V PKN Orlen, matce našeho Unipetrolu, proběhlo minulý týden personální zemětřesení. Wojciech Jasinski, který se stal šéfem jednoho z největších polských polostátních podniků hned po vítězství PiS ve volbách v roce 2015, byl odvolán a s ním odcházejí i další členové vedení. Pozoruhodné je, že Jasinski byl považován za člověka velmi blízkého Jaroslawu Kaczynskému. Ale nový šéf PKN Daniel Obajtek k němu má zřejmě ještě blíže.
V Polsku se spekuluje, že za výměnou se skrývá spor právě o český Unipetrol. Jasinski loni na podzim zahájil výkup minoritních akcionářů s cílem ovládnout celých sto procent společnosti a stáhnout Unipetrol z burzy. Výkupní cena byla stanovena na 380 korun za akcii Jeho přímý nadřízený, ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski, s nákladným výkupem nesouhlasil. Nicméně změna šéfa přišla pozdě a den po nástupu Obajtka Orlen oznámil, že již drží více než devadesát procent akcií Unipetrolu, což mu umožňuje výkup zbylých deseti procent a činí vyhlášenou cenu závaznou.
Největším minoritářem v Unipetrolu byla posledních několik let skupina J&T a prostřednictvím firmy Paulino Limited držela zhruba dvacetiprocentní podíl. Loni před Vánocemi nabídku Orlenu akceptovala a měla tak za své akcie získat zhruba čtrnáct miliard korun. Právě vytlačení J&T bylo Jasinského cílem. Česko-slovenská parta finančníků měla s Poláky dlouhodobě napjaté vztahy. PKN Orlen blokoval výplatu odpovídajících dividend a Paulino podávalo žaloby na transakce, které majoritní vlastník v Unipetrolu prováděl se spřízněnými osobami. Nejvýznamnějším sporem byla žaloba na nákup údajně bezcenné neratovické Spolany.
Poláci míří do Česka. Chrání tak své investice před vlastní nevypočítatelnou vládou
Čtěte také: