Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na rozšíření Kongresového centra Praha (KCP) se stala mladá španělská architektonická kancelář OCA. V rozhovoru architekti odpovídají, proč se do soutěže přihlásili a čím je oslovuje kongresové centrum i hlavní město.
O rozšíření Kongresového centra Praha jsme se dozvěděli při vyhledávání mezinárodních soutěží. Zaujala nás kvalita podkladů, které pořadatel soutěže poskytl. Soutěž byla otevřená nejen zahraničním, ale i mladým architektům. Závazek pořadatele zachovat anonymitu návrhů až do samého konce, což je velmi neobvyklé, nám dalo v celý proces důvěru. Také se nám líbilo, že byla porota nezávislá a mezinárodní. Pro naše mladé studio z Bracelony to byl perfektní scénář.
Jak jste se dozvěděli o soutěži?
Čím přesně vás ještě projekt oslovil?
Podílet se na tak významné budově v historickém městě Praze je velkou motivací. Souěž měla řešit nejen funkčnost nové bodovy, ale celé okolní veřejné prostranství. Rádi bychom lidem poskytli veřejný prostor, který by podpořil jejich občanského ducha a tím i jejich vědomí jako Evropanů.
Podívejte se na projekt přístavby kongresového centra:
Jakým způsobem jste prozkoumali místní lokalitu a genius loci místa?
Blíže studovat jsme začali místo, když jsme postoupili do druhého kola soutěže. Potvrdila se nám naše domněnka z Barcelony, že je potřeba vyřešit dobře okolní prostor, tedy náměstí a infrastrukturu. Tématem našich diskuzí se stala nejasná interakce mezi Kongresovým centrem Praha a jeho sousedstvím. Myslíme si, že je nutné aktivovat celou oblast, a když se to stane, začne z toho těžit i Kongresové centrum Praha.
Kde vidíte silné stránky kongresového centra a kde jsou jeho slabiny?
Překvapil nás jeho historický jazyk. Jeho roli a přítomnost ve městě jsme pochopili při sledování zdálky. I přesto, že je centrum dobře napojené na stanici metra, jde o jakousi autistickou budovu. My navrhujeme přidat ke stávajícímu objektu kontrapunkt v podobě tenkého „drátu“. Nová přístavba dává centru nový horizontální rozměr. Cítili jsme, že projekt musí být odvážný a možná se nemusí sice stát ikonou, ale musí být určitým způsobem součástí pražského kulturního panoramatu. Nejen kvůli jeho vnější viditelnosti, ale díky kulturním aktivitám, které vzniknou v budově a kolem ní.
Novou halu Kongresového centra postaví Španělé: Vyjde na stovky milionů
Máte už zkušenosti s kongresovými centry? Navrhovali jste něco podobného?
Je to poprvé, kdy jednáme s kongresovým centrem. Naše přístavba se má stát víceúčelovým sálem. Pojali jsme ji jako kulturní centrum a multifunkční prostor, který umožní pořádání různorodých akcí a umožní celou řadu konfigurací. Může se v něm konat jak výstava, tenisový turnaj či slavnostní večeře nebo třeba basketbal.
A čím vás oslovila samotná Praha?
S Prahou jsem měli řadu zkušeností už dříve. Prvními posly se asi stali spisovatelé Kafka, Hašek nebo Hrabal. A první architektonické zkušenosti jsme získali díky dílům architekta Plečnika. Praha je nepochybně jedním z nejvíce fascinujících měst v Evropě, má obrovské kouzlo a schopnost svádění, jak popsal italský bohemista Angelo Maria Rippellino ve své známé knize Magická Praha. Ale v kontrastu s minulostí je Praha také město, které chce vědět a znovu objevovat, podobně jako Barcelona.
Účastníte se pravidelně mezinárodních soutěží?
Zúčastnili jsme se některých mezinárodních soutěží v Portugalsku, Číně, Austrálii, Japonsku a nyní v České republice. Máme zájem o projekty, které přesahují architekturu a design a řeší město a jeho celkovou podobu. Rádi bychom také pracovali na projektech, které vdechují stávajícím budovám a jejich okolí nový život. A to díky vytvořením dialogu ohledně historie místa. Usměrnění všech poloh a a hledání jednotných řešení je to, co máme rádi.