Menu Zavřít

Vybrali dodavatele pro 3G síť

6. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Vodafone

bitcoin_skoleni

PRAHA (oh) - České pobočce mobilního operátora Vodafone dodají technologie pro síť třetí generace UMTS tři výrobci telekomunikačních zařízení – švédský Ericsson, čínský Huawei a německý Siemens. Jednotlivé firmy si budování sítě geograficky a technologicky rozdělí. Zatímco Ericsson dodá operátorovi páteřní přenosovou síť postavenou na mikrovlnném rádiovém systému, Siemens a Huawei postaví zařízení pro přístupovou síť, jejíž součastí jsou, kromě infrastruktury pro napájení a kontrolu, především základnové stanice technologie noteB. Ty budou přenášet 3G signál do mobilů zákazníků Vodafonu. „Chceme, aby zákazníci Vodafonu získali přístup k atraktivním službám třetí generace, nabízeným bez výpadků ve spolehlivé a bezpečné síti. Věříme, že volba dodavatelů pro naši 3G síť představuje krok, díky kterému toho dosáhneme,“ říká Fred Hrenchuk, viceprezident operátora pro technologie.
Výstavba páteřní sítě by měla být dokončena do začátku prázdnin, budování přístupové sítě bude trvat zhruba o půl roku déle. Týdeník EURO má informace, že Vodafone plánuje komerční spuštění sítě na jaro příštího roku. „V okamžiku uvedení služeb třetí generace bychom se nechtěli soustředit pouze na Prahu, ale rádi bychom nabídli služby i v jiných velkých městech České republiky,“ dodává mluvčí Vodafonu Jakub Hrabovský. Operátor se prozatím definitivně nerozhodl, kterou 3G technologii pro síť využije. V úvahu připadá standard FDD (Frequency Division Duplex), která umožňuje videotelefonování a využívá ji například konkurenční Eurotel, druhou variantou je technologie TDD (Time Division Duplex), jež nabízí vyšší rychlost připojení k internetu, ale neumožňuje videohovory. Ve všech zemích, kde Vodafone nabízí služby 3. generace, využívá standard FDD.
Předchůdce českého Vodafonu, operátor Oskar, loni za UMTS licenci zaplatil dvě miliardy korun, přičemž podle smlouvy musí síť spustit do začátku roku 2008. Hodnota kontraktů s dodavateli technologií pro 3G síť nebyla oznámena, mělo by se však jednat o desítky milionů korun pro každého z dodavatelů.

  • Našli jste v článku chybu?