Menu Zavřít

Vysmáté léto

28. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Otázkou je, zda se někomu podaří zastřešit celou strukturu Novy

Navzdory všem složitostem, netransparentnosti a chaosu v televizi Nova lze říci, že ve hře jsou dvě základní alternativy budoucího vývoje. Klíčová otázka už dnes rozhodně nespočívá v tom, zda Vladimír Železný zůstane ředitelem. Jde o to, zda v rámci celé struktury Novy budou nadále rozdílní vlastníci jednotlivých firem, které se vždy mohou navzájem dostat do křížku, nebo zda celou skupinu ovládne jedna (právnická či fyzická) osoba.
Schopnost ovládnout všechny klíčové společnosti – tedy především držitele licence CET 21 a servisní firmu Českou produkční – měl do minulého týdne pouze Jiří Šmejc, už dříve považovaný za skutečného vládce Novy. Českou produkční již se svými společníky ovládá a v minulých dnech tvrdě bojoval o to, aby měl pod kontrolou i CET 21. Zdálo se, že Šmejcovy ambice budou ochotni akceptovat i jednatel CET 21 Aleš Rozehnal a spoluzakladatelé Novy (Alán, Venclík, Hunčík), pokud získají podíl na kontrole a moci v celém televizním impériu. Později se ukázalo, že vzájemné spory jsou ještě silnější, než kdo mohl tušit.
V pátek dále zamíchala kartami finanční skupina PPF, která oznámila, že nakoupila právě akcie zmíněných spoluzakladatelů Novy, a stala se tak spolumajitelem společnosti CET 21 (Šmejc tento prodej zpochybnil). PPF oznámila, že jí jde o finanční restrukturalizaci CET 21, podstatné však bude, jaké vztahy naváže právě se Šmejcem.
Varianta Jiřího Šmejce jako zastřešujícího vládce může některé partnery Novy nadchnout, jiné znepokojit. Záleží na tom, jaké má kdo zájmy. Pokud by se Šmejcovi podařilo spojit celou strukturu kolem Novy, zřejmě by přece jen poněkud vzrostly šance, že televizi někdo půjčí peníze za standardních podmínek. Vlastnická nejistota je společně s pochybnostmi o finančních tocích v Nově tím, co odrazuje bankéře i potenciální strategické partnery. Bankéři mají rádi jasnou strukturu a navíc jim vůbec nevadí, když půjčují peníze monopolistovi, který sotva podlehne konkurenčnímu tlaku. Monopol, či spíše duopol Nova-Prima v sektoru českých komerčních televizí by pro banky nemusel být překážkou, pokud by nějaké nesrovnalosti neodhalil antimonopolní úřad.
Kdyby nyní Jiří Šmejc rychle dostal celou Novu pod svá křídla, asi by uklidnil i řadu znervóznělých zadavatelů reklamy, mediálních agentur či jejich klientů. Na druhé straně právě duopol Nova-Prima je tím, co reklamním agenturám dost vadí, protože tlačí ceny za televizní čas nahoru. Jiří Šmejc je označován za podnikatelské dvojče majitele Primy, podnikatele Ivana Zacha, a rozhodně nelze očekávat, že by se Nova pod Šmejcovým vedením pustila do ostrého konkurenčního boje s televizní komerční dvojkou.
Ani spojení celé Novy pod jednu střechu by však zdaleka neznamenalo záruku, že se nenaplní černý scénář Vladimíra Železného, který varoval před zánikem Novy. Vedení Novy by muselo prokázat bankéřům, že opravdu neexistuje žádná sebemenší skulinka, kterou by peníze z televize „utíkaly“. Bude také nutné doložit, že stávající dluh Novy, který před posledními událostmi rozhodně převýšil částku jedné miliardy korun (a není jasné o kolik), je televize schopna při svých příjmech z reklamy a nezbytných nákladech ustát. Názory na to, zda to je vůbec možné a kolik by vlastně banky musely na záchranu Novy půjčit, se ve finančních kruzích liší. Je nicméně pravděpodobné, že ona miliarda korun, kterou Jiří Šmejc sehnal v bývalé IPB po rozchodu Vladimíra Železného s Američany ze společnosti CME, by dnes nestačila.
Právě „boží mlýny“ amerického podnikatele Ronalda Laudera jsou další překážkou, která musí dnešní vládce Novy děsit. Stále se kupříkladu vede spor o to, zda bývalá servisní firma ČNTS měla právo exkluzivity na služby pro CET 21. Pokud by se ČNTS podařilo prokázat, že tomu tak skutečně bylo, celá dnešní struktura Novy bude zpochybněna.
Jiří Šmejc se v současné době dostává pod silný tlak věřitelů i proto, že do začátku září bude muset splatit úvěry ve výši zhruba 400 milionů korun, jež mu poskytla slovenská skupina J&T a bratislavská Poštová banka. Kdyby se mu to nepodařilo, mohli by toho využít finančníci z PPF, kteří jsou s věřiteli Novy bezpochyby v kontaktu. Nelze vyloučit, že oním „sjednotitelem“ firem kolem Novy by se nestal Šmejc, ale právě skupina PPF.

  • Našli jste v článku chybu?