Menu Zavřít

VyHození

25. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Prima prý buď vsadila na aroganci mediální moci, nebo nemá peníze

Ředitel pro strategický rozvoj společnosti Obilní lihovar Kralupy František Bušek nechal v neděli 18. listopadu vyklidit vysočanský areál, z nějž televize Prima do té doby vysílala reality show VyVolení. Bušek tvrdí, že to byla reakce na fakt, že televize nezaplatila včas nájem kralupské společnosti, která televizi areál pronajala. Ředitel televize Prima Martin Dvořák s tím ovšem nesouhlasí a považuje vyklizení vily za vydírání.

EURO: Ředitel Primy Martin Dvořák tvrdí, že s placením nájmu se Prima opozdila pouze v září, a to jen o dva dny. Nebyla v tom případě vaše reakce přehnaná? BUŠEK: Pro mě je nepodstatné, zda to byly dva nebo dvacet¨dnů, či pouhé dvě hodiny. Prostě televize měla zpoždění. Jak ale Dvořák spočítal dva dny, to nevím. Nájemné bylo splatné k 10. září 2005. Ve smlouvě je psáno, že pokud nebude nájemné zaplaceno ještě dvacátý den po splatnosti, tak je pronajímatel oprávněn od smlouvy odstoupit. Dvacet dní po termínu splatnosti, tedy 3. října, nájemné stále zaplaceno nebylo. V pondělí 3. října převzala paní Vnuková ze společnosti TV Produkce odstoupení od smlouvy a teprve tři dny poté dorazila platba. Poté, co si pánové přečetli odstoupení od smlouvy, vzpamatovali se a začali shánět finance. K nám peníze dorazily 23. den po splatnosti, takže třetí den po tom kritickém datu, kdy jsme byli oprávněni od smlouvy odstoupit.

EURO: Proč to Prima nechala dojít tak daleko? BUŠEK: To je základní otázka. Myslím si, že Martin Dvořák není tak hloupý, aby zapomněl podepsat příkaz k úhradě. To prostě není možné. Nabízí se varianta, že ve své aroganci mediální moci je Prima zvyklá neplatit s vědomím, že si každý občan rozmyslí proti televizi jako médiu vystoupit razantně. Lidé se bojí medializace, skandalizace. Nikdo si o sobě nechce v televizi vyposlechnout nic negativního, na tohle oni hrají. Myslí si, že jim takové věci budou automaticky procházet. Já nevím, jaké jsou zvyklosti v jiných televizích, ale v Primě se doby splatnosti nedodržují. Peníze včas nedostávají řadoví zaměstnanci, subdodavatelé, nedostali jsme je ani my. Existuje ovšem i ta nejhorší možnost, že v televizi skutečně nejsou peníze a že v tom je Dvořák nevinně. Žmoulá každou korunu a má tolik závazků, že neví, co by s tou korunou vlastně udělal. Pak se ale ptám, kde končí to obrovské cashflow pramenící zejména z příjmů z reklamy? Kam peníze tečou, že není ani na ty základní věci, tedy řádně a včas platit nepodstatné částky.

EURO: Při uzavírání nájemní smlouvy i při vyklízení pozemku jste jednal z pověření společnosti Obilní lihovar Kralupy. Na základě čeho za firmu jednáte? BUŠEK: Jako ředitel pro strategický rozvoj mám plnou moc. Nejsem v představenstvu firmy, nejsem majitel.

