Menu Zavřít

Vládní zmetky aneb Zfušováno odborně

28. 11. 2018
Autor: Redakce

Kvalita institucí, tedy úroveň toho, jak si dokážeme vládnout, patří v mezinárodních srovnáních mezi disciplíny, kde se celkem tradičně umísťujeme v pořadí mezi zeměmi rozvinutější Afriky. Příkladem budiž nedávné srovnání délky stavebního řízení. Zřejmě i proto je v Česku stále poptávka po nějaké vládě odborníků, lidí, kteří něco umí. Proto takový úspěch hesel na téma nejsme jako politici, my makáme.

Pohrdání politickým řemeslem přináší už nějaký čas své plody a například minulý týden byl o tom odborném makání hodně vypovídající. Nejprve se objevila informace, jak soudci zhodnotili nový civilní soudní řád. Jde podle nich o předlohu zcela katastrofální a v praxi nepoužitelnou, kterou vyráběli akademici nemající se soudní praxí ani minimální zkušenosti, jak zaznělo na semináři v Senátu ČR.

Při hodnocení padaly na adresu předlohy vtipy o cimrmanovských pohádkách, které propadly hlavně u dětí, i jedovaté poznámky na téma udělat z dovolání řádný opravný prostředek, což by vyžadovalo přistavět k nejvyššímu soudu novou budovu, aby bylo možné to dovolání vůbec věcně řešit. Ministr spravedlnosti Kněžínek, který tuto perlu zdědil po svém předchůdci Pelikánovi, radši ani moc neodporoval faktu, že po insolvenční novele vypadl z jím řízeného úřadu další zmetek.

bitcoin_skoleni

Druhou perlou pak byl představený projekt e-neschopenky, která má usnadnit zaměstnavatelům kontrolu, zda jejich nemocní zaměstnanci nesimulují a nezneužívají zrušením karenční doby zase hodně atraktivní nemocenskou. Výsledkem je, že od poloviny příštího roku mají lékaři vystavovat neschopenky elektronicky a posílat je ČSSZ a zároveň vystavovat a posílat i papírové. Zaměstnavatelé nicméně do systému nebudou mít přístup. O neschopenku svého zaměstnance musí požádat správu sociálního zabezpečení a ta ji ve lhůtě osmi dnů dodá. Takže další zmetek.

Nad tím, že státní úředníci špatně spočítali náklady na slevy jízdného pro studenty a důchodce, takže místo šesti miliard zaplatíme jako daňoví poplatníci nejspíše deset, nebo možná dvanáct miliard, už člověk jenom mávne rukou. Jaké asi další podobné zprávy nám dodá naše nejlepší a nejúspěšnější vláda všech dob v dalších týdnech?

Čtěte další komentáře Pavla Párala

  • Našli jste v článku chybu?