Menu Zavřít

Wi-Fi s vlastním PSČ

7. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Čím dál více městských úřadů v USA začíná vytvářet bezdrátové sítě

Texaský Addison se k elitě národa přidal 23. srpna. Starosta Joe Chow stisknutím tlačítka spustil městskou Wi-Fi síť, která pokrývá celých 4,5 čtvereční míle tohoto dallaského předměstí. Sto tisíc obyvatel Addisonu si může zaplatit rychlý bezdrátový přístup na web u firmy RedMoon za pouhých 16,95 dolaru měsíčně, což je mnohem výhodnější než většina nabídek telefonního nebo širokopásmového kabelového připojení.
Města po celé zemi zavádějí širokopásmové bezdrátové připojení, aby svým obyvatelům umožnila cenově dostupný přístup na web. A společnosti od nejmenších typu RedMoonu po těžké váhy, jako je Hewlett-Packard (HP), si je různými způsoby předbíhají, protože se chtějí stát jejich partnery. Motivuje je k tomu potenciál strmého růstu v odvětví a také stará známá pravda, že do vlaku se lépe naskakuje na stanici než za plné jízdy. Zároveň je třeba přijít s alternativou telefonních a kabelových sítí, které mají pod kontrolou většinu amerických širokopásmových připojení.
Nezisková organizace Wireless Philadelphia, která provozuje městskou Wi-Fi síť, zvolila 18. srpna ve výběrovém řízení společnosti HP a EarthLink. Mají vybudovat a řídit systém v hodnotě osmnácti milionů dolarů. Město Minneapolis v současné době hodnotí návrhy, mezi nimiž je také ten od firmy EchoStar Communications a korporace Sprint Nextel, které soutěží o zakázku na vybudování a provozování městské sítě v hodnotě od patnácti do 35 milionů. Google sponzoruje bezdrátový hotspot na sanfranciském Union Square a analytici si kladou otázku, zda se internetový gigant bude ucházet o realizaci projektu nové městské Wi-Fi sítě.

Velké prachy.

Městské bezdrátové sítě jsou ještě v plenkách. Na tři stovky měst již spustily nebo se chystají spustit Wi-Fi sítě, a tak se rodí trh, který by mohl ročně vynášet zhruba 200 milionů dolarů, jak tvrdí společnost Yankee Research, jež se zabývá průzkumem trhu. Ačkoliv Wireless Philadelphia se s vítězným uchazečem na ceně musí teprve dohodnout, obchodní plán uvádí, že během pěti let se utratí 50 milionů dolarů. Mnohá města a jejich partneři se ještě na ceně pro zákazníky nedomluvili. Filadelfie předpokládá, že bude přístup na Wi-Fi síť prodávat nejméně za 20 dolarů měsíčně, deset bude stát pro nízkopříjmové skupiny obyvatelstva.
Města si nejspíš přejí, aby sítě Wi-Fi překlenuly digitální propast. Ovšem nemálo jejich potenciálních partnerů, jako například Sprint, MCI a poskytovatel satelitního televizního vysílání EchoStar, jsou dávní rivalové telekomů a kabelových společností a bezdrátové připojení vidí jako oblast, v níž s nimi mohou svést bitvu. Zatímco poskytovatelé internetových služeb jako Earthlink mohou nadále obchodovat s telekomy a využívat pro dodávky svých služeb kabelová zařízení, „nyní je nezbytně nutné, aby tyto společnosti přišly s alternativou a dostaly se do lidských domovů jinak“, jak uvádí Ronald A. Sege, ředitel Tropos Networks, prodejce vybavení pro širokopásmové bezdrátové připojení z kalifornského Sunnyvale.
Výrobci vybavení rovněž chtějí strčit nohu do otvírajících se dveří. Hewlett-Packard, který po dlouhou dobu poskytoval technologickou infrastrukturu telefonním společnostem, vidí v bezdrátovém širokopásmovém připojení komunikační systém budoucnosti. „Pro HP přirozeným vývojem vznikl prostor, kam se chceme přesunout,“ prohlašuje William J. Mutell, viceprezident divize celosvětových řešení určených pro veřejný sektor. Společnost z kalifornského Palo Alta se v současné době uchází o zakázku na vybudování Wi-Fi v šesti městech. V minnesotském St. Cloud a ve Franklinu v Tennessee už sítě provozuje.
Shon, který se strhl kolem budování městských bezdrátových zón, vyvolal u telefonních a kabelových společností značné obavy. Ve čtrnácti státech tyto firmy začaly lobbovat za to, aby byly zrušeny zákony umožňující zakládání vlastních sítí. S výjimkou jednoho státu neuspěly. V Kongresu se to pravděpodobně vyžehlí v rámci blížící se novely zákona o telefonních společnostech z roku 1996. Města se lobbovaní brání tím, že Wi-Fi sítě převádějí do vlastnictví jiných osob.
Možná už je znát i vliv nové konkurence. Společnost Verizon Communication nedávno snížila cenu za připojení DSL na 14,95 dolaru za měsíc. A města se mezitím začala na sítě dívat jako na holou nezbytnost pro život v informačním věku. „Jsou jako dálnice. Když vás minou, vaše město se vylidní a stane se městem duchů,“ dodává k tomu Dianah L. Neffová, vedoucí informačního odboru filadelfské radnice. Čím dál více měst se snaží zapojit a technologické firmy cítí, že se jim nabízí lukrativní obchodní příležitost. Hádej, kdo se napojuje na Wi-Fi Filadelfie EarthLink a Hewlett-Packard jsou finalisty výběrového řízení na vybudování sítě pro město, které se rozkládá na 135 čtverečních mílích. Má sloužit až 1,5 milionu uživatelů. Minneapolis EchoStar soutěží se společnostmi Sprint Nextel, EarthLink a dalšími o získání zakázky na vybudování optické sítě a sítě Wi-Fi pro město o rozloze 59 čtverečních mil, jež by využívalo 385 tisíc obyvatel. Lexington MCI buduje pilotní síť v městském centru, po rozšíření by měla sloužit 275 tisícům uživatelů.

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jitka Kociánová

  • Našli jste v článku chybu?