Menu Zavřít

VZNIKNE PĚT DCER

17. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Vítkovice

bitcoin_skoleni

Změnu organizační struktury a další body restrukturalizace bude v pondělí 18. června projednávat valná hromada hutní a strojírenské společnosti Vítkovice. Další postup restrukturalizace by měli podpořit všichni aktéři. Finanční ředitel Vítkovic Zdeněk Šmejkal uvedl, že nyní vzniká třístranná dohoda o společném postupu mezi podnikem, Konsolidační bankou a majoritním majitelem podniku, Fondem národního majetku, která řeší všechny body projektu.
Valná hromada má na programu ještě jeden důležitý bod – schválení účetní závěrky. A je pravděpodobné, že ji akcionáři v čele s majoritním vlastníkem, Fondem národního majetku, neschválí. Management totiž do loňských výsledků zahrnul vysoké oprávky, a celková ztráta Vítkovic se tak propadla k devíti miliardám korun, a to se některým, například ministru průmyslu a obchodu Miroslavu Grégrovi a dalším lidem, nelíbilo. „S výší oprávek se nedá nic dělat. Nám zákon ukládá věrně zobrazit stav podniku a auditor nám udělil k bilanci výrok bez výhrad, brání se výkonný ředitel podniku Václav Novák. Pokud hromada závěrku neschválí, management Vítkovic zřejmě nebude mít na vybranou a z čela podniku odejde.
Restrukturalizační projekt navrhuje, aby se v následujících dvanácti měsících Vítkovice staly holdingem s pěti dceřinými společnostmi. První z nich bude firma Vítkovice Steel. Vznikne k 1. srpnu ze současné divize 200, tedy z hutní části továrny. K počátku příštího roku by měla vzniknout společnost Vítkovice Strojírenství, a to spojením divizí 300 (těžké strojírenství) a 600 (energetické strojírenství), engineeringu a skladu zásob. „Tyto dvě divize se navzájem doplňují a spolupracují na projektech. Tím, že se spojí a přejde se na produktové řízení, bude společnost Vítkovice Strojírenství schopná vlastní existence, uvedl finanční ředitel Vítkovic Zdeněk Šmejkal. Samostatnými dcerami by se měly stát také Ocelové konstrukce a Ozubárna. Ve druhém pololetí roku 2002 vznikne ještě jedna firma – Vítkovice Informatika, jejímž úkolem bude poskytovat informační systémy pro celý holding.
Zbývající majetek se rozprodá. Mateřská společnost bude mít na starosti strategické řízení a po prodeji všech dcer půjde do likvidace. Vítkovice Steel by měly najít kupce nejpozději do června roku 2003, kdy budou utržené peníze potřebné na vyrovnání se s věřiteli. Vítkovice Strojírenství budou připraveny k prodeji poté, co se dostanou do zisku. Šmejkal předpokládá, že v příštím roce strojírny dosáhnou konečného zisku 91 milionů korun. Zbylé dcery nemají již nyní vážnější problémy s hospodařením.
Vyrovnání s věřiteli, které soud povolil 15. září loňského roku, nabylo právní moci 24. dubna (se zpětnou platností roku 2000) a nyní se čeká na jeho potvrzení. „Musím dodržet dvě podmínky, celý proces musí být právně v pořádku a Vítkovice musí řádně platit závazky, které vznikly poté, co soud povolil vyrovnání, a to plníme, upozornil Šmejkal. Valná hromada bude hlasovat o snížení základního jmění na desetinu původních 1,32 miliardy korun. Vznikne tak prostor pro kapitalizaci pohledávek Konsolidační banky, která by měla probíhat od letošního října a ve třech částech. Banka nejprve za akcie promění sankční úroky, potom nezajištěnou část a nakonec oddělené pohledávky. „Navyšování základního jmění by měla schvalovat mimořádná valná hromada 10. července, dodal Šmejkal.
V červnu 2002 uplyne zákonná lhůta pro vyrovnání a věřitelé v tomto termínu dostanou směnky avalované Konsolidační bankou na třicet procent svých pohledávek s roční splatností. Konsolidační banka bude zároveň kapitalizovat jednu třetinu ze tří miliard svých nezajištěných pohledávek. Zbylých 2,4 miliardy zajištěných pohledávek pak postupně přemění banka na akcie a posílí základní jmění firmy. „Po vyrovnání vzroste výše vlastního kapitálu firmy z dnešních záporných 5,3 miliardy korun na 4,5 miliardy. Po dokončení finanční restrukturalizace se šestnáctimiliardové cizí zdroje sníží na šest miliard korun. Ve vyrovnání z nich ubude 4,5 miliardy, čtyři miliardy budou kapitalizovány a 1,5 miliardy se získá odprodejem aktiv, vysvětlil Šmejkal.
Letos v květnu se poprvé dostal kumulativní hospodářský výsledek Vítkovic do desetimilionového zisku, na konci roku by měla provozní černá čísla narůst na sedm set milionů korun. Od počátku restrukturalizačního procesu se zvýšila přidaná hodnota firmy o dvě miliardy korun a o miliardu poklesly osobní náklady. Vítkovice totiž propustily 5274 lidí. Hospodaření se tak zlepšilo o tři miliardy korun. Management také vyčistil bilanci Vítkovic, vyvedl totiž za poslední dva roky opravné položky za čtrnáct miliard korun. Zároveň se zrušilo obchodování přes Vítkovice Export.
Loni byl prodán majetek za více než miliardu korun, nejvýznamnější byl prodej divize Energetika. Letos manažeři plánují zpeněžit firmy Vítkovice – Arena, AGA – Vítkovice, Vítkovické slévárny a železniční dopravy, bytové domy i majetek Válcoven trub.

  • Našli jste v článku chybu?