Menu Zavřít

Vlnobití v Mattoniho akvaparku

13. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Podnikatel Jaroslav Pečenka jedná s KMV o koupi zbytku Poděbradky

V Kyselce u Karlových Varů panuje idylický klid jak za časů Heinricha Mattoniho, kterýžto od roku 1867 v malebném údolí stáčel vodu z Ottova pramene a posléze i vybudoval lázně. Ticho narušuje jen proud řeky Ohře. Firma Karlovarské minerální vody (KMV) - největší domácí producent minerálek a stolních vod (značky Mattoni, Magnesia, Aquila) - se ani po měsíci nevyjádřila, jak naloží se svým akciovým podílem v Poděbradce. Zatím nereagovala na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který 13. dubna zamítl její žalobu proti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jejímž prostřednictvím se domáhala zrušení dva roky starého verdiktu o nepovolení spojení s poděbradskou firmou. KMV v Poděbradce drží majoritních 51 procent akcií, 49 procent patří šéfovi představenstva Poděbradky Jaroslavu Pečenkovi. „Zatím nám nebyl doručen rozsudek s odůvodněním výroku soudu. Dokud nebudeme vědět, co v tom odůvodnění je, tak se vyjadřovat nebudeme,“ uvedl pro týdeník EURO mediální zástupce KMV Michal Donath. Mluvčí Nejvyššího správního soudu Marika Komoňová sdělila, že rozsudek byl s odůvodněním účastníkům řízení odeslán v úterý 11. května. „Zatím jsme neobdrželi poštovní doručenky potvrzující převzetí zásilek,“ uvedla ve čtvrtek.

Spojení v italské režii.

Společnost KMV z více než devadesáti procent vlastní Antonio Pasquale, vitální sedmdesátiletý Ital s trvalým bydlištěm ve Švýcarsku (ovládá ji přes firmu Ronaldsey registrovanou v Nizozemsku). Menšinový podíl dle nepotvrzených informací drží další rodák z apeninského poloostrova - Renato Pegorin, jenž sedí v představenstvu KMV a dozorčí radě společnosti V-KMV (má několik zemědělských a potravinářských aktivit na Slovensku, v bývalém Československu navázal obchodní kontakty údajně již před rokem 1989, kdy čile obchodoval s Koospolem). Přestože Italy ovládaná západočeská firma stále mlčí, pozorovatelé soudí, že tentokrát jí nezbude než se rozhodnutí podrobit a podíl v Poděbradce odprodat, jelikož proti rozsudku Nejvyššího správního soudu nejsou přípustné opravné prostředky.
Dobře informované zdroje uvádějí, že KMV již o prodeji akcií Poděbradky jednají. Konkrétně se zmíněným podnikatelem Jaroslavem Pečenkou, který má nyní možnost firmu stoprocentně ovládnout. Informace o Pečenkovi a jeho záměrech zatím nelze ověřit. Předseda představenstva Poděbradky ústy své firemní asistentky odmítl týdeníku EURO poskytnout rozhovor, nereaguje ani na elektronickou poštu.

Rozchod ve zlém.

Je třeba připomenout, že Pečenka od roku 1993 až do května 2001 vlastnil Poděbradku napůl s pražským podnikatelem Vladimírem Maštalířem (spolu působili i v dalších firmách – poděbradské stavební společnosti PMS, polygrafické firmě Pemax, společnostech Immobilia, HMP Leasing a Hakis ). Oba své podíly prodali 14. května 2001 Pasqualemu, respektive jeho KMV. Souběžně s tím karlovarští Italové požádali antimonopolní úřad o povolení fúze. Tehdy chtěli k sobě připojit nejen Poděbradku, ale i Hanáckou kyselku (EURO 15/2004). ÚOHS jejich žádost 27. září zamítl a stejným způsobem rozhodl i 6. března 2002 v řízení o rozkladu. Úřad šéfovaný Josefem Bednářem nesouhlasil ani s dodatečným návrhem, aby součástí fúze byly jenom KMV a Poděbradka. Tím přiměl KMV k podání správní žaloby.
Podnikatel Pečenka se do Poděbradky jako akcionář loni vrátil, když zpětně od KMV odkoupil 49 procent akcií. V tisku to bylo prezentováno jako ústupek KMV antimonopolnímu úřadu, v podnikatelských kruzích se to vysvětluje jinak. „Bylo to dopředu domluveno. Pečenka z Poděbradky naoko vycouval a přemluvil k prodeji i Maštalíře. Do firmy se vrátil s jiným, silnějším akcionářem. Maštalíře se tím zbavil. Svým způsobem to mělo logiku, protože Pečenka byl vždy tahounem Poděbradky a Maštalíř se spíše vezl. To on v Česku zavedl stáčení minerálek do PET lahví a ochucené vody. Ovšem Maštalíř se jeho jednáním cítil podveden a dodnes si nemohou přijít na jméno,“ tvrdí nejmenovaný podnikatel, jehož jedna z firem se také zabývá výrobou minerálních vod. Týdeníku EURO se Vladimíra Maštalíře podařilo kontaktovat, ovšem k rozhovoru o Poděbradce se přimět nenechal. „Nechci jitřit staré rány, už je to za mnou,“ řekl pouze.

