Menu Zavřít

WWW.MAO.COM

23. 8. 2001
Autor: Euro.cz

I n t e r n e t

Letos v červnu bylo k internetu připojeno už půl druhého milionu Číňanů. Podle odhadů k nim každý měsíc přibývá dalších 150 000 lidí. Čínské úřady odhadují, že na konci roku 2000 bude mít přístup do světové internetové sítě pět milionů Číňanů, odborníci z počítačového průmyslu hovoří o bezmála deseti milionech uživatelů v roce 2002.

Internet Čínu mění a komunističtí vůdci si to začínají uvědomovat. Podnikají proto zoufalé pokusy tento trend omezit, nedá se však očekávat, že by měli šanci uspět. Britský týdeník The Economist minulý týden konstatoval, že se čínským aparátčíkům zamlouvá přínos internetu ve všech praktických oblastech, které oceňuje i demokratický svět. Používat světovou informační dálnici v obchodě, vědě, vzdělávání nebo pro zábavu se čínským komunistům líbí. I to má ovšem v Číně své mouchy.

Počítačové a softwarové firmy sice rychlý rozvoj internetu v Číně vítají, obchodníci si však zatím nejsou jisti, jak budou v této zemi s miliardou obyvatel prostřednictvím počítačové sítě vydělávat. Obchodování po internetu je oříškem i ve vyspělých zemích, natož v Číně, kde vlastní kreditní karty velmi omezený počet lidí. Poplatky za připojení jsou navíc relativně vysoké. Podobně jako v České republice si je totiž účtují státní a polostátní telekomunikační firmy.

Komunisty však straší něco jiného. Jejich výsadní mocenské postavení omezuje především distribuce necenzurovaných zpráv ze svobodného světa.

Spiknutí na síti

Australský deník Sydney Morning Herald informoval minulou středu o případu třicetiletého šanghajského inženýra Lin Chaje, který čelí obvinění z pokusu o podvracení státu. Toho se měl dopustit tím, že prostřednictvím internetu zaslal třicet tisíc e-mailových čínských adres americkému internetovému časopisu Big Reference News, který své čtenáře pravidelně informuje o politicky citlivých tématech a kritizuje čínskou komunistickou vládu. Čínské úřady tvrdí, že Lin se spikl se „zámořskými diverzními publikacemi , aby pod krycím jménem „Černé oči šířil čínské e-mailové adresy internetových uživatelů ze šesti velkých čínských měst.

Lin Chaj má být souzen v tajném procesu, který je prvním svého druhu a podle mezinárodních pozorovatelů je dalším znakem zoufalství čínských úřadů, které jsou proti vlivu internetu téměř bezmocné. Informační centrum pro lidská práva a prodemokratické hnutí v Číně (ICHRDM) se sídlem v Hongkongu zveřejnilo minulé úterý otevřený dopis Linovy manželky, která se dožaduje otevření procesu pro veřejnost.

Surfujeme za vás!

Internet se v poslední době stává nejsilnějším médiem využívaným čínskými disidenty. Někteří uživatelé internetu dostávají pravidelné zprávy z exilových protikomunistických organizací, jako je Big Reference News. Pod názvem Small Reference News se skrývá agentura, která rozesílá velmi kritické zprávy o Číně. Přitom je označuje krycími jmény, která nepoutají pozornost cenzorů. Čínské úřady sice blokují přístup na některé internetové stránky, disidenti a exiloví aktivisté však okamžitě otevírají nové, nebo zprávy rozšiřují přímo na e-mailové adresy. Komunistická vláda začala kontrolovat přístup Číňanů na zahraniční počítačové sítě zhruba před deseti lety. „Tehdy však bylo v zemi jen pár počítačů a velmi málo telefonních linek, upozorňuje The Economist.

bitcoin_skoleni

Úřady proto změnily taktiku. Než plácat přes ruce, které počítač připojují na „nepřátelské internetové stránky, začaly připravovat vlastní „neškodné adresy. Oficiální tisková agentura Nová Čína ve spolupráci s ústředním telekomunikačním úřadem Čínská internetová korporace, sestavily oficiální internetovou stránku pojmenovanou China Wide Web (www.cww.com). Síť, počítače a software dodaly západní firmy, jako Netscape, Oracle and Sun Microsystems, informace dodává režim. Správci této stránky nakupují zprávy na Západě, nezveřejňují však nic kontroverzního. Když se v jednom týdnu objevil na titulních stranách světových novin astronaut John Glenn a tibetský Dalajláma, návštěvníci internetové stránky „www.cww.com se dočetli pouze o Glennovi. Další oficiální čínská stránka je na adrese „news.china.com . Čínští propagandisté ji uvádějí příznančným sloganem „Surfujeme za vás . Z této stránky je možné se přímo napojit na krásnou a zcela apolitickou webovou adresu „Čínská flóra .

Vývoj se však nedá zastavit. Společnost Unicom-Sparkice, druhý největší provozovatel internetových služeb v Číně, otevřela v roce 1996 první čínskou internetovou kavárnu. Do roku 2000 jich chystá otevřít celou stovku. Minulý týden to oznámil deník South China Morning Post. Majitelem Unicom-Sparkice je polostátní telekomunikační firma China Telecommunications Corporation.

  • Našli jste v článku chybu?