Menu Zavřít

Volný pohyb speciálu

15. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Komisař Verheugen navrhne zrušit licence pro obchod s vojenskou technikou v EU

Evropská komise chce na území EU zrušit zavedený systém licencí pro obchod se zbraněmi a speciálním materiálem. Požaduje, aby členské státy ustoupily od praxe, kdy jejich domácí úřady povolují každý jednotlivý obchodní případ, a přešly na vydávání všeobecných dlouhodobých „povolenek“. Tento krok by měl podle bruselských úředníků zvýšit konkurenci na evropském zbrojním trhu. České ministerstvo průmyslu a obchodu, které má vydávání licencí na starost, ale považuje jejich zrušení za „nereálné“ a „nemožné“. Samotní zbrojaři by však změnu přivítali.

bitcoin_skoleni

Zbytečná byrokracie.

K obchodu se zbraněmi potřebujete v Česku dva základní dokumenty: všeobecné povolení k obchodování a licenci na každou konkrétní transakci. Žadatel o licenci musí ministerstvu průmyslu a obchodu předložit písemnou žádost svého zahraničního partnera, v níž je specifikováno množství a druh zboží. Navíc i návrh kupní smlouvy a doklad o konečném uživateli. K žádosti se vyjadřuje i ministerstvo zahraničních věcí a v případě, že vyvážený vojenský materiál je „významný“ (významnost určuje pochopitelně ministerská vyhláška), také ministerstvo obrany. Stát tak má přesuny „speciálu“, aspoň ty legální, pod přísnou kontrolou.
Obdobně jako Česko regulují svůj trh i ostatní státy Evropské unie. Jen na „vnitrounijní“ zbrojní transfery vydají každoročně až dvanáct tisíc licencí. Nadnárodní Evropská komise nyní dospěla k závěru, že jde o naprosto zbytečné papírování, které obchodníkům komplikuje život a podnikání a navíc ohrožuje rozvoj evropského zbrojního průmyslu.
„Náklady na takové viditelné i skryté překážky na unijním trhu dosahují několika miliard eur ročně,“ prohlásil před několika dny na konferenci Evropské obranné agentury evropský komisař pro průmysl a podnikání Günter Verheugen. A vzápětí oznámil, že komise předloží ještě letos návrh na zrušení zbrojních licencí na vnitřním trhu.
Verheugen dokonce označil licenční systém za „zcela umělé úřednické papírování“. „Z dvanácti tisíc žádostí o licenci bylo v roce 2003 zamítnuto patnáct, v následujících letech už k žádná… Přišel čas rozhodnout, že transfery mezi jednotlivými členskými státy v rámci Evropské unie nebudou posuzovány stejně jako případy exportu zbraní do třetích zemí. Nahradíme jednotlivé licence na konkrétní případy jednou všeobecnou evropskou licencí, která bude pokrývat rozsáhlou škálu produktů a bude platná po přesně stanovený počet let,“ řekl komisař Verheugen.
Českým zbrojařům by zrušení licencí vyhovovalo. „Verheugen mi mluví z duše. Už několik let se něco takového snažíme protlačit místní legislativou, ale neúspěšně,“ řekl týdeníku EURO prezident tuzemské Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. „V rámci unie by měl držitel povolení k obchodu se speciálem jen oznamovací povinnost,“ dodává Hynek.

Nereálné, nemožné...

Mohlo by se zdát, že se tuzemským úředníkům po zrušení licencí pro zbrojní obchody v rámci Evropské unie uleví. Podle údajů za rok 2005 (novější statistika ještě není k dispozici) činil celkový obrat zahraničního obchodu s vojenským materiálem 814 milionů, z toho se zeměmi EU 732 milionů eur.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ale kupodivu příliš nejásá. „Zrušení licencí na obchod s vojenským materiálem je nereálné,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. „Každá členská země EU má svoje vlastní zákony regulující pohyb vojenského materiálu po svém zemí. Je ale třeba chápat, že ne veškerý vojenský materiál má charakter zbraní, například náhradní díly pro vojenské automobily nebo pro radiolokační techniku… Ne ve všech zemích unie existují identické seznamy vojenského materiálu a stejné definice… Z toho je zřejmé, že zrušení licencí na vojenský materiál v rámci EU nebude možné v dohledné době uskutečnit. Plná harmonizace práva jednotlivých členských zemí je v této oblasti zatím jen stěží realizovatelná,“ dodal Bartovský.
Faktem je, že český seznam „speciálního materiálu“ je poměrně rozsáhlý a často se stává, že to, co je v Česku považováno za zbraň, nikde jinde žádné povolování nepotřebuje. Nastávají tak naprosto paradoxní případy. V Čechách sídlící dceřiná firma francouzského výrobce letounů Airbus chtěla nedávno převézt do Francie zcela neškodné regály. Airbus však vyrábí i vojenská letadla, a regály se teoreticky mohly namontovat i na jejich paluby. Výsledek: k převozu je třeba exportní licenci.
Není tedy za úřednickou nelibostí změnit licenční systém strach, že přijdou o práci a o místa? Prezident zbrojařské asociace Hynek si myslí, že nic takového nehrozí: „Odpadne-li evropská administrativa, mohli by třeba zkrátit lhůty pro vyřizování ostatních licencí.“

  • Našli jste v článku chybu?