Menu Zavřít

Vzdálené Japonsko

3. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Povodně ohrožují i českou účast na světové výstavě

Srpnové povodně pravděpodobně negativně ovlivní i přípravy Česka na Expo 2005 v Japonsku. „Bude se muset redukovat rozpočet, ale bereme to jako normální věc, se kterou se musíme vyrovnat,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO Vladimír Darjanin, generální komisař účasti České republiky. Expo 2005 se uskuteční od konce března do konce září 2005 v japonské prefektuře Aiči na největším japonském ostrově Honšú. Původně plánovaný český rozpočet, který však vláda vrátila k dopracování, počítal s náklady dvakrát vyššími, než bylo třeba na výstavu v Hannoveru v roce 2000 (EURO 27/2002). Tehdy kabinet vyčlenil 330 milionů korun.

EURO: Domníváte se, že by povodně mohly zcela ohrozit naši účast na světové výstavě v Japonsku? DARJANIN: Ano. Jsem fatalista, život beru, jak je. Ani by mě to nepřekvapilo. Je to ale nejkrajnější varianta. Myslím si, že by to byla škoda. Pokud jde o rozpočet, bude ale příští rok velmi napjatý. Na druhou stranu máme stále dostatek času a kdybychom začali s přípravami nikoliv v březnu nebo dubnu příštího roku - jak si představujeme - ale až na podzim, tak stále ještě vše stíháme. Rok stačí na to, abychom byli na výstavě úspěšní.

EURO: Nezjednodušilo by situaci, kdyby se na výdajích podílely i soukromé zdroje? DARJANIN: Zapojit soukromé finance možné je. Pokud společnosti poskytnou nějaké finance, budou se chtít na Expu marketingově zviditelnit. A tady jsme omezeni japonským trhem. Vím, že kvůli povodním nemůžu chtít od státu stovky milionů na výstavu. Vlastně mohu, ale nebylo by to etické. Proto počítám i s krajní variantou, že se může naše účast v Japonsku zrušit nebo přípravy posunout.

EURO: Kdy odhadujete, že bude jasno o tom, zda se výstavy v Japonsku zúčastníme? DARJANIN: Toto je věcí vlády. Předpokládám, že rozhodnutí padne do několika týdnů.

EURO: V jaké fázi jsou nyní přípravy na Expo 2005? DARJANIN: Zatím běží podle plánu, který jsme stanovili v lednu letošního roku. Vyhlásili jsme první tendr na logo české účasti, připravujeme výběrová řízení na čtvrtletní časopis Expo, na scénář, libreto a obsah pavilonu. Posledním tendrem v letošním roce bude výběr komunikační agentury. Měla by to být společnost, která může pomáhat s propagací i na japonském trhu.

EURO: Minulou výstavu v Hannoveru provázela řada diskusí. Jaké vy vidíte největší chyby? DARJANIN: Jsem člověk z byznysu a samozřejmě, že jsem si nejprve udělal analýzu, abych zjistil status quo. Bylo by ale nefér, abych předchozí výstavu hodnotil. Pro nás je důležité vyvarovat se určitých věcí, které udělali moji předchůdci. První, co jsem se musel naučit, byla komunikace se státní správou. Je to naprosto odlišné od privátního byznysu. Vše funguje daleko pomaleji. Týden nehraje roli. Dále se všichni snažíme o otevřenost k veřejnosti, k lidem, kteří by mohli na výstavě potenciálně spolupracovat, i k médiím. Žádná otázka není tabu. To, čemu se vyhýbám, je jakékoliv hodnocení práce předchůdců. Třetí důležitá věc je způsob vybírání spolupracovníků. Generace třicátníků jako celek je daleko lépe připravena než generace starší. Všichni jsou jazykově vybaveni, umí anglicky, francouzsky, někteří i japonsky. To je u starších výjimečné.

EURO: Již během výstavy v Hannoveru se hledal kupec, kterému se prodá pavilon po skončení Expa. Ví se už, jak skončí pavilon v Japonsku? DARJANIN: Český pavilon bude ve třech buňkách, které dohromady mají kolem tisíc metrů čtverečních. To je podobný rozměr výstavní plochy jako v Hannoveru. Rozdíl je ale v tom, že pavilon stavět nebudeme, dostaneme ho k dispozici již postavený. Po skončení výstavy ho budeme muset do měsíce zbourat. V celém parku zůstane jen několik budov, například koncertní hala.

bitcoin_skoleni

EURO: Účast na světové výstavě je nákladnou záležitostí. Jaký přínos z Expa naše země získá? DARJANIN: Když máme reprezentovat Českou republiku, musíme umět počítat s více nulami. Největším přínosem účasti na výstavě je, že se dostaneme do povědomí lidí. Jako malinká země uprostřed Evropy jsme vždycky vynikali originálními nápady. Díky jedinečnému nápadu může přeskočit i velké státy. Můžeme mít daleko lepší nápad za daleko méně peněz než třeba Němci. Již několikrát se to povedlo. Všichni víme, že jsme byli úspěšní v Bruselu. Mrzí mě, a to jediné bych si dovolil kritizovat u mých předchůdců, že není zmapovaná historie rakousko-uherské a české účasti na světových výstavách. Když budu mít alespoň malý prostor, tak toto zmapování udělám. Většina lidí ani neví, že jen třikrát jsme byli na světové výstavě úspěšní. Tak to ale v životě je. Naši fotbalisté taky hrají stále kvalifikaci mistrovství světa nebo Evropy a jednou za dvacet let se jim povede postoupit. Samozřejmě že mám ambici, aby se naše účast v Japonsku povedla. Jinak bych na tomto místě neměl co dělat. Ve sportu je normální, když naši reprezentanti nepostoupí. V kultuře se ale předpokládá, že když se na něco dá sto korun, tak to musí být úspěšné.

EURO: Kolik států přislíbilo účast v Japonsku? DARJANIN: Více než sto. Mezi nimi všichni naši sousedé kromě Slovenska. Zdůvodňují to tím, že mají před volbami. Stará vláda nestihla o účasti rozhodnout a novou ještě nemají. Mluvil jsem se slovenskými ministerskými úředníky a ti tvrdí, že je zájem jet na Honšú.

  • Našli jste v článku chybu?