EURO: Prima prý byla ochotna zaplatit odškodnění. V jaké výši by vás uspokojilo? BUŠEK: Druhý den poté, co Prima obdržela odstoupení od smlouvy, přišli pánové z televize a snažili se věc urovnat. Férově uznali svou chybu. Když si vzpomenu a budu přesně interpretovat pana ředitele Dvořáka, tak začal tím, že si chce nasypat popel na hlavu. Věcně jsem mu sdělil, že o další podobnou nájemní smlouvu nemám zájem, protože s pozemkem máme jiné, lukrativnější komerční záměry. Vysvětlil jsem mu, že máme lepší nabídky, které nám pozemek zhodnotí mnohem lépe, než když ho budeme takto pronajímat. Proto s Primou smlouvu prodloužit nechci. Zároveň jsem řekl, že pokud se na pozemku televize chce udržet, musí mě oslovit s nějakou zajímavou nabídkou. Nedefinoval jsem žádnou částku. V podstatě jsem nechtěl nic konkrétního, jen jsem jim chtěl dát návod, jak na to: Jestli tam chcete zůstat, musíte si nemovitosti koupit. Udělejte mi férovou nabídku. Zhruba za týden se Prima ozvala a nabídla něco přes deset milionů korun, což je naprosto směšná suma, na kterou jsem vůbec nereagoval. Účetní hodnota nemovitostí je zhruba 58 milionů korun a tržní ocenění může být ještě daleko vyšší. I kdyby nabídka byla seriozní co do výše, obávám se, že by pro nás bylo těžké právě Primě areál prodat. Má-li problémy zaplatit nájemné 500 tisíc, kde by vzala peníze na nákup. Takže situace byla patová víceméně od začátku. Myslím, že Prima k nabídce nepřistoupila vážně. Suma byla tak směšně malá, že to spíše vypadá jako pokus oddálit problém. Od té doby jsme již o žádných penězích nejednali. Já jsem nikoho nekontaktoval, žádný signál ani nabídku jsem nevyslal. Vždy jsem jen chtěl, aby Prima opustila nemovitosti.

EURO: Jak se kralupská společnost k pozemkům v pražských Vysočanech vlastně dostala? BUŠEK: Pozemky byly součástí bývalého areálu Spalovny Vysočany a lihovar Kralupy je od ní koupil.

EURO: A kterak se dostala Prima k vám? BUŠEK: Ani nevím. Někteří producenti či organizátoři hudebních a kulturních akcí v naší hale měli vazby ve filmovém a televizním průmyslu. Věděli, že Prima zrovna něco shání. Potom následovaly první kontakty na úrovni techniků, zprostředkovatelů a pak i se mnou.

EURO: Zástupci televize Prima říkají, že vyklizení vily provázelo násilí. Víte o násilných akcích? BUŠEK: V žádném případě k násilí nedošlo. Důvodů, proč se celá akce odehrála v klidu, je více. Dokonce i hoši z SCSA Security (bezpečnostní agentura společnosti Obilní lihovar Kralupy - pozn .red.) byli překvapení. Nejzajímavější je, že ani ochranka Primy nekladla vůbec žádný odpor a nesnažila se nic řešit. Prostě pokrčila rameny a řekla: Proč tady máme nastavovat tvář, když nám stejně dluží za dva měsíce výplatu. No tak my jdeme. Produkční, kameramani a ostatní personál byli samozřejmě v šoku, ale i s nimi vše proběhlo bez násilí. Chápali, že je to naše jediná možnost, když nám Prima nezaplatila. Říkali, že i jim Prima dluží. Nenastal jediný incident, který by byť jen připomínal osobní kontakt. Naše ochranka nastoupila okolo páté ráno a nikoho násilím nevyváděla. Prostě slušně vše vysvětlila. Dokonce v živém vstupu Primy a i ve večerním záznamu bylo vidět, že sami VyVolení dospali do jedenácti hodin (smích), nikdo je nikam netahal. Potom si dvě hodiny pucovali zuby a balili se, což kameramani ještě pořád snímali, aby měla Prima materiál z toho dne. Dobalili kolem jedné a v klidu odešli. Nebylo to brutální ani násilné.

EURO: Ale stejně, nepřipomíná vám situace, která nastala ve Vysočanech, poněkud western? BUŠEK: Zvolili jsme standardní postup, se kterým v nájemní smlouvě Prima, respektive TV Produkce souhlasila. Ve smlouvě se říká: Po skončení nájmu má nájemce povinnost vše uvést do původního stavu a pronajímatel je oprávněn vyklidit prostory a uložit věci nájemce do úschovy. Oni věděli, že máme oprávnění areál vyklidit. Řádně jsme vstoupili do svých nemovitostí a začali jsme je vyklízet. Nejprve jsme odstranili osoby, které tam neměly co dělat a byly tam neoprávněně. Potom jsme začali po dohodě s TV Produkcí vyklízet materiál, elektroniku, v současné době vyklízíme stavbu. Neučinili jsem žádný krok, který by mohl připomínat nějakou kovbojku. Zaměstnanci SCSA Security jsou profíci, kombinézy a tak dále jsou jejich běžná výstroj. Protože věděli, že protistrana má svou ochranku, museli být nějakým způsobem vybaveni pro svou sebeobranu. Nikdo neví, co se v těchto emočně vypjatých situacích může stát. Proto tam také SCSA Security měla převahu. Aby vše proběhlo hladce a někdo z protistrany se nezbláznil a v nějakém záchvatu se nepokoušel bránit násilně. Já to považuji za standardní krok. Dostali jsme se do svých nemovitostí a tečka.

