MILAN RAMBOUSEK, MAJITEL PIVOVARU RAMBOUSEK: Přestože je hradecký pivovar Milana Rambouska nejmenší v České republice, jeho pivo již ochutnali v devatenácti zemích světa. Největší atrakcí pro zákazníky je jeho pivo s příchutí kaštanového medu. Nejmenší legální pivovar v Česku se v současné době nachází v centru Hradce Králové.
MILAN RAMBOUSEK, MAJITEL PIVOVARU RAMBOUSEK: Přestože je hradecký pivovar Milana Rambouska nejmenší v České republice, jeho pivo již ochutnali v devatenácti zemích světa. Největší atrakcí pro zákazníky je jeho pivo s příchutí kaštanového medu.
Nejmenší legální pivovar v Česku se v současné době nachází v centru Hradce Králové. Na ploše pouhých 14 metrů čtverečních uvařil jeho majitel Milan Rambousek v loňském roce 51 hektolitrů piva. Začínal přitom v roce 2002 na osmi hektolitrech. „Další raritou je, že v místnosti, kde se vaří pivo, je koberec. Je to z toho důvodu, aby bylo možné posedět s přáteli přímo v místnosti, kde se pivo vaří,“ říká Rambousek. Pivo si tam však většinou nedáte. „Jedna várka je totiž jenom 42 až 64 litrů piva. To znamená, že i dva půllitry by znamenaly velkou ztrátu,“ vysvětluje sládek.
KAŠTANOVÝ MED ODNĚKUD Z JIHU
A jaká piva pan Rambousek vaří? „Všechno se dá udělat, jakékoli pivo se dá vyrobit. Vše záleží pouze na požadavcích zákazníka. Uvařit můžeme třeba i zelené pivo,“ reaguje. Nejžádanější je ale jednoznačně pivo s příchutí kaštanového medu, který dováží Rambousek z jižní Evropy. Přesné místo a recepturu však nechce prozradit, je to jeho výrobní tajemství.
Až na výjimky nedodává hradecký sládek svoji produkci do restauračních zařízení, ale přímo na objednávku zákazníkům. „Kdyby chtěl někdo soudek na party, minimální množství, které se rentuje, jsou dva třicetilitrové soudky,“ upozorňuje výrobce piva.
NEVYRÁBÍM „GAMBÁČE
“Podle Rambouska není jeho pivovar určen pro výrobu běžných desítek nebo jedenáctek. „Vyrábíme malé množství, tudíž to pivo musí být na chuť a musí mít vůni, což mi piva velkých pivovarů nedávají. Chuť piv těchto producentů je příliš unifikovaná,“ dodává.
Milan Rambousek se věnuje vaření piva celý život. Vyučil se v budějovickém Budvaru. Poté jezdil po světě a stavěl minipivovary. A co ho nakonec přivedlo k tomu, že si otevřel vlastní pivovar? „Musel jsem vyplnit svůj volný životní čas. Čím jiným než tím, co asi docela umím. Motivovala mě k tomu také skutečnost, že v Hradci byla dříve spousta právovárečných domů, ale v roce 1999 tam nezbyl ani jeden pivovar,“ říká.
STOJÍ MI TO ZA TO? Někdy si však pan Rambousek povzdychne, jestli by si nemohl žít lépe. Provoz pivovaru ho totiž tak akorát uživí. „Držím se hesla: Uživit se a mít z toho radost. U klasického minipivovaru, který má výstav v řádech několika tisíc hektolitrů, je doba návratnosti kolem deseti let. V mém případě to bude asi ještě o něco více,“ říká sládek. Podle něj jsou nejrizikovější skupinou malých pivovarů ty provozy, jejichž kapacita je příliš velká pro jednu hospodu a zároveň příliš malá na prodej ven. „Je totiž velmi komplikované se prosadit vůči velkým pivovarům typu Plzeňský Prazdroj či Staropramen. Hospodští totiž chtějí, aby jim pivovar kompletně vybavil hospodu,“ míní Rambousek. LEV A VOTROK MAJÍ NÁSLEDOVNÍKA**
V nejbližší době se bude pivovarník Rambousek zřejmě stěhovat. Pivo by měl vařit v sídle královéhradeckého hejtmanství. „Minipivovar bude ve vstupní části do úřadu na ploše asi 20 metrů čtverečních jako připomínka toho, co tady kdysi bylo. Bude vidět, jak se pivo vaří a lidé ho budou moci i ochutnat,“ říká krajský radní Tomáš Šubert. Rambouskovo pivo navazuje na kdysi slavné hradecké značky Lev aVotrok. Hradecký pivovar, který je vařil, zanikl v roce 1999.