Menu Zavřít

Vzpomínky na osmadevadesátý

22. 12. 2014
Autor: Euro.cz

Volný pád rublu připravil nejbohatší ruské oligarchy až o deset miliard dolarů a obyčejné Rusy nahnal podobně jako v roce 1998 do obchodů

Je úterý před jednou hodinou v noci, ruská centrální banka oznamuje šokující zvýšení klíčové úrokové sazby z 10,5 na 17 procent. Jde o největší skok od roku 1998, kdy Rusko zkrachovalo.

Centrální banka chtěla drastickým zvýšením sazby bojovat proti oslabování rublu.

Na nestandardní krok ale zareagovaly trhy naprosto panicky. Rubl oslabil oproti dolaru o 19 procent a prolomil hranici osmdesáti rublů za jeden dolar, přičemž na začátku letošního roku se prodával dolar za zhruba třiatřicet rublů. Jedno euro pak v reakci na zásah centrální banky zdražilo na více než sto rublů. Na konci dne se pád ruské měny mírně zpomalil.

„Nemám slov. Je to naprosté selhání centrální banky,“ komentoval vývoj na trhu Jean-David Haddad, stratég pro rozvíjející se trhy v OTCex Group. Banka totiž zdražením peněz v ekonomice nedokázala zabránit propadu, protože zvýšení sazeb vyvolalo spekulace, že vláda zavede kontrolu kapitálu. Následovalo drastické oslabení ruské měny. Na podobně dramatické zásahy centrálních bank jsou citlivé trhy na celém světě, protože v investorech to může vyvolat podezření, že situace je daleko horší, než jak ji prezentují oficiální místa.

Na konci minulého týdne se situace trochu uklidnila. Jeden dolar se prodával na mezibankovních trzích za zhruba šedesát dva rublů.

Na druhé straně rublu nepomohlo ani vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina na výroční tiskové konferenci, kde nepředstavil žádné konkrétní kroky vedoucí z krize.

Prázdné regály Po strmém pádu rublu vzali Rusové útokem obchody s elektronikou, nábytkem, domácími spotřebiči, ale i s vínem a auty – nakupovali, než další oslabení měny dovozové zboží prodraží. Jen pro zajímavost: podobně se chovali čeští spotřebitelé v roce 1997, kdy devalvovala česká koruna.

„Je to neuvěřitelný obchod. Přišel jsem sem, abych našel bezpečné místo pro své peníze,“ komentoval pro server Abcnews.com nákup sportovního vozu Porsche Maxim Legonkich.

Stejně se chovají i další Rusové. „Máme hodně rublů, které ztrácejí hodnotu každou vteřinou, a už je pozdě na nákup dolarů za dobrou cenu,“ uvedli pro zmíněný server zákazníci, kteří se představili jen jako Igor a Káťa.

Ruští spotřebitelé v obavách, že se jejich úspory znehodnotí, nakupovali ve velkém iPhony a iPady za ceny, které byly o dva tisíce korun nižší než v USA. Apple kvůli oslabení rublu dokonce dočasně zrušil na ruském trhu prodeje svých zařízení přes internet. K podobnému opatření sáhly rovněž automobilky General Motors, Audi a Jaguar Land Rover.

Oligarchové chudnou Na propad rublu nedoplácejí jen běžní Rusové, ale rovněž ruští oligarchové. Dvacet největších ruských miliardářů přišlo jen od minulého pondělka do středy o astronomickou částku deset miliard dolarů (zhruba 220 miliard korun). Největším poraženým je Leonid Michelson, který od začátku roku přišel dohromady o 8,7 miliardy dolarů. Michelson je hlavním akcionářem v těžaři zemního plynu Novatek. Nedařilo se ani dalšímu spoluvlastníkovi Novateku Gennadiji Timčenkovi, který letos přišel o 7,8 miliardy dolarů.

Problémy bohatých Rusů se už dotkly londýnského trhu s luxusními nemovitostmi, jejichž ceny v minulých letech hnaly nahoru nákupy bohatých cizinců, především Rusů.

Ruští kupci byli podle šéfa realitní kanceláře Aylesford International Estate Agents Andrewa Langtona „eliminováni prakticky přes noc“. Propad rublu odrazuje také Rusy od tradiční zimní dovolené. „Každý rok jedeme v zimě na dovolenou, ale letos nepojedeme. Nevíme co se stane, všechno je nestabilní a máme obavy,“ tvrdí zmíněná Káťa. Opatrnost Rusů již pociťuje tuzemský turistický ruch. Prodej zájezdů z Ruska do České republiky se totiž v posledních dnech v podstatě zastavil.

Chování ruských domácností je pochopitelné, protože samotná ruská centrální banka odhaduje, že tamní ekonomika zažije tvrdou recesi. Hospodářství by se mohlo propadnout až o 4,7 procenta.

Krym a břidlice Minulý týden nicméně jen vygradovaly problémy Ruska, které začaly po anexi Krymu.

Na tu zareagovala Evropská unie a USA uvalením sankcí, jež vyvolaly odliv kapitálu ze země a oslabily rubl. Hlavní ranou pro ruskou ekonomiku je však propad cen ropy na světových trzích. Na příjmech ze zdanění prodeje ropy a zemního plynu přitom stojí ruský státní rozpočet a ten nyní trpí.

bitcoin_skoleni

Investoři se proto rozhodli v minulých měsících zbavovat ruských aktiv, což vedlo k pádu rublu. Tomu nezabránily ani intervence ruské centrální banky, ani její zoufalý krok ze začátku minulého týdne. l

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?