Premiér Mirek Topolánek minulý týden představil složení Národní ekonomické rady vlády, která má připravit opatření proti dopadům světové finanční krize v Česku.
Jejími členy jsou ekonomové, zástupci podnikatelské i akademické sféry a bankovního i finančního sektoru. Jmenovitě v ní najdeme Jiřího Rusnoka, Jiřího Schwarze, Martina Jahna, Pavla Kohouta, Tomáše Sedláčka, Michala Mejstříka, Miloslava Zámečníka, Jiřího Kunerta, Vladimíra Dlouhého a Jiřího Weigla.
„Vláda se rozhodla vytvořit nezávislý orgán, mozkový trust lidí, kteří pocházejí z různých světů našeho života,“ říká premiér. Jde podle něj o vyvážený nestranický tým, který je garancí, že vláda bude dostávat náměty, jak eliminovat dopady krize. „Národní ekonomická rada bude fungovat tak dlouho, dokud bude mít smysl, nebo tak dlouho jako tato vláda,“ dodává.
S myšlenkou na sestavení rady přišel premiér poté, co neuspěl se záměrem na vytvoření nové vládní funkce vicepremiéra pro ekonomiku. Sám se postavil do jejího čela. I když premiér oslovil i vedení ČSSD, aby její odborníci v radě zasedli, špičky sociálních demokratů to odmítly. Rozčilily je výroky Topolánka, který prohlásil, že plány ČSSD na řešení krize jsou třikrát nebezpečnější než samotná krize.
Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky je národní ekonomická rada k ničemu. „Pokládáme ji za stranický podnik ODS. Lidé, kteří přijmou pozici v této radě, už nebudou ze strany sociální demokracie vnímáni jako nezávislí odborníci,“ prohlásil navzdory faktu, že někteří ze členů národní ekonomické rady byli ve vládách ČSSD nebo v jejich poradních orgánech. Premiér Mirek Topolánek tvrdí, že pokud bude chtít ČSSD doplnit ekonomickou radu svými odborníky, tak ji doplní.