Bitcoin předvedl během pár měsíců vzorový vzestup a postupný pád. Asijská kryptoměna ADR připsala v roce 2019 investorům přes 90 procent hodnoty.
Přestože mají její tvůrci ambici být největší světovou měnovou jednotkou, a třeba i způsobit významné ztráty americkému dolaru, je třeba případnou investici do digitální měny přinejmenším důkladně zvážit. Svět financí se s razantním nástupem technologií stal výrazně pružnějším, otevřel možnosti vydělat (a také prodělat) i jedincům, kteří by před pár lety o takové aktivitě ani neuvažovali.
Kam tedy v roce 2020 investovat? V týdeníku Euro se tomuto tématu věnujeme pravidelně na začátku každého roku a ani letos tomu není jinak. Kromě tradičních instrumentů (kdo říká, že ceny pražských bytů dál neporostou?) jsme se podívali i na aktivity, které dokážou spojit příjemné s užitečným. Ať už jde o minipivovary, mladé koně, nebo staré škodovky. Ceny populárního „erka“ se dnes pohybují již ve stovkách tisíc korun, investičně zajímavé ale začínají být i favority a čtvrt století staré felicie.
Jeden faktor nad všemi finančními instrumenty ční jako zelená vlajka: ekologie. Bankéři a finanční poradci se už brzy budou muset svých klientů ptát na to, zda chtějí úspory investovat „zeleně“.
Evropský parlament totiž vloni schválil takzvanou taxonomii, tedy zavedení energetických finančních „štítků“. Budou je muset mít všechny finanční produkty, které budou poskytovat firmy působící v EU.
Ne vše musí být úplně zelené, ale kdo si dnes může být jistý, že ze současných doporučení, kam ekologicky investovat, by se za pár let nemohla stát celounijní povinnost? Každopádně je zřejmé, že snižování uhlíkové stopy bude významným ekonomickým motorem nadcházejícího období a také potenciálně velmi zajímavým investičním oborem.
Ať je vaše investiční strategie jakákoliv, přeji vám do roku 2020 i celých dvacátých let jen správná rozhodnutí. Hodně zdraví, štěstí a také času na čtení týdeníku Euro. •
O autorovi| Tomáš Hergesell, hergesell@mf.cz