Původní vinný bar Vinit se přejmenoval a změnil majitele, vína tu ale pořád mají výborná
Vinotéku Vinit, sídlící ve dvoře paláce Savarin, původně zakládali kolegové ze Zátiší Group Jiří Beer a Tomáš Melich. To už je teď minulost: z Vinitu je nově Vinit bar a jeho majiteli jsou Honza Rytíř a Patrik Nikitinský, jenž se vínu věnoval v pankrácké restauraci Aureole. S Vinitem však spolupracují dál, od firmy kupují víno. Další si pak dovážejí sami, případně odebírají od jiných obchodníků.
„Do 1200 korun otevřeme jakoukoli lahev a cenu za skleničku vydělíme pěti. U dražších lahví lidem říkáme, že by měli vypít aspoň tři skleničky,“ vysvětluje mi Rytíř vinnou politiku podniku, zatímco mi nalévá voňavý a řízný ryzlink z Falce. Vinit bar je ur čitě unikátní krásným interiérem. Sídlí v historickém pražském paláci a svými mohutnými klenbami, mezi nimiž najdete lahve vína, spíš připomíná vinnou kapli. Rozmístění lahví dává logický smysl: u baru najdete šampaňská a další šumivá vína, dál pak Česko, pokračujete přes Itálii a v klenbě naproti baru nepřehlédnete Francii, hlavně Burgundsko. Tento výčet vám zhruba i napoví, jaká vína ve Vinit baru čekat. Česko, stále bohužel ráj předražených patoků, se doslova koupe v laciném chianti, které se v Itálii prodává za tři eura kus a jímž Italové málem zničili slavnou značku, Vinit ale dováží například výborné Ormanni Chianti Classico z menšího vinařství. Jde o mocné, nicméně elegantní víno s hlubokou komplexní chutí, které jsem si v podniku samozřejmě nemohl nechat ujít. Načež Rytíř ještě otevřel Verrazzano Chianti Classico Riserva. To Ormanni konkuruje, byť pochází z větší produkce.
„Míváme silné středy, čtvrtky a pátky, soboty jsme chtěli zrušit. Ale teď jsme měli dobrou i sobotu, tak uvidíme,“ prozrazuje mi Nikitinský zkušenosti s podnikem a nalévá mi opulentní sicilský Syrah Cristo di Campobello.
Právě podobná vína jsou důvodem, proč chodit do vinoték: chcete poznat něco neobvyklého, co nenajdete jinde. A podle takových vín poznáte i dobrou vinotéku: nepřeprodávají vám tady jen lahve, které velcí dovozci nabízejí mnohem levněji na webu, ale vidíte za výběrem vína znalosti a práci. Což také vysvětluje, proč mě Nikitinský nenechal odejít domů, aniž bych ještě ochutnal jeho oblíbenou Valpolicellu a rovněž piemontské Langhe Nebbiolo.
Vinit bar ? Na Příkopě 10, Praha 1
? t: 775 873 101 ? e: info@vinit.cz ? www.vinit.cz