Menu Zavřít

Vypořádání společného jmění manželů po rozvodu manželství

17. 2. 2003
Autor: Euro.cz

poradna Jsem již dva roky rozvedený, společný majetek za trvání našeho manželství tvořil jen rodinný domek a jeho vybavení. K majetkovému vypořádání nedošlo. Co se podle zákona stane, když nedojde ani k dohodě (není k ní vůle), ani k soudnímu vypořádání? Jiří Toman, obch.

poradna

Jsem již dva roky rozvedený, společný majetek za trvání našeho manželství tvořil jen rodinný domek a jeho vybavení. K majetkovému vypořádání nedošlo. Co se podle zákona stane, když nedojde ani k dohodě (není k ní vůle), ani k soudnímu vypořádání?

Jiří Toman, obch. zástupce, Plzeň

bitcoin_skoleni

Uvedený případ řeší ustanovení § 150 odst. 4 občanského zákoníku následovně: Nedojde-li do tří let od zániku společného jmění manželů, tj. v tomto případě do tří let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství, k jeho vypořádání dohodou nebo není-li ve stejné lhůtě podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, ze zákona platí ohledně movitých věcí, že se rozvedení manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých a nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných. Ve vašem případě bude rozhodující ve vztahu k uvedenému vybavení domu (movitým věcem: nábytek, elektronika apod.) to, kdo tyto věci výlučně jako vlastník užívá, případně zda určité věci nadále užíváte společně. Uvedený dům pak bude ve vašem podílovém spoluvlastnictví (každý budete spoluvlastníkem ideální poloviny této nemovitosti). Tuto skutečnost zapíše katastrální úřad do katastru nemovitostí záznamem.

Autorka působí jako advokátka v Praze

  • Našli jste v článku chybu?