to.

bitcoin_skoleni

U zrodu věhlasu vinařské oblasti Rioja stáli francouzští vinaři, kteří s sebou přivezli i metody zrání vína v sudech „barrique“.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

  • Našli jste v článku chybu?