Ceny benzinu
Ceny benzinu na mnoha českých pumpách minulý týden překročily magickou hranici 35 korun za litr a zřejmě dále porostou. Motorová nafta se k této hranici také blíží, ale tlak na její další zdražování není tak silný.
Během jediného týdne se zvýšila cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 skoro o sedmdesát haléřů, motorové nafty téměř o padesátník. Podle českého statistického úřadu se tak litr Naturalu prodával koncem minulého týdne v průměru za 34,84 koruny, nafta za 34,36 koruny. Údaje společnosti CCS, která vychází z plateb kartami, jsou nicméně o něco vyšší. Natural se podle jejích záznamů prodával v průměru za 35,01 koruny za litr, nafta za 34,49.
„Ceny pohonných hmot letí vzhůru a přepisují rekordy,“ uvedl analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek, podle něhož tento stav zřejmě nepotrvá dlouho. „Příčinou současných vysokých cen je nárůst spotřební daně v roce 2010 a vysoké ceny ropy Brent. Ta se aktuálně obchoduje na úrovních nad 120 dolarů za barel,“ dodal.
Někteří analytici očekávají v příštích týdnech uklidnění cen. Motoristům podle nich nyní hraje do karet silný kurz české měny vůči dolaru, který brání ještě výraznějšímu zdražování.
Jiní odborníci jsou méně optimističtí, a to kvůli stále ještě rostoucí ceně ropy Brent. Připomínají také vývoj kotovaných cen benzinu a nafty na burze v Rotterdamu. Právě tyto kotace totiž do značné míry určují, za kolik se budou v následujících dnech prodávat paliva ve střední Evropě, a tedy i na českých čerpacích stanicích. V uplynulých dvou týdnech cena benzinu v Rotterdamu stoupla o pět procent, u nafty však v posledním týdnu již stagnovala.
Dlouhodobá prognóza nevyznívá zejména pro benzin příliš vesele. Spotřeba v ČR, a tím i prostor pro zdražování obvykle roste v letní motoristické sezoně a na světové ceny včetně těch rotterdamských nyní působí zvyšující se poptávka v Asii. Hospodářský rozvoj Číny, Indie a dalších zemí přitom s ohledem na tamní vozový park ovlivňuje hlavně cenu benzinu.
Předchozí historický rekord 33,50 koruny za litr ze září roku 2005 v České republice padl už začátkem března. Mimochodem před necelými šesti lety vyhnalo ceny nahoru prudké snížení zásob v USA po hurikánu Katrina. Ropa se v té době obchodovala za 65 dolarů za barel a byla tak skoro o polovinu levnější než nyní.
Ceny pohonných hmot byly v ČR vysoké již před arabskou krizí, konkrétně před snížením a posléze po úplném přerušení těžby ropy v Libyi. Výrazně poskočily na začátku minulého roku, po zvýšení spotřební daně. A zejména kvůli vysokému zdanění jsou motorová paliva v tuzemsku i nadále výrazně dražší než v Polsku nebo na Slovensku.