Největší polský korupční skandál Orlengate se rozšířil do Česka
Největší polský korupční skandál Orlengate, jenž vypukl již loni kolem ropného koncernu PKN Orlen, a do kterého jsou zapleteni vysoce postavení politici, se bohužel rozšířil i do České republiky. Polský prokurátor chystá výslechy českých politických špiček.
Skandál kolem privatizace Unipetrolu bobtná do obrovských rozměrů. Mohutný kámen, který zvedl a odvrhl do té doby neznámý Polák Jacek Spyra už loni v Polsku, zatím letí závratnou rychlostí a nikdo neví, kam dopadne, koho zabije či zraní. Někdo by mohl říct: Ten Spyra ale má odvahu! Riskuje i to, že kvůli svým výrokům v reportáži televize Nova o korupci bývalého českého premiéra Stanislava Grosse a majitele Agrofertu Andreje Babiše bude čelit policejnímu vyšetřování. Muž, kterého polský tisk spojuje se zpravodajskými službami, je však pravděpodobně pouhou loutkou. Zřejmě za ním stojí vysoké politické zájmy a velké peníze. Avšak při pohledu na stav české policie a zpravodajských služeb mohou Spyra a jeho spojenci být naprosto klidní. Pravděpodobnost toho, že tyto orgány odhalí, kdo je loutkář, je téměř nulová.
Gross a Babiš.
Pokud je aféra organizovaná, cíle hybatelů jsou celkem jasné: Za prvé: před primárkami totálně znemožnit Stanislava Grosse, donutit ho, aby položil funkci předsedy ČSSD a aby příští rok v parlamentních volbách vůbec nekandidoval. Za druhé: podnikatele Andreje Babiše absolutně vyšachovat z privatizace Unipetrolu, který koupil polský PKN Orlen, a zároveň zabránit jeho expanzi v Polsku, kde Agrofert chystal významné akvizice. A pravda je, že Gross i Babiš zatím tahají za kratší konec.
Předseda Gross nemá jistotu, že bude lídrem ČSSD pro příští volební období ve středních Čechách. Mnoho členů této krajské organizace se obává, že kvůli svým aférám Gross utrpí od Vlastimila Tlustého z ODS těžkou porážku.
Babiš svoje krátkodobé ztráty už dokáže i spočítat. PKN Orlen mu oznámil, že Agrofertu neprodá slíbené podíly v dceřiných firmách Unipetrolu. Minulý týden také vyšlo najevo, že Poláci nezaplatí ani první smluvní pokutu ve výši 77 milionů eur (viz strana 10). Spor mezi PKN Orlen a Agrofertem zřejmě skončí arbitráží, nicméně její trvání lze odhadnout na několik let.
Rovněž minulý týden byl Agrofert bez udání důvodů vyřazen z tendru na privatizaci polského chemického podniku Zaklady Azotowe Kedzierzyn. „Vyloučení z významného tendru v rámci privatizace polského chemického průmyslu považujeme za první hmatatelný důsledek negativní publicity, která je proti nám v polských médiích vedena,“ tvrdí Babiš (viz strana 26).
Nedůvěryhodný svědek.
Jméno Spyry se poprvé objevilo začátkem roku 2004, kdy litvínovská firma Seta (spojená se společností Setuza, kde rozhodující vliv má podnikatel Tomáš Pitr) se v konsorciu s Raiffeisen CEE Private Equity Fund a s AIG Emerging Europe Infrastructure Fund spolu s dalšími jedenácti zájemci ucházela o koupi Unipetrolu. V nabídce na spolupráci, kterou 18. února 2004 poslala Seta tehdejšímu prezidentovi PKN Orlen Zbigniewovi Wrobelovi, byl jako osoba pro vyjednávání na prvním místě označen Jacek Spyra (viz strana 25). PKN Orlen se nakonec dohodl na spolupráci při privatizaci Unipetrolu s Agrofertem.
V dubnu 2004 polský časopis Parkiet otiskl rozhovor s náměstkem ministra státní pokladny Józefem Wozniakowskim, který prohlásil, že se Spyrou v souvislosti s privatizací Unipetrolu jednal. Ve stejném čísle časopisu Parkiet však Spyra popřel, že by pro Setu pracoval, a řekl, že Wozniakowskiho nezná a jeho jméno mu nic neříká. Šéf společnosti Setuza minulý týden pro Hospodářské noviny o Spyrovi prohlásil: „Dělal pro nás v minulosti asi dva roky. Zná Polsko. Byl proto naším poradcem. Netvrdím, že se už nestýkáme. Je to náš kamarád. Hrajeme spolu třeba i fotbal.“ Tak asi tolik o důvěryhodnosti Spyry…
Časopis Parkiet už v dubnu 2004 uvedl, že PKN Orlen poslal firmě Seta dopis s tím, že pokud nepřipraví konečnou konsorční smlouvu s Agrogertem a ConocoPhillips, je připraven na další jednání.
PKN Orlen se nyní definitivně rozešel s Agrofertem a k podobnému konci spěje i smlouva firmy s ConocoPhillips o odprodeji třetiny čerpacích stanic Benziny. I když Poláci vůči mocné americké ropné firmě zřejmě budou postupovat opatrněji…
Nastala tedy nyní konečně šance pro Setu, aby nastoupila na jejich místo? Tomáš Pitr tuto možnost v rozhovoru pro týdeník EURO kategoricky odmítá (viz strana 27).
