Autor návrhu se zatím k jeho podobě nechce vyjadřovat. „Zákon je teprve ve fázi projednávání v Legislativní radě vlády, tudíž ještě není finální verze,“ reagovala tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Existenci návrhu i jeho základní rysy však týdeníku Euro potvrdily dva zdroje z prostředí těžkého průmyslu a energetiky.
Cena povolenky k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého roste, jen za posledních 12 měsíců se zvýšila z 13 na 21,50 eura. Prospěch z toho mají státní rozpočty evropských zemí včetně Česka, které inkasují od energetických a průmyslových podniků stovky milionů eur navíc. Postižené firmy si naopak stěžují na ztrátu konkurenceschopnosti a sníženou ziskovost. Právě jejich úspěšné lobbování stojí za návrhem vracet část vybraných peněz za emise.
Je podle vás potřeba snižovat emise CO2?
Zatím není nic jisté, nový zákon bude muset projít nejen schvalovacím kolečkem v Česku, ale také notifikací u Evropské komise. To by nemusel být velký problém, už s ohledem na podobné úlevy v okolních zemích. Část peněz za emisní povolenky již více než pět let vracejí průmyslníkům v Německu, Francii či na Slovensku, stejné opatření plánují zavést také Poláci.
Přečtěte si rozhovor:
Budoucnost oceli vidíme v recyklaci, říká nový majitel ArcelorMittalu
Dále čtěte: