Kdo si v životě vypěstuje pevné vztahy, bude žít dlouho a šťastně. I tehdy, když ony vztahy projdou mnoha krizemi. Vyplývá to ze studie amerického Harvardu, jejíž počátky se datují do roku 1938 a je tak nejdelším výzkumem na dané téma.
Studie zpovídala a sledovala zdravotní stav každé dva roky více než sedmi set mužů z různých částí americké společnosti - studenty samotného Harvardu (mezi nimi i bývalého prezidenta USA J. F. Kennedyho) a mladé muže z nejchudších částí Bostonu. Dnes je žijícím „subjektům“ výzkumu přes 90 let.
Muži, kteří měli nejsilnější vztahy, měli zároveň nižší pravděpodobnost chronických nemocí, psychických chorob a poruch paměti. „A tyto vztahy nemusely mít celou dobu hladký průběh,“ říká Robert Waldinger, šéf výzkumu od roku 2003. Nejzdravější muži v osmdesáti letech věku měli jediný společný znak – měli pevné vztahy o třicet let dříve, tedy v období jejich padesátky.
„Stále a stále dokola se během 75 let naší studie potvrzovalo, že nejlépe se dařilo lidem, kteří se opírali o vztahy s rodinou, přáteli a komunitou,“ prozradil Waldinger serveru businessinsider.com.
Výzkum potvrzuje obecně rozšířený názor o škodlivém vlivu samoty na lidskou psychiku, který potvrzují i jiné studie. Podle amerického psychologa John Cacioppa, samota zvyšuje šanci na předčasné úmrtí o 20 procent.