Menu Zavřít

Z českého deště pod ruský okap

21. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Ruml a Jařab neschvalují vydání emigrantky Kovalevové

Ruská občanka Světlana Kovalevová již dva roky žije v brněnské vazební věznici. Nyní ovšem jedenatřicetileté ženě hrozí osud podstatně horší: vydání do Ruska. Český stát má množství informací o porušování lidských práv především v provinčních ruských věznicích, i o krutostech, kterým v nich jsou vystaveny zejména mladé ženy. Přesto české úřady a soudy zamítly žádost Kovalevové o azyl, a naopak souhlasily s jejím vydáním do Ruské federace.

Moldavský precedens.

Dříve než budou vyčerpány právní prostředky, jak vydání obviněné Rusky odvrátit a umožnit jí žít v Česku v lidštějších podmínkách, začali se o případ zajímat místopředseda senátu Jan Ruml a dosluhující zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. „Nerozumím, proč český stát dělá všechno pro to, aby Kovalevovou vydal dalšímu pronásledování, jakým už jednou prošla. I kdyby byla něčím vinna, neznamená to, že ji můžeme vystavit týrání a znásilňování. Soud už jednou správně rozhodl, že je tu překážka ve vycestování. A nikdy nepochopím, proč ministerstvo vnitra do tohoto rozhodnutí podalo kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu,“ podivuje se Jařab. Největší zádrhel je v tom, že české úřady nemají právo soudit vinu nebo nevinu občana cizího státu za činy spáchané na jeho vlastním území. A tak mohou posuzovat jen rizika, jakým bude tento cizinec po návratu domů vystaven. Mohou tak samozřejmě pomoci viníkovi, aby se vyhnul trestu. Zachování jeho svobod a ochrana před týráním, mučením a nelidským či ponižujícím zacházením však stojí v Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod výše než žádost státu o vydání viníka. Ústavní soud ČR proto už jednou svým judikátem rozhodl a ve prospěch podobně ohroženého občana Moldavské republiky zrušil výroky soudů všech instancí i rozhodnutí ministra spravedlnosti. „Ústavní soud dospěl k přesvědčení, že ochrana stěžovatelovy osobní svobody musí převážit nad zásadou minimalizovat zásah do napadených rozhodnutí,“ píše předseda senátu Vladimír Klokočka v judikátu.

Kladivo, kleště, cigarety.

V lecčems jsou si případy Moldavana a Rusky podobné, zejména délkou pobytu v české zadržovací vazbě (tři a dva roky) i krutým stavem vězeňství v jejich domovině. Přesto je jeden rozdíl podstatný: Ruská federace je mocný postsovětský gigant, který má v porovnání s Moldavskem bezbřehé ambice v mezinárodní politice. Kovalevová je obviněna z trestného činu loupeže a z porušování listovního tajemství, tajemství telefonních hovorů, poštovních, telegrafických a jiných zpráv. Veškerá obvinění odmítá. Říká-li pravdu, pak jedinou její osudovou chybou bylo, že dlouhá léta udržovala kontakty s člověkem, který je skutečným viníkem. Přiznal se a odpykává si desetiletý trest. S kumpány, jejichž účast však popírá, v roce 1999 vyloupil vilu vlivnému místnímu stavropolskému politikovi Juriji Gavriloviči Tarasovovi. Ze zastupitelovy vily si zloději odnesli sto tisíc dolarů, vzácné kožešiny a spousty cenných předmětů. Kovalevová tvrdí, že Tarasov se rozhodl kontakty na lupiče a pozadí příprav loupeže vymlátit právě z ní. Popisuje, že druhý muž Stavropole si na ni přivedl mafiánskou skupinku, která ji unesla do jakési garáže a mučila kladivem, kleštěmi a hořícími cigaretami. Sám Tarasov se přidal kopanci, tvrdí Kovalevová. Protože nic nevěděla, údajně ji násilím přiměli nahrát doznání, které ji nadiktovali. Vypráví, že byla do druhého dne vězněna a přitom znásilněna dvěma muži. Teprve pak ji Tarasov doručil vyšetřovateli, přičemž žena tvrdí, že jediným důkazem proti ni byla ona násilím nahraná páska. Když byla po dvoudenním věznění a hladovění v policejní cele převezena k prokurátorovi, sdělil jí obvinění. „Ukázala jsem mu pohmožděniny a popáleniny. Varoval mě: nic s tím nedělej! O žádném mučení nikomu neříkej! Raději zůstaň ve vazbě, protože Tarasov o tobě bude chtít všechno vědět,“ líčí Kovalevová své setkání se státním úředníkem, který ve Stavropoli dbá nad spravedlností. Pod slibem, že se nevzdálí, ji pak propustil.

