Menu Zavřít

Vinograf

26. 6. 2017
Autor: Euro.cz

Z jedné menší malostranské vinotéky je dnes pražská vinná instituce

Velký Vinograf na Senovážném náměstí, Vinograf u Anděla a původní Vinograf kousek od Karlova mostu. Tak se po vstupu investorů se slabostí pro víno během několika let rozrostla tahle pražská značka. Navíc už dávno nejde jen o vinotéku: do Vinografu na Senovážném náměstí se dnes chodí i na jídlo, protože jde o plnohodnotnou restauraci s kvalitní teplou kuchyní. Původní vinné delikatesy se zde totiž rozrostly do seriózního menu, v němž nechybí steak za 400 korun, hovězí po burgundsku, těstoviny, předkrmy ani saláty.

Klasické vinné pochutiny samozřejmě zůstaly.

Ale zpět k vínu. Komornější a uvnitř tradičnější Vinograf v Míšeňské ulici se stále zaměřuje na domácí vína, v tom zůstal v podstatě stejný. Přijít sem a zeptat se na zahraniční víno proto zavání jistou herezí. Ve dvou dalších a také větších pobočkách s moderním designem interiéru, kam lidé houfně chodí na skleničku po práci, pak najdete vína z celého světa. Několik desítek jich vždy rozlévají i po skleničce, ta vždy máte vypsaná na černé tabuli nad barem.

Další a také dražší vína ve Vinografu rozlévají ještě pomocí systému Coravin; tenká jehla projede korkem a vytáhne z lahve jen tolik vína, kolik chcete, zatímco zbytek uvnitř zůstane po zacelení zátky na dlouho nedotčený. Používání Coravinu je hodně populární nejen v Itálii, kde vás třeba v Barolu nechají pít i hodně staré a drahé víno. V Česku se pomocí systému Coravin často prodávají rovněž mladá vína, z nichž mnohá by každá slušná vinotéka měla rozlévat i bez jehly. Platí to právě pro Vinograf: pil jsem tu jak mladé Barolo, co by ještě mělo v klidu ležet ve sklepě, tak i fantastické a ve světě ceněné francouzské Condrieu.

Existuje samozřejmě tisíc kritérií, jak poznat dobrou vinotéku.

bitcoin_skoleni

Jedním zcela jasným určitě je, že vás vždy musí umět něčím překvapit, nechat vás objevit něco nového. Při mé poslední návštěvě Vinografu na Senovážném náměstí mě překvapili hůř i líp. Zaprvé prostě neměli žádné decentní šumivé víno: ani šampaňské, ani crémant, ani prosecco. Zadruhé mě ale nechali objevit plné a málo známé červené z italského regionu Marche, odrůdu Lacrima di Morro. Víno s elegantní strukturou a komplexní chutí zrálo v dřevěném sudu a vždycky vám musí udělat radost.

Vinograf ? Míšeňská 8, Praha 1 ? Senovážné náměstí 23, Praha 1 ? Radlická 1C, Praha 5 ? www.vinograf.cz

  • Našli jste v článku chybu?