Společnost Linden Lab odpovědná za virtuální svět Second Life začala tento týden rozesílat pozvánky vybraným tvůrcům přihlášeným do svého nového projektu. Virtuální svět Project Sansar by měli svými výtvory zaplnit jednotlivci z řad firem i veřejnosti. Kreativní platforma by po svém uvedení měla tvorbu VR projektů usnadnit a demokratizovat.
„Project Sansar si za cíl klade demokratizaci virtuální reality coby kreativního média,“ uvedla společnost Linden Lab koncem srpna ve své tiskové zprávě.
Podle jejího výkonného ředitele Ebbe Altberga lze chystaný projekt asi nejsnáze připodobnit k „Wordpressu virtuální reality“. Plán počítá s vytvořením platformy usnadňující uživatelům tvorbu jejich „plně“ virtuálních zážitků.
Tvorba virtuální reality je podle Altberga v současnosti příliš drahá a technicky náročná. Právě Sansar by v budoucnu měl pro tvůrce VR zážitků odstranit potřebu profesionálního týmu vývojářů a grafiků.
Stejně jako Second Life by i Project Sansar měl obsahovat řadu míst vytvořených reálnými firmami (za účelem marketingu) i nadšenými jednotlivci. Virtuální objekty a zážitky budou moci tvůrci nejen vytvářet a sdílet ale i zpeněžovat. Ve vytvořeném obsahu se pak uživatelé budou moci po nasazení VR headsetu pohybovat, scházet s ostatními i hrát hry.
Od lidí pro lidi. Project Sansar chce tvorbu VR demokratizovat. (Video: Youtube)
Ostrá verze programu by měla být veřejnosti představena začátkem příštího roku. Kromě podpory chystaných VR zařízení Oculus Rift a HTC Vive ji bude možné spustit i na osobních počítačích. Mobilní aplikaci lze očekávat později.
Tvůrci však do té doby musejí prázdný svět nejprve zaplnit. A právě tento týden Linden Lab těm, kteří se do projektu přihlásili, začala rozesílat první pozvánky.
Od otevření přihlášek se do projektu podle Linden Lab přihlásilo více než 6500 lidí. V první fázi však společnost do projektu přizve pouze ty z uchazečů, kteří nejvíce vyhovují aktuálním potřebám. V budoucnu nicméně plánuje pozvat i další.
Project Sansar není jediným chystaným počinem, který se zaměřuje na zkoumání sociálního aspektu virtuální reality. Na projektu VR sociální sítě pracuje v současnosti i Facebook.
Přímou konkurenci Linden Lab pak představuje chystaný Metaworld vznikající pod taktovkou kalifornského startupu HelloVR. Ten by měl představovat virtuální svět s rozlohou přibližně deseti tisíc mil čtverečních. Raná alfa verze Metaworld by měla světlo světa spatřit do konce letošního roku.
Dětinská konkurence. Metaworld si na fotorealismus nehraje. (Video: YouTube)
O technologiích čtěte více:
IMAX se vrhá na virtuální realitu. První kina postaví v USA
Ve Skotsku spustili první síť přílivových turbín na světě
Vzor bitcoin. Čtyři banky společně pracují na digitální měně