Menu Zavřít

Volných průmyslových ploch ve střední Evropě ubývá

29. 8. 2011
Autor: profit

V prvním pololetí 2011 se potvrdil zájem firem o průmyslové prostory ve střední Evropě, silná poptávka a jen minimální nová výstavba způsobily, že zájemci o pronájem mají velmi limitovaný výběr. V pondělí o tom informovala poradenská firma Cushman & Wakefield.

Foto: Profimedia.cz

Podíl nepronajatých ploch ve střední Evropě (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) v současné době činí v průměru 11,8 procenta. V některých lokalitách však klesá pod pět procent. Za zdravou míru se přitom považuje rozmezí mezi 10 až 12 procenty.

Na dobře fungujícím trhu by takový nedostatek prostor motivoval developery k rychlému zahájení nové výstavby. Středoevropský trh však stále silně pociťuje restriktivní politiku bank a jejich velkou opatrnost vůči financování nových developerských projektů. To vede k pokřivení trhu, například Slovensko se svojí mírou nepronajatosti 2,5 procenta je naprostý unikát v celé Evropě,“ uvedl vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

Také v České republice je podíl volných ploch pod deseti procenty. Kromě růstu cen za pronájem to může ve vybraných lokalitách odrazovat nové výrobní a logistické společnosti od jejich záměru vstoupit na trh.

Ve všech středoevropských zemích kromě Maďarska nepronajatost od roku 2009 postupně klesala. Její snižování se dá očekávat i v příštích měsících. V rozvinutých ekonomikách by tento stav vyvolal zájem politiků a obcí o zlepšení podnikatelského prostředí. Jejich pomoc pak může zpětně vést k poklesu nezaměstnanosti v daném regionu, zajistí stavební a další zakázky pro místní firmy a přivede nové plátce daní,“ doplnil Hlobil.

Pokud jde o pronájmy, ze srovnání prvních pololetí let 2009 až 2011 vychází letošní první pololetí jako nejsilnější. Celkem se ve čtyřech středoevropských zemích pronajalo téměř 1,5 milionu metrů čtverečních průmyslových ploch. Je to více než například pronájmy za celý rok 2005. Prvních šest měsíců letošního roku se také silně blíží výsledkům za celé roky 2006 a 2009.

Zvýšenou aktivitu nájemců táhnou především výrobní firmy, kterým se daří, speciálně v automobilovém průmyslu. I maloobchodní společnosti hledají větší efektivitu v logistice zásob, centralizují skladové prostory a stěhují se do moderních prostor, které lépe splňují jejich požadavky. Rovněž dochází k expanzi zásob a relokaci skladového hospodářství ze západní Evropy. Je to evidentní na polském trhu, který dokáže přilákat zahraniční investory a řetězce,“ nastínil Hlobil.

Množství dokončených nových ploch v letošním prvním pololetí je daleko za dlouhodobým průměrem. Letos bylo ve střední Evropě postaveno 198 tisíc metrů čtverečních nových ploch k pronájmu. V prvním pololetí roku 2009 bylo postaveno zhruba desetkrát tolik. V posledních pěti letech se stavělo v průměru přes 1,5 milionu metrů čtverečních ročně.

Nejvíce jsou přitom zasaženy trhy Maďarska a Slovenska, kde se letos zatím žádné nové projekty nestaví. “V Polsku a České republice došlo oproti loňskému roku k nárůstu, ale i tak jsou tato čísla velmi nízká. Developeři stále stavějí hlavně na základě předpronájmů a se spekulativní výstavbou vyčkávají, hlavně v důsledku omezeného přístupu k financím,“ doplnil Hlobil.

bitcoin_skoleni

Preference investorů se z maloobchodního sektoru přesunuly v prvním pololetí směrem ke kancelářským projektům. Výrazně vzrostly také investice do průmyslových nemovitostí, a to ze 128 milionů euro (3,09 mld. Kč) na 511 milionů euro (12,4 mld. Kč).

Investiční aktivita ve střední Evropě nabrala v prvním pololetí 2011 spád. V České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku bylo proinvestováno téměř 2,1 miliardy eur a očekáváme, že do konce roku by mohl celkový objem investic dosáhnout 4,8 miliardy eur,“ sdělil partner Cushman & Wakefield Charles Taylor.

  • Našli jste v článku chybu?