Během prohlídky nevelké varny s roční kapacitou patnáct tisíc litrů, kam už se nevejde ani jeden tank navíc, je z Palouše znát, jak svému řemeslu propadl. „Jde mi hlavně o kvalitu, chci dělat pivo poctivě,“ vypráví. Aby mohlo pivo ze sklepa co nejrychleji a během roku se tu prostřídalo co nejvíc druhů, zaměřuje se jablonecký Volt především na svrchní kvašení. Spodně kvašené ležáky vyrábí ve spřátelených Dalešicích. Do Jablonce přešel Martin Palouš z Frýdlantu, kde dřív dělal spolu s bratrem Pavlem, který dnes vaří v pražském Cobolisu.
Když ochutnáváme z tanku další speciály, sládek říká, že pivovary by si měly pomáhat. I proto už plánuje několik společných akcí s jinými podniky na zahradě u Voltu, v těsné blízkosti nádrže Mšeno.
Kondici Voltu jsme prověřili na dvou svrchně kvašených pivech, která jsme si odvezli domů v lahvích. Tím prvním byla třináctka Protinožec se šesti procenty alkoholu. Australian Pale Ale chmelí Palouš odrůdami Enigma a Victoria Secret. Chmel je silně znatelný v těžší vůni piva, v plné chuti rezonuje především hořkost. Pitelnost tohoto sytého piva je velmi dobrá.
Poté přišla na řadu čerstvě oceněná světlá patnáctka Neon se sedmi procenty alkoholu. Tento New England India Pale Ale (NEIPA) má v sobě chmely Citra, Eldorado a Victoria Secret, ve vůni je cítit sladké ovoce a citrusy. I toto pivo působí velmi sytě, chuťově připomíná mírně kyselkavý ananasový džus. Neon je osvěžující a také ho zdobí velice dobrá pitelnost.
Pivovar Volt Palackého 28, Jablonec nad Nisou Sládek: Martin Palouš