bitcoin_skoleni

Voda a fotbal.

Přestože Jaroslav Pečenka je v rámci českého byznysu postavou málo známou, lze jej spojit i s dalším význačným podnikem – fotbalovým klubem FC Baník Ostrav, a. s., který letos získal v nejvyšší soutěži titul. Oficiálně je sice majoritním akcionářem klubu bývalý tenisový reprezentant Daniel Vacek (75 procent akcií), ale mluví se o tom, že pouze propůjčuje svou tvář a skuteční vlastníci se skrývají. Pečenka má být mezi nimi. Nejmenovaný zdroj z českých finančních kruhů dokonce uvádí, že poděbradský byznysmen v Baníku drží majoritu, přičemž právě nyní uvažuje o jejím prodeji. Že by potřeboval peníze na akcie Poděbradky? Ovšem jiné zdroje hovoří naprosto protichůdně: „Pečenka sice měl možnost do Baníku spolu s Vackem vstoupit, ale svou šanci promarnil. Akcie drží Vacek napůl s Peterou. Pečenka se teprve teď o vstup do fotbalu snaží, aby se trochu zviditelnil,“ tvrdí informátor týdeníku EURO, obeznámený s fotbalovým děním. Když mluví o Peterovi, má na mysli vlivného sportovního manažera Tomáše Peteru, který změnu akcionářů Baníku v lednu loňského roku zprostředkoval. Na konci roku 2002 - kdy se o změnách vlastníků Baníku začalo hovořit - Petera v rozhovoru pro týdeník EURO uvedl, že zastupuje dvě prosperující české firmy. „Jedna působí v oboru potravinářství, druhá ve finančním sektoru. Není to typicky český kapitál, vliv tam mají i cizí firmy,“ uvedl (EURO 45/2002). Popis první firmy sedí na Pečenkovu Poděbradku. Petera sám dříve spoluvlastnil Slovan Liberec. V té době se Poděbradka objevovala na dresech severočeských fotbalistů, dnes její logo nalezneme na trenýrkách baníkovců. I to signalizuje spojení Petera-Pečenka.

Na prodej i Korunní?

Pečenka koupi akcií Poděbradky stoprocentně jistou nemá. Zájemců může být více. Už v minulosti se o český trh s minerálními a stolními vodami zajímaly i potravinářské giganty Danone a Nestlé, známé především značkami Evian a Perrier. Zvláště firma Nestlé údajně jevila velký zájem a Poděbradka byla v jejím hledáčku. „Když ale viděli, že se fúze fakticky uskutečnila, aniž to antimonopolní úřad povolil, a nikdo to neřešil, zájem ztratili. Budovat firmu na zelené louce a bojovat s Pasqualeho uskupením, které ovládá osmdesát procent trhu, by i pro ně bylo příliš nákladné,“ soudí odborník, který pro Nestlé pracoval. Nová situace by mohla světové investory na český trh znovu vrátit. Na prodej nebude asi jenom Poděbradka, ale velmi pravděpodobně i Karlovarská korunní kyselka ze skupiny Alphaduct, za níž dnes jako vlastník stojí bývalý akcionář MEF Holdingu Vladimír Komár. Hned dva zdroje uvedly, že o prodeji Korunní se již také jedná. Týdeník EURO se snažil Komára několikrát kontaktovat. Předseda představenstva Alphaductu na telefonické vzkazy a e-maily nereagoval. Jak je v branži dobrým zvykem.

  • Našli jste v článku chybu?