Co máme napsat do smlouvy s obchodním partnerem, pokud chceme všechny případné spory řešit u rozhodčího soudu? A lze takto dodatečně změnit i stávající smlouvy? podnikatel z Liberecka Takzvanou rozhodčí doložku je vhodné umístit do úvodních nebo závěrečných ustanovení příslušné smlouvy.
Co máme napsat do smlouvy s obchodním partnerem, pokud chceme všechny případné spory řešit u rozhodčího soudu? A lze takto dodatečně změnit i stávající smlouvy?
podnikatel z Liberecka Takzvanou rozhodčí doložku je vhodné umístit do úvodních nebo závěrečných ustanovení příslušné smlouvy.
Vzor doložky uvádí například Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky: „Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho Řádu a Pravidel jedním rozhodcem jmenovaným předsedou Rozhodčího soudu.“
Alternativně je možno zapracovat toto ustanovení: „Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho Řádu a Pravidel třemi rozhodci.“ Pokud chcete změnit již platnou smlouvu, je nejvhodnější učinit tak formou dodatku (samotná smlouva se nemění, nový je pouze dodatek). U takového doplnění pak nezapomeňte uvést, k jaké smlouvě se dodatek vztahuje (specifikace původní smlouvy, zejména její datum, případně číslo a název). I dodatek musí obsahovat jména a podpisy obou smluvních stran, důležitou součástí je také datum podpisu a účinnosti tohoto dodatku.
Mgr. Jan Beneš, právník