Menu Zavřít

Vítr, sucho, kůrovec. Státní firmy krotí těžbu dřeva, ve hře je úplný zákaz

7. 9. 2017
Autor: Pinkas Martin/Euro

Obě státní lesnické firmy uposlechly „doporučení“ ministerstva zemědělství a omezily úmyslné těžby dřeva. Soustředí se pouze na kalamitní dříví po vichřici z konce srpna a na zpracování suroviny poškozené kůrovcem. Ministerstvo zvažuje i úplný zákaz těžby.

Podle mluvčího Vojenských lesů a statků Jiřího Sotony dostaly úmyslné těžby už 20. srpna stopku do odvolání. Podobně postupují i Lesy České republiky (LČR). „V současné době jsou veškeré dostupné kapacity využity na přednostní zpracování schnoucích stromů. V kalamitních oblastech se netěží jiné než kůrovcové nebo jiné kalamitní dříví již několik měsíců. V nekalamitních oblastech jsme smrkové těžby omezili, těží se jiné dřeviny a těžba se soustřeďuje především na neodkladné činnosti,“ uvedla mluvčí Eva Jouklová.

Podle zprávy ministra zemědělství pro vládu je následkem vichřice v Česku v současnosti zhruba 1,1 milionů kubíků kalamitního dřeva. Největší škody vítr napáchal na Šumavě, ve východním předhůří Krkonoš, Oderských vrších či Nízkém Jeseníku. K tomu je však potřeba připočíst i dříví, které poničil kůrovec. Loni v Česku lesníci vytěžili 4,42 milionů kubíků kůrovcového dřeva, historicky vůbec nejvyšší množství od doby, kdy se tato statistika zaznamenává. Kůrovcová těžba tak tvořila čtvrtinu veškeré těžby dřeva v Česku. Podobně jako v případě větru byl nejvíce zasažen Moravskoslezský kraj. Jenom pro LČR to podle Jouklové znamená ztrátu ve výši jedné miliardy korun.

Kůrovec a škody způsobené větrem jsou přitom jen následkem problémů. Původní příčinou je sucho a nedostatek vláhy. Stromy jsou dlouhodobě oslabené a snadno zranitelné. „Deficit srážek a vody v půdě nadále trvá. Kumulace stresu v rozsahu i délce trvání je pro řadu stromů limitní. Proto dochází k jejich úhynu bez ohledu na to, zda jsou napadeny kůrovcem, či nikoli. V těchto odumírajících stromech se současně druhotně množí kůrovec,“ vysvětlila Jouklová.

 Objem smrkového kůrovcového dřeva

dopočteno na celé území ČR + korekce dle dat ČSÚ
Pozn: Navazující oblast = kraje Jihomoravský, Zlínský, Pardubický (okresy Svitavy, Ústí nad Orlicí), Vysočina (okresy Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou) a Jihočeský (okres Jindřichův Hradec).
Zdroj: evidence Lesní ochranné služby

Podle předběžných dat bude přitom letošní stav minimálně srovnatelný. To má za následek nadbytek suroviny, kterou dřevařské závody nestíhají zpracovávat. Situaci navíc komplikuje fakt, že v okolních zemích je situace obdobná a i tamní dřevařské podniky jsou plně vytíženy. Polsko následkem srpnových vichřicí hlásí deset milionů kubíků dřeva, Bavorsko dva miliony. „Bouře zničila tisíce hektarů lesa a práci celých generací majitelů,“ uvedl bavorský ministr zemědělství Helmut Brunner.

bitcoin_skoleni

Ministerstvo zemědělství dokonce nevylučuje, že přikročí i k neobvyklým opatřením a dočasně úplně zakáže těžbu jehličnatého dříví v celém Česku. To by dopadlo nejen na státní podniky, ale i řady soukromých vlastníků včetně těch, které kůrovec ani vítr nezasáhl. Jen tak je však podle resortu možné zajistit dostatek zpracovatelských kapacit a zpracovat surovinu zavčasu. „Tento krok je nezbytný pro postupné zvládání kalamitní kůrovcové situace v následujících letech,“ uvádí ve zprávě ministerstvo.

O hospodaření se dřevem čtěte také:

Lesům ČR v pololetí vzrostl zisk o 6,3 procenta na 2,88 miliardy. Pomohly vyšší ceny

Vláda chce zakázat privatizaci státních lesů


  • Našli jste v článku chybu?