Návrhářka Beata Rajská objevila v Rusku módní svět a nedá na něj dopustit
Když se loni na podzim Beata Rajská rozhodla jít „proti proudu“, mnozí ji odrazovali. Zatímco evropští umělci své zájezdy do Ruska rušili, ona se tam vydala s kolekcí – poněkud provokativně nazvanou Častušky. Nyní se do ruské metropole vrátila. Na hlavním molu největší země světa triumfovala po boku svého dávného vzoru – Vjačeslava Zajceva, světoznámé ikony ruské módy.
„Zajceva jsem poprvé zažila v roce 1979, když jsem jako studentka sledovala v Trenčíně jeho kolekci z třetí řady v hledišti. Už tehdy jsem věděla, že je to dokonalé krejčovské řemeslo. Nikdy jsem ale ani nedoufala, že s ním budu stát na společném molu,“ řekla tvůrkyně týdeníku Euro po přehlídce v Moskvě. Na pódiu Moskevského domu módy Rajská sklidila ovace za kolekci Gender 2015, kterou koncipovala jako oslavu ženy. Sličné ruské modelky vynesly na molo něžně působící oděvy ušité z látky protkané dřevěným lýkem i třpytivé večerní róby z organzy a krajky. „Chtěla jsem ukázat, že žena může být za všech okolností krásná,“ prozradila návrhářka. V zaplněném sále pro 250 diváků jí osobně tleskal jeden z nejuznávanějších světových módních tvůrců.
Módní emoce
„Reakce byly velmi příznivé. Panovala tam srdečná atmosféra,“ přiznala Rajská dojatě.
Svému hostiteli složila na pódiu poklonu. „Snila jsem o tom, že se stanu designérkou.
Teď jsem designérka a mohu stát na pódiu spolu se svou ikonou – Vjačeslavem Zajcevem. Děkuji mu za tuto příležitost,“ řekla brilantní ruštinou.
Libovaly si i studentky, které v moskevském „chrámu módy“ představily vlastní kolekce. Originální projekt, který připravilo České centrum Moskva společně s českým zastupitelským úřadem a Moskevským domem módy, poprvé spojil tvorbu módních návrhářů a nabídl i příležitost pro mladé tvůrce z obou zemí. Českou tvorbu prezentovaly posluchačky pražských vysokých škol UMPRUM a VOŠON a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ruský design představily mladé talenty Zajcevovy Laboratoře módy.
Haute couture
Devítipatrový dům na moskevské třídě Míru patří mezi nejprestižnější módní salony. Nabízí luxusní oděvní tvorbu a v jeho rámci působí také modelingová agentura, návrhářská škola, muzeum či divadlo módy. Pánem módního impéria je slovutný návrhář, který své „království“ založil již v 80. letech minulého století. Jako jediný z tehdejšího socialistického bloku si prosadil vlastní značku.
Jeho modely se štítkem „Slava Zaitsev“ zářily na světových molech a mistři designu mu skládali poklony v různých zemích. Tleskala mu Paříž i Španělský sál Pražského hradu. Doma přitom působil jako rebel, když sovětské dělnice a kolchoznice navlékal do vyšívaných „válenek“ a barevných vatovaných vest. Zároveň šil pro státníky, umělce, sportovce i diplomaty.
Jeho talent uchvátil svého času Pierra Cardina či Guy Laroche, s nimiž spolupracoval. Nyní stojí v čele módní dynastie. V návrhářství působí jeho syn Jegor i vnučka Marusja, kteří ovšem razí vlastní styl a koncepci. Zajcev si drží svůj rukopis ovlivněný ruskou tradicí. „Jeho tvorba je protkaná emocemi.
V tom jsme si podobní,“ tvrdí Rajská.
Možnost ukázat svou tvorbu v Rusku vnímá jako jedinečnou zkušenost. „Rusko je inspirativní země. Objevila jsem spoustu skvělých profesionálů,“ pochvaluje si dojmy.
V Moskvě zašla do kostela a zapálila svíčku. Její loňská kolekce Častušky byla ovlivněna ruskými chrámy a historií. Inspiraci hledala v kopulích chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí, v poezii i literatuře. „Byly tam báně, carská okázalost, ruský mužik, onuce, ‚bábušky‘ i uniformy,“ popsala detaily.
Když se téma „Rusko“ kvůli vývoji na Ukrajině málem ukázalo jako tabu, odmítla přehlídku zrušit. Kolekci předvedla v Praze a následně při oslavách 300. výročí založení klavírní firmy Petrof i v Moskvě. Její móda se pokaždé líbila.
V zaplněném sále pro 250 diváků Beatě Rajské osobně tleskal jeden z nejuznávanějších světových módních tvůrců.
O autorovi| Alexandra Malachovská • spolupracovnice redakce