EURO: Martin Dvořák mluvil o výhrůžných dopisech, které jste mu psali a o žádostech s nepřiměřenými pokutami řádově v desítkách milionů. Je to pravda? BUŠEK: Nic takového od nás písemně nedostal. Samozřejmě že ne. Já jsem mu dal návod, jak se v nemovitostech může udržet. Nic víc jsem mu neřekl. Nevyslovil jsem nikdy žádnou částku. Čekal jsem na nabídku, nabídka přišla a byla směšná. Nijak jsem nereagoval, nelicitoval jsem, ani přes prostředníky jsem žádné částky nepožadoval. Žádný dopis jsem mu nenapsal. Já jsem jeho právníkům vždy jen psal, ať areál vyklidí. A upozorňoval jsem na to, že bude-li Prima s vyklízením otálet, je možné, že se budeme dožadovat náhrady škody. V žádném případě jsem mu nevyhrožoval. Prohlášení ředitele Dvořáka jsou zralá na trestní oznámení. Já ale nic podávat nechci, nemám to zapotřebí, protože chápu, že byl první den ve velkém stresu a šoku. V takovém stavu člověk řekne i něco, co by normálně neřekl. Já s ním osobní problém nemám, je to čistě komerční záležitost.

EURO: Ředitel Primy tvrdí, že když jste viděli, jak jsou VyVolení úspěšní, začali jste požadovat vyšší nájemné nebo jistou “jednorázovou částku“… BUŠEK: On také pronesl, že v normální civilizované společnosti se takové věci řeší soudní cestou. Musím odpovědět tak, že v normální civilizované společnosti je základním pravidlem řádně a včas platit své závazky a nebo alespoň v lhůtě po splatnosti včas přijít a slušně zažádat o posunutí splatnosti. Mně osobně se to stalo několikrát, xkrát během mé podnikatelské kariéry. Prostě peníze z nějakého důvodu dojdou a člověk nemůže splnit své závazky. To je běžné a není to žádná ostuda. Ale také jsem se vždy snažil k tomu postavit čelem a ještě před splatností jsem informoval věřitele, že mám ty a ty problémy a požádal o týden či čtrnáct dní strpení. Z Primy nepřišel jediný telefonát, jediný mail, fax, dopis, nic. Ticho po pěšině. Přehlížení nejhrubšího zrna. Prostě slušný člověk, který to myslí vážně, se musí alespoň nějakým způsobem omluvit. To Dvořák neudělal. Kdyby Prima slušně požádala o odklad před kritickým datem, mohu stoprocentně říct, že by konflikt nenastal. Na tento seriózní přístup bych kývl a splatnost bych prodloužil.

EURO: Čekal jste, že váš krok odstartuje mediální palbu takových rozměrů? BUŠEK: Byl jsem trochu překvapen, že se kvůli takové banalitě, jako čapnout za flígr squotera – neplatiče a vyhodit ho na ulici, dá popsat taková spousta papírů. Ale vzhledem k tomu, že tím squotrem byla Prima, vzbudilo to asi více zájmu, než by to vzbudilo v jiném případě. Co do kvantity popsaného papíru jsem překvapený byl, ale co do kvality nikoliv. S tím, co se psalo, jsem počítal a nepřekvapilo mě to.

EURO: Jaké máte plány s areálem ve Vysočanech? BUŠEK: Krátkodobé budeme organizovat různé společenské a kulturní akce, které se tam konaly už předtím, než nastoupili VyVolení. V halách probíhaly hudební produkce, módní přehlídky významných výrobců, několikadenní oslavy renomovaných firem, dokonce i technoparty. Máme multifunkční halu, která vždy slušně vydělávala. Dlouhodobě ve spolupráci s naším strategickým partnerem plánujeme vybudovat velkokapacitní pivnici až se sedmi sty místy. Pivní hala, uprostřed minipivovar, na který bude vidět a kde se bude vařit pivo. Takový svatostánek piva a zábavy. Podnik bude mít spádovou oblast 14 až 16 tisíc obyvatel. Ve vysočanském velkém rozvojovém území mizí průmyslové objekty jako ČKD, Praga nebo Spalovna. Vyrostou tam byty a my chceme zajistit kulturní infrastrukturu. Tento záměr sledujeme dlouhodobě. Máme investora, mluvili jsme již s výrobcem technologií pro pivovar. Letos na jaře naši architekti začali zpracovávat technické a architektonické studie.

