Nepříznivé prognózy analytiků se nepotvrdily a Češi se navzdory ekonomické nejistotě vydávají na dovolenou i letos. Po covidových letech plných mnoha zákazů mohou konečně cestovat bez omezení, a tak jediným limitujícím faktorem je počet disponibilních dní volna, potažmo stav jejich bankovního konta.
Že si lidé chtějí dva ,promarněné‘ pandemické roky vynahradit, jak jen to je možné, dokládají například statistiky České centrály cestovního ruchu, podle kterých poptávka po zahraničních zájezdech oproti loňsku výrazně vzrostla, a ještě více pak v porovnání s rokem 2021. To ostatně potvrzují i zástupci cestovních kanceláří.
Chystáte se letos na dovolenou letecky?
„Prodeje zájezdů tentokrát lámou rekordy, zájem je vyšší než loni touto dobou i než v poslední předcovidové sezóně, tedy během léta 2019. Nejčastěji klienti volí tradiční a prověřené letní destinace, jako jsou turecká riviéra, řecké ostrovy, Španělsko, Egypt nebo Tunisko,“ řekl pro Euro.cz mluvčí Fischer Group Jan Bezděk. Ten zároveň dodal, že podle statistik se letos Češi nechtějí na dovolené nijak omezovat, nejčastěji si tedy vybírají čtyř- nebo pětihvězdičkové hotely s režimem all inclusive nacházející se ideálně přímo na pláži.
Novým trendem je first minute
Jelikož některé cestovní kanceláře začaly v poslední době umožňovat bezplatné storno zájezdu těsně před odjezdem, vzrostla mezi Čechy obliba takzvaných first minutů. Díky nim mohou získat zajímavé slevy a zároveň nejsou omezení vyprodanými kapacitami. Z průzkumu cestovní agentury Invia vyplývá, že 27 procent zákazníků zakoupilo letošní dovolenou více než šest měsíců předem. Naopak dříve velmi populární last minute už láká jen zhruba pětinu dotázaných.
„Omezený výběr last minute zájezdů většinou nenaplňuje představy klientů, kteří se musejí smířit s tím, že sleví ze svých požadavků a přistoupí na výrazný kompromis. Dovolená na poslední chvíli už navíc nebývá ani příliš finančně výhodná,“ popsala situaci Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí Invie.
Půjčka jen jako krajní řešení
Ačkoliv se v mnoha oblíbených destinacích mírně zdražovalo, a sice nejčastěji o pět až deset procent, značná část Čechů nechce ze svých standardů nijak zásadně slevovat. Až v 60 procentech případů tedy počítají s tím, že si na dovolenou vydělají na letní brigádě nebo v druhém zaměstnání. Další třetina dotázaných uhradí letní cesty z úspor a 14 procent lidí má v plánu si půjčit. Před takovým řešením ale odborníci důrazně varují.
„Pokud si chce vzít půjčku na dovolenou 14 procent lidí, není to vůbec málo. Je ale pozitivní, že většinou jsou Češi zodpovědní a řeší nedostatek financí tím, že si domluví druhou práci nebo brigádu. Půjčovat si na dovolenou však rozhodně nedoporučujeme. Půjčku bychom měli splatit dřív, než nám věc, na kterou jsme si půjčili, přestane sloužit. Proto půjčovat si na dovolenou nedává smysl,“ vysvětlil Lukáš Vršecký, šéf společnosti Patron GO.