MM25_AI

Senátor věří.

Kovalevová však údajně ze strachu před svými únosci podmínku nesplnila a ze Stavropole utekla. V Česku dostala povolení k dlouhodobému pobytu a tři roky pracovala v redakci časopisu pro ruskou menšinu Čechia segodňa. Při výměně pasu ji však v Rusku vzali na vědomí a vyslali za ní mezinárodní zatykač. Při cestě do Maďarska ji Pohraniční policie zadržela. Ve Stavropolu Kovalevová pracovala v místní televizi. Zabývala se v ní i korupčními skandály, a to je vždy činnost nebezpečná. Z toho vychází i názor senátora Jana Rumla. „Příběh paní Kovalevové považuji za vnitřně sourodý a přesvědčivý, a tak mi do něj zapadá i podezření perzekvovat novinářku. Vadí mi, že naši úředníci přistupují k azylovým kauzám paušálně a nezabývají se důležitými jednotlivostmi. K posouzení tohoto případu by se naše orgány měly znovu vrátit,“ je přesvědčen Ruml. V zamítavém rozhodnutí o svém azylu se Kovalevová kupodivu mohla dočíst potvrzení všech svých obav. „Správní orgán zjistil, že podmínky ve vězeňských zařízeních na území Ruské federace zůstávají kruté, mnohdy život ohrožující, avšak podmínky v jednotlivých nápravných zařízeních se velmi liší… Ruská nápravná zařízení jsou extrémně přeplněná. Těžká přeplněnost společně s nízkou úrovní zdravotní, stravovací a hygienickou vedou u vězňů k závažným zdravotním problémům,“ píše se v rozsudku správního senátu.

Co je a není včas.

Kovalevová si podala žádost o azyl teprve v době, kdy byla zadržena, po třech letech legálního pobytu v Česku. „Nechtěla jsem všechno opustit a v uprchlickém táboře nečinně čekat na azyl. Jako nevinná jsem zprvu netušila, že mé stíhání v Rusku ještě pokračuje a nechtěla jsem v Česku zneužívat systém sociálních dávek,“ vysvětluje Kovalevová. Správní orgán však tomuto vysvětlení nedal váhu a žádost o udělení azylu ohodnotil jako účelově podanou.
I vrchní soud v Olomouci v řízení o překážkách ve vycestování doložil expertizy, že v ruských věznicích ještě v roce 2002 panovaly životu nebezpečné podmínky. Vytkl soudu prvního stupně, že se takovým zprávám dostatečně nevěnoval, nicméně sám se opřel jen o „optimistická“ zjištění. Že opatření na podporu veřejného zdraví vedla k mírnému zvrácení dalšího šíření tuberkulózy, nebyla však úspěšná v šíření viru HIV. Soud míní, že míru násilností by mělo snížit zavedení nového trestního řádu. Soud odmítl varující zjištění Amnesty International i Českého helsinského výboru a za směrodatné považuje jen „diplomatické“ zprávy z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Stížnost Kovalevové, která se domáhala nepřípustnosti jejího vydání k trestnímu stíhání do Ruské federace, proto zamítl.
Soudí-li senátor Ruml, že je ještě čas zasáhnout, bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský je přesvědčen, že už je dávno pozdě. „Špatný stav ruského vězeňství jsme měli brát v úvahu předtím, než jsme podepisovali extradiční smlouvu. Myslím, že takovýto civilizovaný a demokratický závazek jsme přijali příliš brzy,“ říká Dobrovský. „Pokud se nezmění naše zahraniční politika, a ta se nezmění, nezmění-li se politika Evropské unie, nemůžeme od obecných soudů očekávat nic jiného než vydání,“ dodává. V této fázi může rozhodnout jinak už jen ministr spravedlnosti Pavel Němec.

  • Našli jste v článku chybu?