Z jedné menší malostranské vinotéky je dnes pražská vinná instituce
Velký Vinograf na Senovážném náměstí, Vinograf u Anděla a původní Vinograf kousek od Karlova mostu. Tak se po vstupu investorů se slabostí pro víno během několika let rozrostla tahle pražská značka. Navíc už dávno nejde jen o vinotéku: do Vinografu na Senovážném náměstí se dnes chodí i na jídlo, protože jde o plnohodnotnou restauraci s kvalitní teplou kuchyní. Původní vinné delikatesy se zde totiž rozrostly do seriózního menu, v němž nechybí steak za 400 korun, hovězí po burgundsku, těstoviny, předkrmy ani saláty.
Klasické vinné pochutiny samozřejmě zůstaly.
Ale zpět k vínu. Komornější a uvnitř tradičnější Vinograf v Míšeňské ulici se stále zaměřuje na domácí vína, v tom zůstal v podstatě stejný. Přijít sem a zeptat se na zahraniční víno proto zavání jistou herezí. Ve dvou dalších a také větších pobočkách s moderním designem interiéru, kam lidé houfně chodí na skleničku po práci, pak najdete vína z celého světa. Několik desítek jich vždy rozlévají i po skleničce, ta vždy máte vypsaná na černé tabuli nad barem.
Další a také dražší vína ve Vinografu rozlévají ještě pomocí systému Coravin; tenká jehla projede korkem a vytáhne z lahve jen tolik vína, kolik chcete, zatímco zbytek uvnitř zůstane po zacelení zátky na dlouho nedotčený. Používání Coravinu je hodně populární nejen v Itálii, kde vás třeba v Barolu nechají pít i hodně staré a drahé víno. V Česku se pomocí systému Coravin často prodávají rovněž mladá vína, z nichž mnohá by každá slušná vinotéka měla rozlévat i bez jehly. Platí to právě pro Vinograf: pil jsem tu jak mladé Barolo, co by ještě mělo v klidu ležet ve sklepě, tak i fantastické a ve světě ceněné francouzské Condrieu.
Existuje samozřejmě tisíc kritérií, jak poznat dobrou vinotéku.
Jedním zcela jasným určitě je, že vás vždy musí umět něčím překvapit, nechat vás objevit něco nového. Při mé poslední návštěvě Vinografu na Senovážném náměstí mě překvapili hůř i líp. Zaprvé prostě neměli žádné decentní šumivé víno: ani šampaňské, ani crémant, ani prosecco. Zadruhé mě ale nechali objevit plné a málo známé červené z italského regionu Marche, odrůdu Lacrima di Morro. Víno s elegantní strukturou a komplexní chutí zrálo v dřevěném sudu a vždycky vám musí udělat radost.
Vinograf ? Míšeňská 8, Praha 1 ? Senovážné náměstí 23, Praha 1 ? Radlická 1C, Praha 5 ? www.vinograf.cz