Menu Zavřít

Výnos německých dluhopisů se kvůli obavám z brexitu dostal poprvé do záporu

14. 6. 2016
Autor: Images_of_Money, Flickr, Creative Commons

Výnos u desetiletých dluhopisů německé vlády se poprvé v historii spolkové republiky dostal do záporného pásma. Výnos tlačí dolů silná poptávka po těchto dluhopisech, která je podle obchodníků důsledkem nejistoty před blížícím se referendem o setrvání Británie v Evropské unii.

Dluhopisy německé vlády jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic na světě. Výnos u německých dluhopisů s desetiletou splatností dnes klesl až na minus 0,004 procenta. To znamená, že investoři namísto získání úroku v podstatě za vlastnictví dluhopisů zaplatí poplatek, napsala agentura DPA.

„Za poptávkou po aktivech představujících bezpečné útočiště stojí obavy z brexitu a pochybnosti ohledně hospodářského růstu. Investoři nakupují dluhopisy jako pojistku proti nejistotě,“ uvedl podle agentury Bloomberg analytik Jussi Hiljanen ze společnosti SEB. V záporném pásmu se již nacházejí také výnosy u desetiletých státních dluhopisů Švýcarska a Japonska.

Podle hlavního ekonoma firmy Dekabank Ulricha Katera k poptávce po německých dluhopisech přispívá rovněž mimořádně uvolněná měnová politika předních centrálních bank. Evropská centrální banka (ECB) v rámci boje proti nízké inflaci zavedla záporné depozitní sazby a spustila nákupy státních i firemních dluhopisů.

Tábor prosazující brexit je podle posledních zpráv už silnější

Průzkumy: příznivci brexitu už mají převahu

 Brexit - ilustrační foto

Obavy z odchodu Británie z EU, tedy takzvaného brexitu, nyní tlačí dolů ceny evropských akcií. Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 se na začátku dnešního obchodování propadl zhruba o procento na nové tříměsíční minimum. Index tak vykazuje pokles již pátým dnem za sebou.

bitcoin_skoleni

Britové budou o setrvání v EU rozhodovat v referendu, které se uskuteční 23. června. Na finanční trhy má negativní dopad rovněž nejistota ohledně dalšího vývoje měnové politiky americké centrální banky (Fed), napsala agentura Reuters.


source: tradingeconomics.com

  • Našli jste v článku chybu?