Menu Zavřít

Vydělávat na katastrofách? Fascinující myšlenka.

19. 8. 2003
Autor: Euro.cz

Projekt byl zastaven dříve, než začal

Sebevražední atentátníci v květnu zabili v Saúdské Arábii 25 lidí. Bomba umístěná v autě usmrtila na začátku srpna v Indonésii nejméně deset lidí a 150 zranila. Kde udeří teror příště? Agentura Pentagonu pro výzkum obranných projektů (DARPA) doufala, že od října začne získávat nové informace tím, že otevře sázkovou kancelář pro drobné sázení na vývoj geopolitických událostí. Základní myšlenkou bylo využití tržní síly pro vytvoření odborné konsenzuální předpovědi válečných a teroristických akcí. Nicméně experiment za milion dolarů byl zastaven, ještě než začal – ihned po jeho zveřejnění 29. července. A za několik dní odstoupil John M. Poindexter, ředitel informační kanceláře agentury DARPA. Kritici myšlenky tvrdí, že Američané jsou nemorální, pokud chtějí sázet na smrt a zkázu v zahraničí.
Diskuse o takzvaném trhu politické analýzy byla hlasitá, ale našlo se jen málo odpovědí na základní otázky: Jak by měl fungovat? A pokud by fungoval, bylo by to vůbec užitečné? Bližší pohled odhalí hlubší a zajímavější koncepci, než by mnozí kritici i zastánci tohoto trhu čekali.
Plán prošel několika úpravami včetně jedné, kdy Pentagon povolil sázení prvního tisíce lidí, kteří o to požádali. Nejpřijatelnější verze předpokládala omezené sázení přizvaných vládních expertů, akademiků a průmyslníků. Sázeli by na různé události, zpočátku jen na Blízkém východě, například zda Spojené státy stáhnou své jednotky ze Saúdské Arábie. Sázky na atentáty – nejspornější část experimentu – by se zřejmě zakázaly.
Aby se zabránilo vydělávání na špatných zprávách, sázky by zůstaly nízké. Maximální zisk z jedné sázky: sto dolarů. DARPA se domnívala, že vzrušení z toho, že mají pravdu, by na přilákání sázkařů stačilo. Každá nová sázka by změnila konsenzus tak, jako se mění šance při sázení na koně. Výsledkem by byla neustále se vyvíjející hromadná předpověď.
Trh politické analýzy by byl daleko ucelenější, a tedy užitečnější než jiné sázkové kanceláře on-line. Fóra, jako je například dublinské TradeSports.com, která sázejí na sportovní a současné události, sázky přijímají, jen když je zájem dostatečně vysoký. Ale díky chytrému návrhu Robina Hansona, ekonoma Univerzity George Masona, by trh politické analýzy mohl postupovat prakticky na základě milionů možných scénářů. To proto, že by Pentagon uvedl původní pravděpodobnost u každé možné sázky, a tím dal lidem možnost získat peníze od vlády, pokud by měli lepší odhad.
Tím, že by poskytl odhady dobře informovaným sázkařům, by Pentagon v průměru přišel o peníze. Ale při sázkách omezených na sto dolarů by to byla malá cena za stručný odborný názor. Nikdo netvrdil, že by milion dolarů za zavedení trhu politické analýzy mohlo nahradit běžný způsob získávání informací a špionáž. Ale předpovědi by mohly být pečlivě sledovány – nejen Pentagonem a CIA, ale i nadnárodními společnostmi vyhledávajícími informace. Koneckonců jiné sázky na současné události fungovaly. V posledních čtyřech prezidentských volbách předpověděl Electronic Markets v Iowě výsledky lépe než jiné průzkumy.
Mohly by společnosti používat trh politické analýzy na obranu proti některým událostem, tak jako letecké společnosti používají termínové obchody s palivem, aby se chránily před vysokými náklady? Ne, protože jde o malé částky. I kdyby podnik úspěšně odhadl, že teroristické útoky v zemi, kde má svou firmu, vzrostou, hrubá výhra by nečinila více než pár tisíc dolarů – což nepokryje ztrátu.
Ekonom prestižní Univerzity v Yale Robert J. Shiller nazývá diskusi kolem trhu politické analýzy „PR-fiaskem“ v úsilí o otevření nových trhů. Je to škoda, protože dobře uvedený projekt by dodal informace a možná zachránil i pár životů.

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jana Fantová, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?