Povinná registrace předplacených karet zatím v Česku nehrozí
Největší japonský mobilní operátor NTT DoCoMo přestal od pátku 1. dubna prodávat předplacené karty, u kterých se nevyžaduje identifikace zákazníka, tedy majitele mobilního čísla. Japonsko je tak další zemí, v níž v rámci boje proti kriminalitě operátoři omezují anonymitu uživatelů předplacených karet. Kvůli obavám z terorismu bylo například ve Švýcarsku na začátku letošního roku odpojeno 130 tisíc telefonů, respektive SIM karet, jejichž majitelé se nezaregistrovali u operátorů. Povinná registrace funguje již několik let například ve Velké Británii, Německu, Itálii, či na Slovensku. O zrušení anonymity předplacených karet, v České republice známých pod názvy Go, Twist nebo Oskarta, uvažují i čeští zákonodárci.
Spokojený Zarkáví.
Předplacené služby, u nichž se nevyžaduje žádná identifikace zákazníka, jsou všeobecně považovány za vhodný nástroj pro komunikaci zločinců. Švýcarské předplacené karty měl v minulosti například terorista Abú Músá Zarkáví, který využíval anonymity pro komunikaci s muslimskými extremisty před válkou v Iráku. Teroristé z al-Káidy údajně vloni na jaře využili mobilní telefony s předplacenými kartami pro odpálení bomb při útoku na vlakové nádraží v Madridu. Nejenom na základě těchto událostí doporučila Evropská komise pro boj s terorismem členským zemím Evropské unie zavést povinnou registraci předplacených karet. Omezení anonymity českých „předplacenek“ projednával letos v lednu poslanecký výbor pro obranu a bezpečnost (VOB), který všemi hlasy - napříč politickým spektrem – schválil usnesení, jež navrhuje zakázat anonymitu těchto karet. Výbor zároveň vyzval premiéra Stanislava Grosse, aby do konce června připravil legislativní úpravu pro toto opatření. „Vzhledem k tomu, že problém je nadresortní, protože zasahuje ministerstvo vnitra, spravedlnosti, informatiky i některé další, směřovali jsme doporučení přímo na premiéra,“ vysvětluje poslanec ČSSD Radim Turek.
Vyšší objasněnost?
Turek uvádí, že zatím není jasné, jak by bylo povinné registrování předplacených karet legislativně řešeno. „Určitě by to vyžadovalo úpravy v telekomunikačním zákoně, možná i v zákoně o nasazování odposlechů. Ale tak daleko jsme v debatě zatím nedošli,“ říká Turek. Zastánce zavedení registrace má v premiérovi i v Policii ČR. „Pachatelé trestné činnosti vědomě využívají anonymity, používají předplacených karet při vyhrožování, vydírání i organizování zločinu. Nedokážeme odhadnout snížení kriminality, avšak objasněnost trestné činnosti by mohla stoupnout až o dvacet procent,“ řekla týdeníku EURO Lucie Uhlířová z policejního prezidia. Proti registraci jsou však napříkald ministr vnitra František Bublan i jeho stínový kolega Ivan Langer. „Dívám se na tuto problematiku rezervovaně. Je to klasický střet mezi osobní svobodou a netoknutelností soukromí, a schopnosti bojovat proti zločinu. Momentálně se spíše kloním k neregistrování,“ řekl Langer týdeníku EURO. ODS o tomto návrhu prý zatím detailně nediskutovala, nicméně Langer tvrdí, že je to téma, u nějž se budou názory zřejmě štěpit. Rezervovaně se k povinným registracím staví i nezařazený poslanec Tomáš Vrbík: „Chápu argumenty volající po ulehčení práce policii, ale ptám se, zda by cena za to zaplacená byla adekvátní. Zatím nemám na problematiku jednoznačný názor, počkám na konečnou podobu legislativy.“
Jednotné operátorské ne.
V České republice se v současnosti aktivně využívá více než 7,5 milionu předplacených karet, přičemž nejvíce jich má mezi klienty největší operátor Eurotel. „Předplacenky“ jsou oblíbené zákazníky, kteří se nechtějí vázat ke smlouvě s měsíčním paušálem, protože neprovolají tolik, aby to pro ně bylo výhodné. Přestože předplacení klienti nevydají za mobilní služby tolik jako zákazníci se smlouvou, jsou jejich útraty pro mobilní operátory významným zdrojem příjmů. I proto se zástupci operátorů logicky shodují: Povinná registrace by znamenala velký zásah do uživatelského komfortu tří čtvrtin uživatelů mobilních telefonů v Česku, navíc není jisté, zda takový krok přinese očekávaný přínos.
„Je velmi málo pravděpodobné, že pokud by někdo chtěl zneužít mobil například k teroristickému útoku či vydírání, že by použil kartu registrovanou na svou osobu. Telefon buď ukradne, nebo si najme bílého koně, který číslo zaregistruje na sebe. Bezdomovci si rádi vydělají,“ připomíná mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Všichni tři mobilní operátoři na českém trhu již několik let nabízejí dobrovolnou registraci uživatelům předplacených karet, kteří za tento krok získávají benefity v podobě levnějšího kreditu nebo nižších cen za volání. Zákaznická odezva však není velká. „Celkový počet klientů, kteří nám poskytnou údaje pro další komunikaci, představuje asi pět procent všech majitelů předplacených karet. Aktivity, které jsme v tomto ohledu zkoušeli, byly relativně neúspěšné,“ dodává Kemrová.
Registrace za miliony.
V případě zavedení povinné registrace by největší část nákladů nespolkla samotná evidence zákazníků, ale zejména výdaje na přesvědčení klientů, aby na registraci přistoupili. „Záleželo by na zvolené variantě registrace, předpokládáme ale, že by náklady dosahovaly desítek milionů korun,“ řekla Kemrová týdeníku EURO. „Očekáváme, že by se na případných nákladech podílelo více subjektů včetně. zákazníků a státu,“ dodává mluvčí Oskara Petr Šindler.
Anonymní miliony Počty uživatelů předplacených karet (v milionech)
- Go (Eurotel) 3,36 (77 % všech zákazníků)
- Twist (T-Mobile) 3,25 (75 % všech zákazníků)
- Oskarta (Oskar) 0,95 (52 % všech zákazníků)
Pozn.: údaje ke konci roku 2004
Pramen: operátoři