EURO: Na okolních pozemcích připravuje výstavbu bytů firma Finep, která je sponzorem pořadu VyVolení. S Finepem jste v minulosti jednal o prodeji některých pozemků. Může incident s Primou ovlivnit vaši spolupráci? BUŠEK: To nevím. Finep velkou většinu pozemků, které kdysi vlastnil Energopark, odkoupil. Nám zbyla už jen menší část. Jsou mimo hlavní zájem Finepu a upřímně řečeno, ještě jsme se do diskuse o dalším využití našich pozemků vůbec nedostali. Je tam zejména složitá majetkoprávní situace, mnoho vlastníků. Nám se ještě nepodařilo to nějakým způsobem sepsat, abychom pozemky mohli komukoli nabídnout. Takže my jsme spolupráci s Finepem ukončili tím, že společnost Energopark pozemky prodala Finepu a ten si tam nyní tvoří svůj projekt.

EURO: Co přesně by musela Prima udělat, abyste ji pustil zpátky? BUŠEK: Předpokládám, že se taková možnost blíží k nule. Ta pravděpodobnost je mizivá a já s ní nepočítám. Prima by mě musela nějak hodně překvapit. Myslím si, že ani z její strany už návrat možný není. V podstatě v této chvíli je většina techniky odstraněná a začíná se připravovat demolice vily.

bitcoin_skoleni

Martin Dvořák Ani standardní, ani oprávněný Ředitel televize Prima Martin Dvořák některá tvrzení důrazně Františka Buška odmítá. Tvrdí, že Buškem najatá ochranná služba násilím prorazila vrata areálu automobilem a poté začala obsazovat objekt a zabraňovat v práci televiznímu štábu, který nechtěl místo opustit. Dvořák se domnívá, že Bušek neměl právo nemovitost vyklidit. Ve svém úsudku ale nevychází z podepsané nájemní smlouvy, ale opírá se o zákon o nájmu a podnájmu nebytových prostor, kterým se smlouva řídí. „Legislativa hovoří o možnosti smlouvu vypovědět až při prodlení více než jeden měsíc, a to s tříměsíční výpovědní lhůtou. Televize Prima odeslala platbu, přiznala své pochybení a s majitelem okamžitě komunikovala a snažila se o dohodu. Samozřejmě nabídla i kompenzaci. Bohužel majitel nebyl ochoten k dohodě,“ řekl týdeníku EURO. Ředitel Primy přirovnal jednání pronajímatele k praktikám Divokého západu. „Panu Buškovi jsme nadále platili nájemné dle platné smlouvy, která byla uzavřena do konce roku 2006. Nechápeme, jak v této situaci mohl ohledně objektu pojmout jiné lukrativnější záměry. Věděl, že se v areálu natáčí hlavní večerní program televize a že se televize může dostat do velkých potíží. Jeho postup rozhodně nelze považovat za standardní a oprávněný,“ soudí Dvořák.

Přejmenování. Podnikatel František Bušek (44) se dříve jmenoval Chobot. Nové příjmení přijal od manželky. V byznysu je znám především z devadesátých let, kdy se jako reemigrant vrátil z Německa a stál u zrodu makléřské firmy, jež se původně jmenovala Crown Banking Corporation, poté Dominick & Dominick a nakonec Iceberg. Jméno této firmy, v níž Chobot zastával pozici ředitele, se objevilo mezi akcionáři tří zkrachovalých bank - Ekoagrobanky, První slezské banky a Podnikatelské banky. Firma Iceberg vstoupila i do energetiky jako akcionář Spalovny Vysočany a Energetického centra Kladno. Právě v areálu v již zrušené vysočanské spalovny byla vila VyVolených postavena. Dnes je František Bušek mimo jiné veden jako jednatel společností Wongo s.r.o., Ovocný lihovar Petrov s.r.o. a předseda představenstva akciových společností Exino a Britania. V posledně jmenované firmě je místopředsedou představenstva Ladislav Adamec mladší, syn předlistopadového federálního premiéra.

  • Našli jste v článku chybu?