Zde vstupuje do hry úplatkářská aféra Zdeňka Doležela, šéfa kabinetu premiéra Jiřího Paroubka. Stejnou funkci ale zastával i u Grosse, když byl premiérem. Televize Nova skrytou kamerou natočila schůzku Doležela se Spyrou. Byl u toho i Robert Piksa, za kterého - dle informací týdeníku EURO - před časem Doležel lobboval jako za šéfa přenosové soustavy ČEPS. Nova minulé úterý odvysílala poměrně silně prostříhanou verzi (prý bez intimních scén z ložnic českých politiků), kde se hovoří o tom, že si Gross nechal platit za schůzky s podnikateli, že Babiš dal bývalému premiérovi 50 milionů za ČEZ (!) a další peníze prostřednictvím nadace Šárky Grossové. Gross s Babišem vše popírají a na Doležela a Spyru podali okamžitě trestní oznámení.
Podraz na bývalého šéfa.
Doležel si na schůzce řekl o pět milionů korun. Za to ho premiér Jiří Paroubek vyhodil a Úřad vlády ČR podal policii také trestní oznámení. Paroubek, který minulý týden v Polsku jednal i o kauze Unipetrol se svým protějškem Markem Belkou, k reportáži Novy, od které prý očekával podložené věci, pro deník Právo řekl: „Je to provokace, hnůj a žumpa. Byly to opravdové bláboly nějakého psychopata (Spyra - pozn. red.), kterému bohužel přitakával náš James Bond (Doležel - pozn. red.).“ Paroubkovi chybí motiv. Není sám.
Nova nechce prozradit, kdo ji na schůzku upozornil. Chrání zdroje. Lze ale vyloučit, že by Doležel udával sám sebe. Babiš soudí, že organizátorem korupce byl Spyra.
Pitrova verze hovoří v neprospěch již vyhozeného šéfa Paroubkova kabinetu: „Spyra přišel za mnou s tím, že Doležel letí do Polska a že nás vrátí zpátky do hry o Unipetrol, když mu dáme pět milionů. Vzkázal jsem mu, že žádné peníze nebudou, protože o Unipetrol už nemáme zájem. Přesně to mu řekl i Spyra,“ řekl Pitr týdeníku EURO.
Doležel byl považován za člověka Stanislava Grosse, který - jak řekl - byl počínáním své donedávna ještě pravé ruky na vládě velmi nemile překvapen. Kdyby ho Paroubek hned po příchodu do funkce premiéra vyměnil za svého člověka, dnes by asi žádná aféra nebyla. Premiér nyní o Doleželovi mluví jako o Jamesovi Bondovi, ale byl to Paroubek, který šéfa svého kabinetu poslal ještě 23. srpna do Polska, aby jednal s premiérem Belkou o některých otázkách kolem Unipetrolu. Znamená to, že Paroubek Doleželovi musel absolutně důvěřovat. „Krčím rameny nad personální politikou sociální demokracie. Ti lidé, kteří v reportáži Novy figurují, nejsou bez minulosti,“ poznamenal k aféře předseda lidovců Miroslav Kalousek.
Citoval sám sebe?
Spyra se brání tím, že na schůzce říkal jen to, co si přečetl v polském tisku. Podívejme se ale na to, jak se dostala do varšavských novin informace o tom, že privatizaci Unipetrolu provázely úplatky pro polské a české vládní politiky. Kdo byl jediným zdrojem sérií článků o údajných úplatcích?
Před vyšetřovací komisí dolní komory polského parlamentu, která zkoumá podezřelé aktivity PKN Orlen (původně nikoliv v souvislosti s Unipetrolem), koncem května letošního roku vypovídal bývalý člen dozorčí rady PKN Krysztof Kluzek. Ten prohlásil, že ví o tom, že se při privatizaci Unipetrolu rozdalo na úplatcích 42 milionů eur, 21 na české a 21 na polské straně. Kluzek uvedl, že informace o korupci obdržel od účastníka jednání o privatizaci Jacka Spyry!!! Ten následně v písemném svědectví popřel, že by s Kluzkem kdykoliv hovořil. Kluzek po přečtění Spyrova prohlášení opáčil, že setkání se Spyrou nahrál a tento důkaz předal prokuratuře. Vyšetřovací komise proto Spyru předvolala, ten se však nedostavil…
Právě Kluzkovo svědectví na základě obdržených informací od Spyry bylo - dle dostupných informací - jediným citovaným zdrojem v polských novinách o uplácení českých a polských politiků při privatizaci Unipetrolu. Takže když Spyra tvrdí, že citoval pouze z polských novin, je dost pravděpodobné, že citoval to, co sám vyprávěl bývalému členovi dozorčí rady PKN Orlen Kluzkovi.
O provázanosti politiků a podnikatelů se říká, že peníze jsou zbraň a politika je spoušť. Polsko za necelý měsíc čekají parlamentní volby a týden na to volby prezidenta. Blíží se i konec parlamentního vyšetřování aféry Orlengate. Nejvíce obvinění padá na skupinu politiků a podnikatelů kolem Svazu demokratické levice. Průzkumy nasvědčují tomu, že ve volbách zřejmě propadne. K poklesu popularity této strany přispěly právě korupční skandály, a to nejen v souvislosti s PKN Orlen. Diplomatické zdroje týdeníku EURO tvrdí, že předvolební hysterie a rivalita mezi prezidentem Aleksandrem Kwasniewskim a jeho pravicovým rivalem Lechem Kaczynskim stojí v pozadí aféry, která přetekla do České republiky. Do těchto vysokých politických bojů jsou - jako obvykle - zapleteny údajně i zpravodajské služby. Hlavního aktéra české mutace aféry Orlengate Jacka Spyru polské noviny spojují se zpravodajskými službami. On to ale popírá…