SVĚTOVÁ BANKA: ČESKO BRZDÍ PODNIKÁNÍMezi největší překážky hospodářského růstu v Česku patří doba potřebná k zakládání nových a k likvidaci krachujících firem a v souvislosti s tím i nedostatečná ochrana věřitelů. V těchto oblastech Česká republika zaostává nejen za zeměmi OECD, ale i mnoha dalšími.
SVĚTOVÁ BANKA: ČESKO BRZDÍ PODNIKÁNÍ
Mezi největší překážky hospodářského růstu v Česku patří doba potřebná k zakládání nových firem a k likvidaci krachujících firem a v souvislosti s tím i nedostatečná ochrana věřitelů. V těchto oblastech Česká republika zaostává nejen za zeměmi OECD, ale i mnoha dalšími. Koncem května na to upozornila výroční publikace skupiny Světové banky Prostředí pro podnikání (Doing Business). Statistiky jsou neúprosné. Například zatímco v Austrálii je možné založit podnik za dva dny a v průměrné zemi OECD za 25 dní, v ČR je k tomu potřeba 88 dní. Likvidace podniku trvá v Irsku pět měsíců, v průměrné zemi OECD 18 měsíců, v ČR přes devět let. „Čím je jednodušší likvidace firmy, tím je také jednodušší a rychlejší založení nové firmy a lepší využití zdrojů uvolněných z těchto firem - lidských i materiálních,“ řekl Simeon Djankov, manažer sekce soukromého sektoru Světové banky. „Pro ČR je důležité urychlit průběh konkurzu a tím zrychlit vrácení peněz věřitelům.“ Právě souvislost mezi rychlostí likvidace firmy a uspokojením pohledávek potvrzují konkrétní statistické údaje. V Irsku trvá likvidace firmy pět měsíců a z každého dolaru pohledávek se věřitelům vrátí 91 centů. V ČR trvá likvidace 9,2 roku a věřitelům se vrátí jen 37 centů. „Podmínky pro zakládání firem v ČR i pro konkurz nejsou nastaveny nejlépe a podle našeho názoru jsou překážkou rozvoje podnikání v zemi,“ uvedla Reneé Marie Bakkerová, manažerka sekce Evropy a střední Asie Světové banky. Informovala také o spolupráci Světové banky s ČR v oblasti legislativy týkající se konkurzů. Podle jejího vyjádření česká vláda na podzim 2002 vypracovala vlastní principy týkající se konkurzů, které konzultovala se Světovou bankou. Ta s těmito zásadami souhlasila a vláda poté začala pracovat na návrhu pří slušného zákona, který byl zhruba hotov v únoru 2004. Podle Světové banky, s níž v uplynulých týdnech tento návrh konzultovalo ministerstvo spravedlnosti, je návrh zákona poměrně dobrý, ale ještě zcela neodpovídá principům, které si česká vláda sama vypracovala před dvěma lety. V souvislosti se zákonem o konkurzu poukázala představitelka Světové banky i na úzké souvislosti s legislativou upravující činnost správců konkurzní podstaty: „V mnoha zemích se ukázalo, že pokud pozice správce konkurzní podstaty není přesně a dobře kvalifikována, pak to v praxi může vést k problémům.“
Doba potřebná k likvidaci podniku (v letech)
Irsko 0,4
Lotyšsko 1,1
Litva 1,2
Polsko 1,4
průměr OECD 1,6
Maďarsko 2,0
Estonsko 3,0
Slovensko 4,7
Česko 9,2
pramen: Světová banka Počet dní potřebných k zahájení podnikání Austrálie 2 Lotyšsko 17 průměr OECD 25 Litva 26 Polsko 31 Maďarsko 52 Slovensko 52 Estonsko 72 Česko 88 pramen: Světová banka ——